W ramach tegorocznej edycji Akademii EKF otrzymaliśmy 126 zgłoszeń do udziału w tym projekcie. Jest nam bardzo miło, że Akademia EKF wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem i z niecierpliwością oczekujemy na spotkanie z jej członkami. Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować promotorom za pomoc i przekazane rekomendacje uczestników oraz wszystkim studentom za zgłoszenia do programu. Po zespołowych recenzjach przesłanych zgłoszeń, wybranych zostało 90 członków Akademii EKF 2022.

Członkowie Akademii EKF 2022 to studenci uczelni wyższych w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, którzy w dużej mierze nie brali jeszcze udziału w inicjatywach AEKF w poprzednich edycjach. Znacząca większość uczestników to studenci studiów 2 stopnia oraz doktoranci, którzy wiążą swoją przyszłość z obszarami bankowości i rynków kapitałowych, analityki danych, doradztwa finansowego czy strategicznego.

Recenzenci prac wskazali 43 ich zdaniem najciekawsze, spójne eseje prezentujących własne przemyślenia podparte nowatorskimi i autorskimi argumentami, które dostały się do ostatniego etapu konkursu. Spośród wybranych tekstów jury konkursowe pod przewodnictwem Małgorzaty O’Shaughnessy, byłej Dyrektor zarządzającej regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa, wskaże autorów którzy wezmą udział w debacie inauguracyjnej spotkanie Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie.

Członkowie tegorocznej edycji Akademii EKF zostali poproszeni o napisanie esejów konkursowych na jeden z zadanych tematów:

 1. Zielona transformacja kluczowym wyzwaniem dla Polski i Europy. Czy Europa jest gotowa na Fit for 55? Jak urzeczywistnić Europejski Zielony Ład w sprawiedliwy i zrównoważony sposób? Rola Państwa i kluczowych sektorów, w tym sektora finansowego w jego wdrożeniu w Polsce.
 2. Cyfrowi giganci posiadają środki porównywalne a nawet większe niż państwa. Czy wykorzystają je dla dobra i rozwoju ludzkości, czy skupią się przede wszystkim na pomnażaniu zysków bez względu na koszty społeczne? Jakie czynniki będą o tym decydować?
 3. Dlaczego inflacja w Polsce wymknęła się spod kontroli? Jak przywrócić wiarygodność PLN?
 4. System podatkowy w Polsce jest coraz bardziej skomplikowany, a prawo podatkowe nieprzewidywalne. Co zrobić aby uprościć system podatkowy? Jakich reform podatkowych potrzebuje Polska?

Poniżej przedstawiamy wybrane przez recenzentów eseje zakwalifikowane do konkursu oraz publikacji w książce Akademii EKF pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie.

 1. Kamil KwiatekBieda w imię ekologii
 2. Mateusz IzdebskiBłędy strategiczne i komunikacyjne RPP jako stymulanty wzrostu inflacji w Polsce
 3. Przemysław KochCyfrowe optimum
 4. Martyna KomendaCyfrowi giganci – bezrefleksyjne podążanie za maksymalizacją zysku jest passé. Świadome zarządzanie wartością firmy z uwzględnieniem kosztów społecznych sposobem na wzrost przedsiębiorstwa i dobrobytu ludzkości.
 5. Justyna PalenikCyfrowi giganci posiadają środki porównywalne a nawet większe niż państwa. Czy wykorzystają je dla dobra i rozwoju ludzkości, czy skupią się przede wszystkim na pomnażaniu zysków bez względu na koszty społeczne? Jakie czynniki będą o tym decydować?
 6. Łukasz Wicki – Czas ulepszyć cyfrowych gigantów – (nie)poradnik egzystencjalny
 7. Weronika TomiakCyfrowi krezusi – zagrożenie czy remedium na wyzwania współczesnego świata?
 8. Zofia WieczorkowskaCzas na kolej – puste słowa czy solenna obietnica?
 9. Luiza CieplińskaCzy na pewno jesteśmy bezpieczni? Analiza narzędzi manipulacyjnych światowych gigantów cyfrowych.
 10. Jakub MączyńskiDawno, dawno temu, za górami, za lasami…
 11. Karolina WośDeterminanty i bariery rozwoju zielonej gospodarki w Polsce
 12. Julia ParszewskaDobra polityka podatkowa powinna przypominać skubanie gęsi: dawać dużo pierza, mało krzyku – czyli jak powinien funkcjonować prawidłowy system podatkowy, a jak to wygląda w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku
 13. Natalia HoffmannDobro własne, a dobro ogółu – Big Tech w obliczu rosnących wymagań społecznych
 14. Natalia WolińskaDolina Krzemowa, a technologiczny American dream
 15. Grzegorz GawlistaDopiero podczas odpływu okazuje się kto pływał nago.
 16. Natalia LewszykDziałania Unii Europejskiej ratunek, czy mankament.
 17. Kamila KinaszewskaFit for 55 – uratuje świat, czy zaszkodzi europejskim gospodarkom?
 18. Dorota KupiecFit for 55”, czyli “Gotowi na 55”.Czy na pewno jesteśmy na to gotowi?
 19. Wiktoria BłaszczykowskaGAFA, czyli o dwóch stronach medalu
 20. Hubert LeśniakGorzka pigułka – Proces leczenia inflacji
 21. Gabriela UjejskaInflacja – potwór nie do okiełznania?
 22. Anetta BałaInflacja w Polsce. Przyczyny, dynamika oraz narzędzia służące jej ograniczaniu.
 23. Magdalena KujawskaInflacja, czyli najskuteczniejszy podatek od oszczędności.
 24. Mateusz ChabrosInflacyjne przebudzenie – co wyrwało nas ze spokojnego snu?
 25. Marta WijasJak przebiega budowanie środowiska do wdrażania zielonych rozwiązań dla przedsiębiorstw w Polsce?
 26. Igor TomeckiKrótka historia inflacji w kraju nad Wisłą – (How to) make Złoty great again!
 27. Mateusz MichnikKto zepsuł, a kto będzie musiał naprawić?  O inflacji w Polsce po pandemii
 28. Karol KowalczykMiędzy klimatem a populizmem. Dlaczego transformacja musi być sprawiedliwa i jaką rolę odgrywa komunikacja zmian.
 29. Agata JaroszMonetae cudendae ratio  – historia monetą się toczy. Na ile renesansowe rozważania na temat wartości pieniądza są aktualne w XXI wieku? Jak ratować polską gospodarkę w dobie inflacji?
 30. Kamila Kubik – Możliwości niesienia pomocy przez światowe przedsiębiorstwa
 31. Agata JaworskaMożliwości są nieograniczone
 32. Mateusz ZastępaNa kolanie źle się pisze, więc usiądźmy przy stole i napiszmy to dobrze
 33. Grzegorz NowowiejskiNadchodzi czas jastrzębi – strategia przywrócenia wiarygodności złotego.
 34. Agnieszka GryglickaOK Google, ile kosztuje moja prywatność
 35. Julia PodobińskaPo datki czy podatki?
 36. Julian SmółkaPolska liderem europejskich regulacji cyfrowych gigantów
 37. Karol BałdygaTeatralne maski ukrywają powody niemal galopującej inflacji w Polsce
 38. Kamil GomulskiUproszczenie kluczem do pewności
 39. Monika OrzłowskaW Polsce pewne są tylko śmierć i podatki oraz fakt, że przeciętny obywatel nie pojmuje żadnego z nich.
 40. Patrycja KoniecznaWaluty lokalne jako instrument wsparcia zielonej transformacji
 41. Katarzyna MrózWielka Czwórka dla dobra ludzkości i zwiększania zysków
 42. Radosław DębickiWolność w internecie, giganci technologiczni i rządy. Współczesne drogi rozwoju świata cyfrowego
 43. Katarzyna GrzybowskaŻyczliwe idee

Kolejność esejów przypadkowa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a w niedługim czasie będziemy dzielić się z Państwem studenckimi opracowaniami na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Prace jury planujemy zakończyć z końcem maja. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas stacjonarnego Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Partnerami Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego są: BEST S.A. oraz VISA. i Fundacja Wolności Gospodarczej. 

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Akademia EKF2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie