Drugi dzień #EKF2024 za nami. Kilkadziesiąt paneli, których tematyka obejmowała wszystkie istotne wyzwania sektora finansowego. Od szans i zagrożeń jakie niesie sztuczna inteligencja, przez wyzwania wywolane trwającą wojną w Ukrainie, po zmiany na rynku pracy i rosnące problemy w pozyskiwaniu talentów.

Sztuczna inteligencja może rozwiązać część problemów, bo pozwala na automatyzację procesów. Ale zupełnie ludzi nie zastąpi. Póki co. 70% organizacji już wdraża AI, a 22% szykuje się do tego. Sztuczna inteligencja robi się podobna do nas, bo robi się multimodalna. Technologia jest znakomita, ale niesie ryzyka. Musimy jako użytkownicy minimalizować ryzyka i być czujnym. Bo wciąż zbytnio ufamy w otrzymywane efekty jej pracy bez sprawdzania. To ważne, by korzystać z możliwości, ale pamiętać o ryzykach.

Ubezpieczenia w ofercie banków pomagają podnosić lojalność klientów wobec banku. Klient chce mieć wszystko w jednym miejscu i dlatego dwie branże – banki i ubezpieczenia się polubiły. Banki mają dużą siłę, wciąż dużą bazę placówek i sieć doradców, co pozwala efektywnie dystrybuować ofertę. Bancassurance jest odporny na cykle. Bank z ubezpieczeniami jest silniejszy niż bank bez takiej oferty.

Dla kogoś kto zaczynał pracę w latach 90-tych jest niewyobrażalne podejście do pracy prezentowane przez pracowników młodszych pokoleń. Działy HR zachecają by liderzy widzieli ludzi, a nie trybiki w machinie. Zmiany od zawsze były częścią DNA polskiego sektora finansowego.

ESG nie kojarzy się wielu dobrze. Na początku, ludzie obawiają się obowiązków, a przecież to rozwiązanie, które musi być wdrażane i warto wykorzystać szansę, jakie tworzy ten proces. Ważne by wszystkie trzy literki znalazły swoje miejsce w strategiach firm, zwłaszcza, że obowiązek raportowania wymusi współpracę z dostawcami i partnerami. Każdej firmy. Kwestia czasu.

Czy polskie banki są gotowe na ekspansję zagraniczną czy tylko pozostaną celem przejęć przez dużych regionalnych czy globalnych graczy? Ważne pytanie, zwłaszcza w czasie, w którym wartość banków polskich zmniejszyła się wobec całej gospodarki. Na skutek różnych decyzji regulacyjnych i nierozwiązanego problemu kredytów frankowych. Rezerwy utworzone na ten cel nie pracują. A potrzeby finansowe rosną. KPO, fundusze strukturalne, potrzeby obronności i transformacji energetycznej. Miliardy potrzebne na wkłady własne. W finansowaniu pomaga sojusz banków i ubezpieczycieli. Pojemność polskiego rynku jest określona, ale pomagają współpraca z partnerami spoza Polski i dobra reputacja polskiego rynku.

W 90% przypadków resolution jest tańsze niż upadłość. By skutecznie przeprowadzić proces trzeba mieć doświadczenie i umieć je wdrażać. Przepisy się sprawdziły. Sukcesem zakończyło się największe resolution w z unii Europejskiej czyli ratowanie aktywów po Getin Noble Bank. Dzięki resolution uniknęliśmy poważnego kryzysu całego sektora. Dzięki przymusowej restrukturyzacji udało się uratować wszystkie depozyty klientów banku.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie