W ramach tegorocznej edycji Akademii EKF otrzymaliśmy 187  zgłoszeń do udziału w tym projekcie. Jest nam bardzo miło, że Akademia EKF cieszy się rosnącym zainteresowaniem i z niecierpliwością oczekujemy na spotkanie z jej członkami. Chcielibyśmy z tego miejsca podziękować promotorom za pomoc i przekazane rekomendacje uczestników oraz wszystkim studentom za zgłoszenia do programu. Po zespołowych recenzjach przesłanych zgłoszeń, wybranych zostało 100 członków Akademii EKF 2023.

Członkowie Akademii EKF 2023 to studenci uczelni wyższych w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, którzy w dużej mierze nie brali jeszcze udziału w inicjatywach AEKF w poprzednich edycjach. Znacząca większość uczestników to studenci studiów 2 stopnia oraz doktoranci, którzy wiążą swoją przyszłość z obszarami bankowości i rynków kapitałowych, analityki danych, doradztwa finansowego czy strategicznego.

Recenzenci prac wskazali 47 ich zdaniem najciekawszych, spójnych esejów prezentujących własne przemyślenia podparte nowatorskimi i autorskimi argumentami, które dostały się do ostatniego etapu konkursu. Spośród wybranych tekstów jury konkursowe pod przewodnictwem Małgorzaty O’Shaughnessy, byłej Dyrektor zarządzającej regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa, wskaże autorów którzy wezmą udział w debacie inauguracyjnej spotkanie Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie. Dyskusja studentów w debacie będzie ostatnim etapem w procesie wyłonienia zwycięzcy konkursu.

Członkowie tegorocznej edycji Akademii EKF zostali poproszeni o napisanie esejów konkursowych na jeden z pięciu zadanych przez Partnerów EKF tematów. Zapraszamy do zapoznania się z tytułami prac.

Premiera książki pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europe będzie miała miejsce podczas czerwcowego Europejskiego Kongresu Finansowego.

Obszar 1: Czy wejście Polski do strefy euro może nastąpić w tej dekadzie? Jaka powinna być rola instytucji finansowych i publicznych w procesie edukowania społeczeństwa oraz przeprowadzenia reform przybliżających Polskę do przyjęcia euro?

 1. Patryk Augustyniok, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Euro w Polsce – abstrakcja czy realny obraz następnej dekady?
 2. Bartłomiej Beruś, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Dlaczego kryteria konwergencji to nie wszystko? Potrzeba spojrzenia z innej perspektywy.
 3. Jakub Blicharski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Euro w Polsce – pieśń bliższej, czy dalszej przyszłości?
 4. Gabriel Chrostowski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Polska w strefie euro, czyli reformy, reformy i jeszcze raz reformy
 5. Wojciech Ficek, Uczelnia Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Euroland – europejski obszar (dez)integracji gospodarczej
 6. Łucja Daria Jakubus, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , Perspektywy wejścia Polski do strefy euro do roku 2030.
 7. Mateusz Myśliwiec, PPUZ w Nowym Targu, Drzwi szeroko zamknięte, czyli o Polsce w strefie euro słów kilka
 8. Kacper Nowak, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Eurozone- na co właściwie Polska czeka?
 9. Mateusz Pieróg, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, I tak źle, i tak niedobrze – czy w Polsce będzie kiedyś euro?
 10. Olga Ślusarz, Universiteit van Amsterdam, Przełamanie euro-letargu: Czas na transformacyjne zmiany
 11. Bartłomiej Wrona, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, A co powie rabin?
 12. Maria Zawadzka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Do 2030 r. Polska będzie w strefie euro! – Prawda czy fałsz?

Obszar 2: Czy polski konglomerat energetyczno-paliwowy pod szyldem Orlenu wzmocni czy osłabi konkurencyjność polskiej gospodarki?

 1. Karol Bałdyga, Szkoła Główna Handlowa, Polska gospodarka niesiona na skrzydłach białego orła
 2. Kamila Kinaszewska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, PKN Orlen i jego negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki
 3. Przemysław Koch, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Rozmiar ma znaczenie, czyli dlaczego „dobry zysk” Orlenu to szansa dla polskiej gospodarki
 4. Aleksandra Kopyściańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Orlen – dobry zielony duch czy rządowa marionetka?
 5. Iga Paszkiewicz, PKN Orlen: ON czy OFF?
 6. Julian Smółka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Czempionat. Jak polski konglomerat energetyczno-paliwowy może budować konkurencyjność polskiej gospodarki?
 7. Mikołaj Waszczeniuk, Maastricht University, Polski gigant pod szyldem Orlenu – podpora czy ciężar dla konkurencyjności krajowej gospodarki?
 8. Łukasz Wicki, Uniwersytet Warszawski, Bo do tanga trzeba dwojga, a Orlen chce tańczyć sam

Obszar 3: Kryzys energetyczny w Polsce i w Europie szansą czy wyzwaniem? Czy zielona transformacja jest odpowiedzią? Jaka powinna być w niej rola sektora finansowego, obywateli lub administracji?

 1. Alicja Boryń, Uniwersytet Jagielloński , Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro ~ Kryzys Energetyczny
 2. Aleksandra Kaczmarek, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Potencjał ukryty w odpadach komunalnych – kryzys energetyczny a odpowiednie zagospodarowanie odpadów
 3. Mateusz Kolenda, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Strategia w barwach zieleni
 4. Kamila Łąka, Uniwersytet Łódzki, Zielony Ład w Polsce w czasach kryzysu energetycznego z wykorzystaniem przykładu Bełchatowskiego Zagłębia Węgla Brunatnego – jedna zmiana, wiele korzyści
 5. Kamila Skurska , Uniwersytet Szczeciński, Zielone światełko w tunelu?
 6. Weronika Tomiak, Uniwersytet Łódzki/Uniwersytet Medyczny w Łodzi, “Green or Mean? Zielony potencjał a kryzys energetyczny w Polsce i Europie – czy mamy szansę na przejście transformacji?”

Obszar 4: Niepodległa i ekonomicznie silna Ukraina to priorytet również dla Polski. W jaki sposób możemy zapewnić Polsce znaczącą rolę w procesie odbudowy Ukrainy? Jaka powinna być w tym przedsięwzięciu rola polskich banków?

 1. Michał Andrzejewski, Bocconi University, Za naszą i waszą wolność – czyli o roli polskich instytucji w powojennej odbudowie Ukrainy
 2. Dawid Bieńko, Uniwersytet Rzeszowski, Szansa rozwojowa Polski, czyli o tym, jak wykorzystać potencjał naszego kraju w nowej sytuacji geopolitycznej.
 3. Wiktoria Błaszczykowska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Let’s make Ukraine great again!
 4. Alan Celmerowski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Ukraina – game changer dla rozkładu sił w Europie?
 5. Patryk Kordoń, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Razem, czyli o polskim udziale w odbudowie Ukrainy.
 6. Karolina Kuras, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Jak nie dopuścić do tego, żeby „dobry kryzys” się zmarnował?
 7. Aleksandra Nagel, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Odbudowa Ukrainy szansą dla Polskiej gospodarki
 8. Uladzislau Yankouski, Uniwersytet Gdański, Silna Polska to silna Ukraina

Obszar 5: Kierunek e-Polska – dostępność, użyteczność i przyjazność usług zdalnych i procesów opartych o technologie stale się poprawia. Jak rosnące kompetencje cyfrowe i sprzyjające trendy wykorzystać na rzecz społeczeństwa i gospodarki? Na jakie luki w procesach cyfrowych na styku państwo-przedsiębiorca-klient/obywatel należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

 1. Kamila Bartoszek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Projekt e-Polska – czy informatyzacja administracji publicznej jest kluczem do poprawy jakości życia obywateli?
 2. Eryk Franke, Politechnika Opolska, Rządowy benchmarking? Polska vs Ukraina
 3. Szymon Korcz, Uniwersytet Gdański, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych i Społecznych, Polska rewolucja cyfrowa trwa,
 4. Milena Kustroń, Uniwersytet Warszawski, “Nowa ropa”, czyli o tym od czego tak naprawdę zacząć rewolucje cyfrową
 5. Karolina Latek, Uniwersytet Gdański, Czy Wielki Brat będzie patrzył? – o cyfryzacji administracji i prawie do prywatności
 6. Katarzyna Latek, Uniwersytet Gdański, „Wyrok W imieniu Rzeczpospolitej…. -wysłane z iphone” – o cyfryzacji polskiego wymiaru sprawiedliwości
 7. Michalina Łapińska, Politechnika Białostocka, ChatGPT w edukacji – szanse i zagrożenia dla społeczeństwa
 8. Katarzyna Matuszak, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Sztuczna inteligencja remedium dla polskiego systemu ochrony zdrowia
 9. Zofia Polkowska, Szkoła Główna Handlowa, Profil e-Polska
 10. Alexander Sieradzki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Czy Polacy śnią o cyfrowych owcach?
 11. Natalia Studzińska, Politechnika Gdańska, Cyfrowy Challenger – Polska na tle rewolucji cyfrowej
 12. Karolina Twardowska, Uniwersytet Gdański, Śpiesz się powoli, czyli o budowie e-administracji w Polsce
 13. Agata Uzar, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, (e-)Polska dla Polaków – ale czy dla wszystkich?

Prace jury planujemy zakończyć z końcem maja. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas stacjonarnego Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Akademia EKF2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie