Art. 383 § 1. Kodeksu spółek handlowych:.
Do kompetencji rady nadzorczej należy również zawieszanie, z ważnych powodów, w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków zarządu oraz delegowanie członków rady nadzorczej, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące, do czasowego wykonywania czynności członków zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację albo z innych przyczyn nie mogą sprawować swoich czynności.
Delegowanie członka rady nadzorczej do wykonywania czynności członka zarządu spółki akcyjnej może być konieczne do prawidłowego funkcjonowania zarządu, szczególnie w sytuacjach nadzwyczajnych, w wyniku których stanowisko członka lub członków zarządu stają się nieobsadzone albo rozwiązania nagle powstałego problemu w działalności spółki.
Delegowanie z ramienia rady nadzorczej osoby do czasowego wykonywania czynności zastępowanego członka zarządu pozwala zachować ciągłość działania spółki, jeżeli nie ma dostępnego od zaraz kandydata do objęcia funkcji. Jest to rozwiązanie wygodne i do zrealizowania w zasadzie niezwłocznie pod warunkiem, że w gremium rady nadzorczej jest odpowiedni kandydat (posiadający odpowiedni profil kompetencyjny i dyspozycyjny) a rada wyrazi zgodę na delegowanie. Delegowanie członka rady umożliwia uporządkowane przeprowadzenie postępowania konkursowego.
Pełniący obowiązki wraz z nominacją nabywa niezbędne uprawnienia decyzyjne
Delegowany do zarządu członek rady nadzorczej uzyskuje uprawnienia członka zarządu i jest władny podejmować wiążące dla spółki decyzje i ją reprezentować, zgodnie z odpowiednimi regulacjami. Jednak zwykle działalność delegowanego ogranicza się do zarządzania bieżącą działalnością spółki lub jej audytu, zwłaszcza w przypadkach nadzwyczajnej wymiany gremium rady i zarządu. Mimo, że nie jest to wyłączone decyzje o znaczeniu strategicznym będą raczej podejmowane dopiero po obsadzeniu pełnego zarządu w ‘zwykłej’ procedurze”. Pożądane jest aby delegowany członek rady nadzorczej do zarządu a zwłaszcza na pełniącego obowiązki prezesa znał branżę, w której funkcjonuje przedsiębiorstwo spółki oraz jej sytuację ekonomiczno-finansową. Ewentualny brak spełnienia tych warunków wymaga skonsultowania projektowanej decyzji z właścicielami, szczególnie wobec uprawnień do podejmowania decyzji (w okresie 3 miesięcy), które mogą mieć poważne konsekwencje dla spółki.