Pierwszy dzień #EKF2024 za nami. Jednym z najważniejszych wątków, który przewijał się przez kolejne panele, była rola corporate governance. EKF uruchomił nową agendę jaką jest Akademia Corporate Governance pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Szambelańczyka. Rolę CG potwierdził także minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, CFA. Priorytetem działania MAP jest trwałe zwiększanie wartości spółek, nad którymi ma nadzór z uwzględnieniem polityki gospodarczej państwa.

Kapituła działająca przy EKF w sierpniu ub.r. zdecydowała się przyznać Panu Wojciechowi Kwaśniakowi, byłemu przewodniczącemu KNF honorowy tytuł – „Zasłużony dla zrównoważonego i stabilnego rozwoju systemu finansowego”, jako pierwszemu wyróżnionemu. Był on gościem fireside chat podczas pierwszego dnia Kongresu.

Drugą osią dyskusji była kwestia na ile kapitalizm i demokracja idą w parze. Zarówno prof. Timothy Snyder, jak i Marta Penczar i Ludwik Kotecki podkreślali, że pieniądze nie kierują się sentymentem do demokratycznych reguł. Wiara w zysk jest silniejsza niż wiara w demokrację.

Niezwykle ożywione dyskusje toczyły się wokół zrównoważonego rozwoju i ESG zarówno w ramach sektora finansowego, jak i szerzej polskiej gospodarki. Wyraźnie widać zapóźnienie Polski i polskich firm we wdrożenie regulacji w tym obszarze. W Polsce dopiero myślimy o zrównoważonym rozwoju, a w wielu krajach to już działa. Zbytnio koncentrujemy na literce „E”, a nie wolno zapomnieć o znaczeniu literki „S”. Ważne jest ujednolicenie podejścia do raportowania, by obowiązywały te same standardy.

Mamy bardzo dużo informacji, zalewają nas ze wszystkich stron. Warto zadać sobie pytanie jak segregować te informacje. Jeśli ludzie nie będą rozumieli podstawowych mechanizmów działania świata, to czekają nas wszelkie możliwe kryzysy.

Dzięki naszej pracowitości i przedsiębiorczości zbliżamy się z PKB do poziomu Szwajcarii. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie co zrobić by kolejna dekada była czasem rozwoju. Szymon Midera kierujący Bankiem PKO zachęcał do odwagi, by sektor finansowy stał się lokomotywą dla całej gospodarki.

Wyzwania technologiczne, tsunami (tak określono) regulacyjne utrudniają planowanie i rozwój. Jacek Jastrzębski , Przewodniczący KNF wielokrotnie podkreślał, że jest otwarty na współpracę i krytykę. Jego celem jest zapewnienie optymalnych warunków dla nadzorowanych instytucji w czasach rosnących niepewności.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Lecha Wałęsy. Konieczne jest zrozumienie nowej epoki, w jakiej przyszło nam żyć. Musimy myśleć i działać w ramach kontynentów, a nie pojedynczych państw. Europa i Polska potrzebują inwestycji, a rola w ich realizacji dla sektora bankowego jest ogromna. Energia kiedyś była produkowana na południu Polski, teraz produkowana jest w całym kraju. Wymaga to ogromnych inwestycji. Państwo ma ograniczone zasoby finansowe przy obecnie zaplanowanej ścieżce wydatków publicznych. Zwłaszcza, że rosną potrzeby związane z obronnością i bezpieczeństwem. Duże projekty typu elektrownie jądrowe to szansa dla sektora na pozyskanie know-how.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie