Inauguracyjna rozmowa gościa Akademii Corporate Governance w ramach „Kwadransa z EKF” na temat doświadczeń w organizacji pracy rady nadzorczej odbyła się się w dniu26 kwietnia 2024. Rozmawiali Przewodnicząca Rady Nadzorczej Banku BNP Paribas Polska Lucyna Stańczak-Wuczyńska i lider ACG prof. Jan Szambelańczyk. Relacja na stronie.
W dniu 19 marca 2024 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się pierwsze seminarium Akademii Corporate Governance (ACG), będącej instytucjonalizacją pomysłu Jana Krzysztofa Bieleckiego Przewodniczącego Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) zorganizowania platformy popularyzacji i wymiany doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk władztwa korporacyjnego i kształtowania pożądanych dla polskich warunków wzorców. W seminarium uczestniczyli członkowie rad nadzorczych, zarządów i środowiska regulacyjnego (33 osoby na miejscu i 33 on-line).
W trakcie seminarium obok wprowadzenia J.K.Bieleckiego, który scharakteryzował przesłanki i perspektywę rozwoju swego pomysłu (vide: https://forsal.pl/artykuly/9471853,wystartowala-akademia-corporate-governance.html) referaty wygłosili Jarosław Bachowski – EgonZehnder, Daniel Boniecki i Przemysław Stalica Mc-Kinsey&Company oraz Andrzej Mikosz, Magdalena Jaroszewska-Żurek i Anna Rataj – TaylorWessing. Prezentacja J.Bachowskiego dotyczyła zasad, kryteriów i narzędzi wyboru członków zarządów spółek kapitałowych, wzbogacona była wynikami badań własnych i anonimowymi przykładami z doradztwa dla klientów. D.Boniecki i P.Stalica szeroko scharakteryzowali praktyki rynkowe w systemach motywacyjnych członków zarządu, ze szczególnym uwzględnieniem struktury wynagrodzenia zmiennego oraz przykładami z praktyki. Prezentacja teamu TaylorWessing koncentrowała się na uregulowaniach formalno-prawnych motywowania organów spółek kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek Skarbu Państwa a także wskazaniu możliwości i pułapek prawnych związanych z ich wynagradzaniem.
W dyskusji udział wzięli: Leszek Pawłowicz – Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego, Agnieszka Słomka-Gołębiowska – Przewodnicząca Rady Nadzorczej mBank S.A., Magdalena Zmitrowicz – Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., Beata Stelmach Członek Rady Nadzorczej mBank S,A., Wiesław Rozłucki – Dyrektor Fundacji Polski Instytut Dyrektorów oraz Jerzy Kwieciński – Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.
W podsumowaniu Jan Szambelańczyk – Lider Akademii Corporate Governance podkreślił, że w różnorodnych formach działania Akademia będzie kierowała się szerokim ujęciem merytorycznym władztwa korporacyjnego obejmującym kształtowanie środowiska zaufania, przejrzystości oraz odpowiedzialności, które są niezbędne dla wspierania z jednej strony długoterminowych inwestycji, stabilności finansowej, ale i uczciwości biznesowej, której nigdy za wiele, wspierając z jednej strony silniejszy wzrost gospodarczy, a z drugiej strony budując bardziej inkluzywne społeczeństwo.
Na zakończenie seminarium Jan Krzysztof Bielecki wyraził przekonanie, że działalność ACG będzie wpływała na jakościowy rozwój rynku kapitałowego oraz jakość władztwa korporacyjnego w spółkach kapitałowych w Polsce.