Drugi dzień #EKF2024 za nami. Kilkadziesiąt paneli, których tematyka obejmowała wszystkie istotne wyzwania sektora finansowego. Od szans i zagrożeń jakie niesie sztuczna inteligencja, przez wyzwania wywolane trwającą wojną w Ukrainie, po zmiany na rynku pracy i rosnące problemy w pozyskiwaniu talentów.
Sztuczna inteligencja może rozwiązać część problemów, bo pozwala na automatyzację procesów. Ale zupełnie ludzi nie zastąpi. Póki co. 70% organizacji już wdraża AI, a 22% szykuje się do tego. Sztuczna inteligencja robi się podobna do nas, bo robi się multimodalna. Technologia jest znakomita, ale niesie ryzyka. Musimy jako użytkownicy minimalizować ryzyka i być czujnym. Bo wciąż zbytnio ufamy w otrzymywane efekty jej pracy bez sprawdzania. To ważne, by korzystać z możliwości, ale pamiętać o ryzykach.
Ubezpieczenia w ofercie banków pomagają podnosić lojalność klientów wobec banku. Klient chce mieć wszystko w jednym miejscu i dlatego dwie branże – banki i ubezpieczenia się polubiły. Banki mają dużą siłę, wciąż dużą bazę placówek i sieć doradców, co pozwala efektywnie dystrybuować ofertę. Bancassurance jest odporny na cykle. Bank z ubezpieczeniami jest silniejszy niż bank bez takiej oferty.
Dla kogoś kto zaczynał pracę w latach 90-tych jest niewyobrażalne podejście do pracy prezentowane przez pracowników młodszych pokoleń. Działy HR zachecają by liderzy widzieli ludzi, a nie trybiki w machinie. Zmiany od zawsze były częścią DNA polskiego sektora finansowego.
ESG nie kojarzy się wielu dobrze. Na początku, ludzie obawiają się obowiązków, a przecież to rozwiązanie, które musi być wdrażane i warto wykorzystać szansę, jakie tworzy ten proces. Ważne by wszystkie trzy literki znalazły swoje miejsce w strategiach firm, zwłaszcza, że obowiązek raportowania wymusi współpracę z dostawcami i partnerami. Każdej firmy. Kwestia czasu.
Czy polskie banki są gotowe na ekspansję zagraniczną czy tylko pozostaną celem przejęć przez dużych regionalnych czy globalnych graczy? Ważne pytanie, zwłaszcza w czasie, w którym wartość banków polskich zmniejszyła się wobec całej gospodarki. Na skutek różnych decyzji regulacyjnych i nierozwiązanego problemu kredytów frankowych. Rezerwy utworzone na ten cel nie pracują. A potrzeby finansowe rosną. KPO, fundusze strukturalne, potrzeby obronności i transformacji energetycznej. Miliardy potrzebne na wkłady własne. W finansowaniu pomaga sojusz banków i ubezpieczycieli. Pojemność polskiego rynku jest określona, ale pomagają współpraca z partnerami spoza Polski i dobra reputacja polskiego rynku.
W 90% przypadków resolution jest tańsze niż upadłość. By skutecznie przeprowadzić proces trzeba mieć doświadczenie i umieć je wdrażać. Przepisy się sprawdziły. Sukcesem zakończyło się największe resolution w z unii Europejskiej czyli ratowanie aktywów po Getin Noble Bank. Dzięki resolution uniknęliśmy poważnego kryzysu całego sektora. Dzięki przymusowej restrukturyzacji udało się uratować wszystkie depozyty klientów banku.