Innowacje to nie gadżety

Innowacje to nie technologiczne gadżety. To kompletne procesy zaczynające się od wizji, a kończące na dystrybucji efektów innowacji – produktów lub usług. Zawsze wyrastają na lokalnej glebie, choć osiągają globalny zasięg i tworzą dobrobyt – mówił podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, który rozpoczął się w Sopocie, Dan Breznitz, profesor Uniwersytetu w Toronto.

Dan Breznitz jest doradcą rządu Kanady. Napisana przez niego ostatnio książka, której polska premiera odbyła się w czasie EKF „Innowacje w praktyce – jak budować dobrobyt w świecie, który nie przebacza” znajduje się na liście 15 bestselerów ekonomicznych nominowanych do tegorocznej nagrody „Financial Times”. Nagroda ma zostać przyznana w grudniu.

– Czym naprawdę są innowacje? To nie gadżety technologiczne. To kompletne procesy zaczynające się od wizji a kończące na dystrybucji ich efektów – mówił Dan Breznitz podczas EKF.

– Wzrost oparty na innowacjach jest jedyną drogą do osiągnięcia długoterminowego, stabilnego dobrobytu – dodał.

Dan Breznitz zbadał kilka środowisk, czy też ekosystemów, w których powstały zadziwiające świat innowacje. I okazuje się, że to całkowicie różne środowiska, a innowacje dotyczą bardzo różnych dziedzin zycia lub gospodarki.

Izrael stał się światową wylęgarnią start-upów, z których wiele należy do najcenniejszych spółek notowanych na światowych giełdach. Na Tajwanie produkowane są najbardziej pożądane na świecie mikroprocesory. W dolinie rzeki Brenta we Włoskim regionie Veneto szyją buty, za które elegantki skłonne są zapłacić po kilka tysięcy euro za parę. W chińskim, niegdyś biednym regionie Dong Zehn potrafią tak składać smartfony, jak nigdzie na świecie.

– To zupełnie inne modele, wykorzystujące różne możliwości działania, możliwości finansowe, powiązania globalne, dają też rozmaite wyniki – mówił w wykładzie podczas EKF Dan Breznitz.

W 1968 roku w Izraelu kadra inżynierska liczyła… dokładnie 886 osób. Jest jasne, że nie byłó tam wówczas mowy o nowatorstwie technologicznym. W 2001 roku technologie odpowiadały już za ponad 70 proc. eksportu Izraela. Kraj wyspecjalizował się w hodowli technologicznych start-upów, z których wiele zaliczanych jest obecnie do grona najcenniejszych spółek świata. Ale – zwraca uwagę Dan Breznitz – izraelski model innowacji nie przyniósł równej dystrybucji korzyści. W 2021 roku Izrael był wśród krajów należących do OECD drugą gospodarką o największych nierównościach.

Dolinę rzeki Brenta, która ma źródło w Dolomitach, a wpada do morza Adriatyckiego na południe od Padwy upodobali sobie szewcy. A raczej mistrzowie szewskiego high-endu. To właśnie dla nich pracują słynni projektanci mody w Europie. To zupełnie inne środowisko innowacyjne niż w Izraelu ale też inny społeczny wymiar innowacji, które przynoszą dobrobyt całej społeczności.

Innowacje powstają dzięki splotowi tradycji i technologii, unikalnych wartości jednego ekosystemu i szczególnych powiązań wszystkich kooperantów będących jego uczestnikami, w lokalnej społeczności. W ten sposób na Tajwanie usadowiła się produkcja najbardziej high-endowych mikroprocesorów. Tamtejsze fabryki jak żadne inne na świecie są gotowe do zmian w „odlewaniu” kolejnych generacji coraz bardziej wyrafinowanych konstrukcji.

Ale innowacje z Tajwanu to nie tylko mikroprocesory. Tamtejsi inżynierowie doprowadził do perfekcji produkcję lekkich materiałów, z których tworzone są ramy do rowerów.

– Powstało mnóstwo dobrych miejsc pracy (…) Prosperity jest udziałem wszystkich mieszkańców, a nie tylko tych, którzy skończyli informatykę na najlepszych uczelniach – mówił Dan Berzitz.

Zwykliśmy mówić z pogardą, że Chiny są największą montownią świata. Dan Berzitz polemizuje z takim podejściem. W chińskim regionie Dong Zehn pracowały do niedawna proste warsztaty. Ale powstały tam innowacje w składaniu, polegające na umiejętności złożenia z tysięcy elementów takiego skomplikowanego przedmiotu, jak np. smartfon.

– To też wielkie innowacje. Została tam wytworzona ogromna prosperity, z której korzystają ogromne rzesze Chińczyków – mówił Dan Berzitz.

– Żeby osiągnąć coś w innowacyjnościach, trzeba robic coś całkiem inaczej. To muszą być inne uniwersytety, inne instytucje, inne źródła finansowania niż dotąd – dodał.

Jego zdaniem tradycyjna polityka przemysłowa nie poradzi sobie z wprowadzaniem innowacji. Polityka przemysłowa może wspierać branże, opierając się na wiedzy jak działają, a więc na nasladownictwie. Nie ma jednak recepty pozwalającej powiedzieć, jak działają innowacje. W tym cały problem.

– Decydując o innowacjach, decydujemy o silnikach czegoś, co będzie robiło coś, o czym nie mamy pojęcia (…) Musimy stworzyć takie sposoby, żeby podmioty publiczne mogły wspierać innowacje, które są przeciwieństwem polityki przemysłowej – mówił Dan Berzitz.

I dodał, że trzeba zacząć od wizji. Jak ma wyglądać społeczność lokalna za np. 10 lat. Potem spróbować „zinstytucjonalizować” globalną wiedzę do lokalnych społeczności i lokalnych ekosystemów, ale nie naśladować i nie kopiować innowacji wprowadzanych gdzie indziej. A następnie zarządzać innowacyjną ewolucją. Dość skomplikowane, ale tu i ówdzie się udaje.

 

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie