8 czerwca 2022 r. w ostatnim dniu Europejskiego Kongresu Finansowego o godz. 12:00 odbyła się debata „Blaski i cienie zwinności w finansach”, której gospodarzem był Daniel Martyniuk, Lider zespołu Technology Strategy & Transformation, Partner Deloitte. Wśród gości znaleźli się Eliza Stasińska (mBank), Agnieszka Gramatyka (BNP Paribas); Mariusz Cholewa (BIK) oraz Ernest Pytlarczyk (PEKAO).

Daniel Martyniuk, Lider zespołu Technology Strategy & Transformation, Partner Deloitte jako wprowadzenie do dyskusji przedstawił archetypy marek banków oraz obszary pracy w trybie agile w podziale na segmenty klientów, ich potrzeby, oraz doświadczenia (zespoły).

Dlaczego wasze organizacje są w trakcie wprowadzania agile? – zapytał na wstępie prowadzący. Goście rozmawiali o głównych przesłankach do transformacji w kierunku zwinnym, wyzwaniach napotykanych na tej drodze w ich organizacjach oraz już widocznych efektach oraz efektach jakich można się jeszcze spodziewać.

Eliza Stasińska Head of IT Enterprise Applications Portfolio & CTO@SSC w mBank S.A. przypomniała, że właśnie mBank jako pierwszy bank wprowadził ten model, głównie dlatego ponieważ chcieli tego sami pracownicy. Nadrzędnym celem było to, jak pomoc biznesowi, który nigdy nie zwalnia i jak zrobić to lepiej. Pierwszą zwinnością było IT, tak aby zapewnić pracownikom tego działu jak największy komfort pracy. Stasińska zwróciła uwagę, że organizacja jest na etapie dużej dojrzałości i przestrzegała przed pułapką gotowego wzorca.

Pozostali goście również chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z Agility. Główny Ekonomista, Dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych, Bank Pekao S.A. zwrócił uwagę na korzyści nie bycia liderem –„jesteśmy mniej zaawansowani niż mBank, ale ten poziom wdrożenia modelu zwinności pozwala nam uniknąć wielu błędów”. Zapewnił także o gotowości i dojrzałości Banku Pekao jako organizacji, żeby agile wdrożyć, tak aby zgodnie z założeniami osiągnąć 30% większą efektywność. Wiele projektów jest realizowanych waterfallowo i do takiego stylu są przyzwyczajeni regulatorzy.

Swoje doświadczenia w tematyce agile’owej przedstawiła także Agnieszka Cholewa, Tribe Leader z BNP Paribas, gdzie od stycznia br. w modelu agile escale pracuje już ponad 1,700 osób.

W BNP Paribas coraz więcej produktów i usług tworzonych jest w oparciu o metodyki zwinne, i bank chce być bankiem zaangażowanych pracowników, którzy są dumni, że pracują w BNP i mogą się rozwijać.

W trakcie debaty podkreślano, że nie ma jednego szablonu wprowadzenia zwinności w instytucjach finansowych. Jest to proces, który należy mierzyć i warto przeprowadzać go rozsądnie.

Zmiany zachodzą stopniowo przez paczkowanie, z jednego działu do drugiego. Zawsze sukces jednego działu, jednego unitu stanowi zachętę dla kolejnego, przy czym są obszary w bardziej elastyczne niż inne. Agnieszka Cholewa rekomendowała wprowadzanie zmian w sposób ewolucyjny nie rewolucyjny i przeprowadzenia reassessmentu, który pozwala na dobór najlepszych osób na poszczególne stanowiska.

Mariusz Cholewa zwrócił uwagę na brak w dyskusji wątku związanego z obniżaniem kosztów w kontekście modelu zwinnego.

Paneliści byli zgodni co, do tego, że zwinność napotyka na wiele blokerów w dużych instytucjach finansowych oraz że w modelu agile należy eksperymentować i jednocześnie pilnować perspektywy menadżera, żeby nie powstał chaos. Tę transformacje trzeba mierzyć i pamiętać nic nie jest wykute w kamieniu, a jednym z czynników sukces jest osobiste zaangażowanie zarządu

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie