Odłóżmy romantyczność i pomyślmy o całej pracy, którą należy wykonać – relacja z Debaty oksfordzkiej Europejskiego Kongresu Finansowego pt. „Polska nigdy nie znajdzie się w czołówce dziesięciu najbardziej innowacyjnych państw świata”

 

Debata oksfordzka „Polska nigdy nie znajdzie się w czołówce dziesięciu najbardziej innowacyjnych państw świata”, odbyła się 15 września br., ostatniego dnia XI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, przy udziale studentów ze znanych polskich uczelni oraz absolwenta uniwersytetów w Londynie i Frankfurcie. Debatę poprowadzili: dziennikarka Monika Richardson oraz Grzegorz Kuliszewski z firmy Microsoft. Podczas dwóch zaciętych tur, drużyny musiały opowiedzieć o barierach i szansach na drodze do osiągnięcia powyższego celu. O zwycięstwie zespołu decydowała zebrana na sali publiczność.

W ramach Akademii EKF, projektu realizowanego cyklicznie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, odbyła się niezwykła debata oksfordzka, w której wzięli udział młodzi, zdolni ludzie: Karolina, Aleksandra, Igor, Patrycja, Karol oraz Kajetan, którzy zostali podzieleni na dwa mniejsze zespoły. To właśnie w ich zakresie musieli zmierzyć się z wyzwaniem obronienia lub obalenia tezy: Polska nigdy nie znajdzie się w czołówce dziesięciu najbardziej innowacyjnych państw świata.

Spotkanie prowadzili: dziennikarka Monika Richardson oraz Grzegorz Kuliszewski z firmy Microsoft, którzy każdą wypowiedź uzupełniali swoją opinią, korzystając przy tym ze swojego doświadczenia.

Debatę rozpoczął zespół, którego celem było opowiedzieć o lukach w rozwoju innowacyjnej gospodarki w Polsce i udowodnić, że w porównaniu do tempa rozwoju innowacji w innych krajach, nie mamy szansy znaleźć się pośród 10 najbardziej innowacyjnych Państw świata. Pierwsza głos zabrała Karolina Czyżnikowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która w swojej wypowiedzi odwołała się do poziomu edukacji, argumentując, że polskie szkoły nie zachęcają uczniów do rozwoju kreatywności, a wielu studentów kończy studia bez konkretnej wiedzy – argument ten szybko obalił jednak Kuliszewski, który zwrócił uwagę na fakt, że polscy pracodawcy coraz rzadziej kierują się „papierkiem” przy wyborze pracownika, częściej liczy się dla nich tempo przyswajania wiedzy w miejscu pracy.

Po stronie przeciwników – obrońców Polski innowacyjnej – głos zabrał Kajetan Sitko, zdaniem którego innowacyjność staje się determinantą prawidłowo rozwijającej się gospodarki. Jak zauważył, jest to jednak ciąg działań, a Polska – na ten moment – znajduje się na dalekich miejscach w rankingach nowoczesnych i rozwijających się krajów. Kajetan podkreślił jednak, że odpowiednie zarządzanie funduszami unijnymi, wsparcie w kształtowaniu kapitału ludzkiego czy odnalezienie wartości rynkowych polskich przedsiębiorstw może stać się właściwym kluczem do sukcesu innowacyjności Polski.

Kolejny z uczestników debaty, Igor, rozpoczął swoją wypowiedź od cytatu: „Jest świetnie, a będzie jeszcze lepiej”. Zauważył on, że choć – co prawda – nadal znajdujemy się w rankingu na czwartym miejscu od końca, to jednak w jego tegorocznej edycji spadliśmy z „umiarkowanego inwestora”, w którym byliśmy w 2020 roku, do „skromnego inwestora”, czyli do najniższej możliwej kategorii w Unii Europejskiej. Igor zwrócił też uwagę, że podstawowymi cechami innowacji są wysokie ryzyko i wysoka kosztochłonność, a ku temu niezbędne są wysokie fundusze, których Polska nie ma.

Patrycja z przeciwnej drużyny, przytoczyła z kolei wyniki swojej autorskiej analizy, opartej m.in. na wskaźniku EU Innovation Scoreboard oraz badaniu Bloomberg Innovation Index. Podkreśliła, że dynamika wzrostu Polski jest znacząca – na przestrzeni lat 2014-2021 indeks wzrósł aż o blisko 30 proc., a Polska znalazła się na miejscu lidera pod kątem aplikacji, zielonych technologii oraz przyrostu obywateli z wyższym wykształceniem w kategorii „Użycie danych informatycznych”.

Aleksandra mieszkająca na co dzień w Barcelonie, studentka Uniwersytetu Warszawskiego, zaczęła od stwierdzenia, że Polska nigdy nie stanie się krajem innowacyjnym. Sytuację kraju porównała do sytuacji na boisku podczas meczów reprezentacji w piłkę nożną, gdzie sam silny napastnik nie wystarczy, aby pokonać przeciwnika. Podkreśliła istotę pracy zespołowej: infrastruktury, ekologii, innowacji, praworządności, ale i kapitału ludzkiego, który właśnie wypływa z Polski. Podsumowując, doradziła, aby choć na moment odłożyć romantyczność i pomyśleć o całym nakładzie pracy, którą należy wykonać, aby wnieść Polskę na inny poziom.

Jako ostatni wypowiedział się Karol, który odwołał się do sytuacji politycznej, ekonomicznej i społecznej. Zdaniem studenta, system polityczny, który funkcjonuje na przestrzeni ostatnich kilku lat ma wpływ na Polaków jedynie w perspektywie krótkoterminowej.

Na koniec pierwszej tury uczestnikom debaty zostało zadane pytanie: czy chcą zostać w Polsce? Jak się okazało, dwoje spośród nich mieszka za granicą, a Karolina z zespołu broniącego postawionej tezy, poważnie wyjazd rozważa. Jedynie Patrycja i Karol stanowczo podkreślili chęć pozostania w rodzinnym kraju.

Kolejna tura stanowczo przechyliła szalę zwycięstwa na stronę drużyny Karoliny, Aleksandry i Igora, która ze spokojem dzielili się z obecnymi na sali ludźmi kolejnymi celnymi argumentami. Mimo starań ich przeciwników, to właśnie oni zasłużyli na uznanie i zaufanie publiczności. Kluczowe okazały się argumenty dotyczące kwestii legislacyjnych i regulacji, których brak w Polsce wzbudza niepewność i blokuje kraj przed rozwojem, a także niewykorzystany potencjał dotychczasowych technologii, jak chociażby polski Blik.

Zakończeniem debaty była wypowiedź Roberta Trętowskiego, który pochwalił młodzież za różnorodne argumenty, a także dynamikę i merytoryczność wypowiedzi, które robiły wrażenie.

 

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Akademia EKF2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie