Od 2015 roku w ramach Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego odbywa się konkurs esejów, który jest jednym z etapów rekrutacji studentów do grona członków Akademii EKF. Każdego roku w ramach rekrutacji, organizatorzy EKF zwracają się do promotorów polskich i zagranicznych uczelni wyższych z prośbą o rekomendowanie do grona Akademii EKF wyróżniających się w ich ocenie studentów, których są opiekunami naukowymi.
Prowadzona rekrutacja składa się z dwóch etapów: rekomendacji wystawionej przez nauczyciela akademickiego oraz przesłania przez studentów formularza zgłoszeniowego i eseju konkursowego na jeden z zadanych przez Partnerów EKF tematów konkursowych.
Nadesłane przez studentów eseje recenzowane są przez nauczycieli akademickich oraz ekspertów, a następnie zostają ocenione przez specjalne Jury, któremu przewodniczy Małgorzata O’Shaughnessy, była Dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa. W wyniku recenzji, opracowana zostaje publikacja książkowa pt. „Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie” będąca zbiorem czterdziestu tematycznych esejów studentów biorących udział w konkursie na najciekawszy esej.
Podczas każdej edycji Akademii EKF, Jury konkursowe wybiera pięcioro finalistów konkursu, którzy biorą udział w debacie inaugurującej Akademię pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie, prowadzoną przez Janusza Lewandowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego. Podczas debaty laureaci przedstawiają główne tezy, argumenty oraz propozycje zawarte w swoich esejach, a także odpowiadają na pytania zadawane przez prowadzącego oraz publiczność.
Ogłoszenie wyników konkursu odbywa się zawsze podczas ceremonii otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego.
Tegoroczne jury konkursowe obradowało w składzie:
- Małgorzata O’Shaughnessy, Przewodnicząca Jury konkursowego
- Piotr Alicki, Prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej
- Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan
- Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu BEST S.A.
- Magdalena Grzankowska, Prezes Zarządu, Fundacja PFR
- Adrian Kurowski, Dyrektor Generalny Visa w Polsce
- Iwona Kozera, Zastępca Partnera Zarządzającego Zespołem Consulting w regionie EMEA, Sponsorka Programu EY Women / Monika Jezierska, Partnerka EY, Risk Management Deputy Leader w regionie CESA, Członkini Zarządu Fundacji Liderek Biznesu oraz European Women on Boards
- Sebastian Skuza, prof. UW, Zastępca Przewodniczącego KNF
- Mirosław Szreder, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego
- Marek Tatała, Prezes Zarządu Fundacji Wolności Gospodarczej
Wydawnictwo co roku porusza obszary tematyczne aktualnej sytuacji w Polsce i Europie, a także spekulacji na temat zbliżających się problemów lub wizji przyszłości w obszarach nowych technologii, sektora finansowego i Unii Europejskiej.
Do tej pory studenci opracowywali eseje na poniższe tematy:
2024
- Unia Europejska za 20 lat. Jak zwiększyć konkurencyjność Unii Europejskiej?
- Edukacja w erze sztucznej inteligencji: jak zmodernizować system nauczania by wykorzystać możliwości AI w budowaniu kompetencji przyszłości?
- Zielona transformacja to inwestycja w lepszą przyszłość. Jakie szanse i wyzwania stoją przed instytucjami finansowymi w procesie tej transformacji?
- 15 października 2023 – gospodarcza rewolucja czy korekta kursu? Jakich zmian trzeba by dokonać w Polsce by dogonić najbogatsze gospodarki świata?
Na podstawie rankingu, do udziału w panelu otwierającym Akademię EKF 2024 pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie, zakwalifikowali się:
- Veronika Barankevych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, autorka eseju: “Sztuczna inteligencja w polskiej edukacji: nowotwór czy panaceum dla przyszłości?”
- Filip Garnicz-Garnicki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor eseju “Sztuczna inteligencja jako narzędzie wspomagające nauczyciela”
- Justyna Klimowicz, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, autorka eseju: “Nowa era nauki: wykorzystanie Sztucznej Inteligencji w kształceniu kompetencji globalnych”
- Jakub Rochowski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, autor eseju: “Zielona transformacja a instytucje finansowe – pytanie nie „czy”, ale „jak” i „kiedy”
- Julian Smółka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, autor eseju: “Polska sprawna i ambitna”
- Przemysław Wira, Uniwersytet Gdański, autor eseju: “Wodór: Szansa dla Europy czy naukowy farmazon”
2023
- Czy wejście Polski do strefy euro może nastąpić w tej dekadzie? Jaka powinna być rola instytucji finansowych i publicznych w procesie edukowania społeczeństwa oraz przeprowadzenia reform przybliżających Polskę do przyjęcia euro?
- Czy polski konglomerat energetyczno-paliwowego pod szyldem Orlenu wzmocni czy osłabi konkurencyjność polskiej gospodarki?
- Kryzys energetyczny w Polsce i w Europie szansą czy wyzwaniem? Czy zielona transformacja jest odpowiedzią? Jaka powinna być w niej rola sektora finansowego, obywateli lub administracji?
- Niepodległa i ekonomicznie silna Ukraina to priorytet również dla Polski. W jaki sposób możemy zapewnić Polsce znaczącą rolę w procesie odbudowy Ukrainy? Jaka powinna być w tym przedsięwzięciu rola polskich banków?
- Kierunek e-Polska – dostępność, użyteczność i przyjazność usług zdalnych i procesów opartych o technologie stale się poprawia. Jak rosnące kompetencje cyfrowe i sprzyjające trendy wykorzystać na rzecz społeczeństwa i gospodarki? Na jakie luki w procesach cyfrowych na styku państwo-przedsiębiorca-klient/obywatel należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Na podstawie rankingu, do udziału w panelu otwierającym Akademię EKF 2023 pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie, zakwalifikowali się:
- Michał Andrzejewski, absolwent NYU Abu Dhabi oraz Bocconi, autor eseju pt. Za naszą i waszą wolność – czyli o roli polskich instytucji w powojennej odbudowie Ukrainy.
- Wiktoria Błaszczykowska, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autorka eseju pt. Let’s make Ukraine great again!
- Gabriel Chrostowski, student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autor eseju pt. Polska w strefie euro, czyli reformy, reformy i jeszcze raz reformy
- Kamila Łąka, studentka Uniwersytetu Łódzkiego, autorka eseju pt. Zielony Ład w Polsce w czasach kryzysu energetycznego z wykorzystaniem przykładu Bełchatowskiego Zagłębia Węgla Brunatnego – jedna zmiana, wiele korzyści
- Karolina Twardowska, studentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka eseju pt. Śpiesz się powoli, czyli o buowie e-administracji w Polsce
2022
- Zielona transformacja kluczowym wyzwaniem dla Polski i Europy. Czy Europa jest gotowa na Fit for 55? Jak urzeczywistnić Europejski Zielony Ład w sprawiedliwy i zrównoważony sposób? Rola Państwa i kluczowych sektorów, w tym sektora finansowego w jego wdrożeniu w Polsce.
- Cyfrowi giganci posiadają środki porównywalne a nawet większe niż państwa. Czy wykorzystają je dla dobra i rozwoju ludzkości, czy skupią się przede wszystkim na pomnażaniu zysków bez względu na koszty społeczne? Jakie czynniki będą o tym decydować?
- Dlaczego inflacja w Polsce wymknęła się spod kontroli? Jak przywrócić wiarygodność PLN?
- System podatkowy w Polsce jest coraz bardziej skomplikowany, a prawo podatkowe nieprzewidywalne. Co zrobić aby uprościć system podatkowy? Jakich reform podatkowych potrzebuje Polska?
Na podstawie rankingu, do udziału w panelu otwierającym Akademię EKF 2022 pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie, zakwalifikowali się:
- Kamil Gomulski, student Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, autor eseju ,,Uproszczenie kluczem do pewności”
- Agnieszka Gryglicka, studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autorka eseju ,,OK Google, ile kosztuje moja prywatność”
- Przemysław Koch, student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, autor eseju ,,Cyfrowe optimum”
- Jakub Mączyński, student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autor eseju ,,Dawno, dawno temu, za górami, za lasami…”
- Grzegorz Nowowiejski, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autor eseju ,,Nadchodzi czas jastrzębi – strategia przywrócenia wiarygodności złotego.”
- Karolina Woś, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorka eseju ,,Determinanty i bariery rozwoju zielonej gospodarki w Polsce”
2021
- Czy i jak konflikt z UE dotyczący praworządności zwiększa szanse długoterminowego wzrostu gospodarczego Polski
- Czy doświadczenia związane z okresem pandemii i wdrożone lub upowszechnione w tym czasie rozwiązania wpłyną, a jeśli tak to w jaki sposób, na procesy digitalizacji w kolejnych latach? Co zmieni się w pracy zdalnej, usługach on-line, e-commerce, systemach edukacji i opieki zdrowotnej, kontaktach obywateli i przedsiębiorców z administracją?
- Czy pandemia koronawirusa zmieni myślenie o tym co jest ważne w życiu
- Zielone inwestycje szansą na przyspieszenie odbudowy gospodarki polskiej po kryzysie związanym z Covid-19
Na podstawie rankingu, do udziału w panelu otwierającym Akademię EKF 2021 pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie, zakwalifikowali się:
- Kamila Kiełczewska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, autorka eseju ,,Libertariański paternalizm – po co nam architekci decyzji?”
- Igor Tomecki, Uniwersytet Warszawski, autor eseju ,,Wpływ problemów związanych z praworządnością na długoterminowy wzrost gospodarczy Polski ‒ Polak mądry po szkodzie?”
- Natan Marczak, Uniwersytet Nowojorski, autor eseju ,,Nihil novi sub solem europaeum – czyli jak polska gospodarka utrzymastatus quo przy konflikcie o praworządność z Unią Europejską”
- Karol Bałdyga, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, autor eseju ,,Wodór, wiatr i energia słoneczna motorem napędowym Polski w drodze do powrotu na ścieżkę wzrostu po COVID-19”
- Patrycja Fyda, Politechnika Gdańska, autorka eseju ,,Pandemia a digitalizacja – przeszłość i przyszłość przedsiębiorców”
2020
- Czy i dlaczego gospodarki liberalne szybciej wyjdą z kryzysu po pandemii koronawirusa?
- Jak możemy ocalić naszą planetę, nie zagrażając wzrostowi gospodarczemu?
- Nowe technologie a finanse przyszłości.
W debacie inauguracyjnej Akademii EKF udział wzięły cztery laureatki konkursu:
- Karolina Czyżnikowska, studentka Uniwersytetu Warszawskiego, autorka eseju „Czy STO zastąpią ICO? Przyszłość emisji tokenów jako alternatywnej formy finansowania w rękach roztropnych regulatorów”
- Wiktoria Pawlos, studentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka eseju „Gospodarka o obiegu zamkniętym modelem efektywnie zarządzającym kapitałem naturalnym”
- Magdalena Sadowska, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autorka eseju „„Pokolenie Z” determinantą finansów przyszłości”
- Karolina Piecuch, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autorka eseju „Gospodarki liberalne i nieliberalne w obliczu koronawirusa”
2019
- Europa na rozdrożu. Czy dalsza integracja Wspólnoty zagrozi jej, czy wspomoże rozwój gospodarczy?
- Responsible finance – jak nadać praktyczny wymiar tej koncepcji?
- Jaki bank przyszłości?
2018
- Która Polska szybciej dogoni gospodarki zachodniej Europy – liberalna czy etatystyczna?
- Nowe technologie w finansach – szansa czy rosnące zagrożenie?
- Polska w strefie euro – wstępować możliwie szybko czy czekać?
2017
- Europejska solidarność gospodarcza – szansa czy utopia?
- Czy i jak nowe technologie wspierają konkurencyjność gospodarek? Czy i jak mogą wspierać solidarność gospodarczą?
- Czy Unii Europejskiej grożą kolejne „exity”? Jak ich uniknąć, czy może są jej potrzebne?
- Europa wobec wyzwań imigracji – jak zdamy egzamin z solidarności?
2016
- Co zmienilibyśmy w Europie?
- Co zmienilibyśmy w swoim kraju?
- Jaka przyszłość Europy? możliwe scenariusze
2015
- What would we change in our Europe?
- What would we change in our countires?