W ramach tegorocznej edycji Akademii EKF otrzymaliśmy 187 zgłoszeń do udziału w tym projekcie. Jest nam bardzo miło, że Akademia EKF cieszy się rosnącym zainteresowaniem i z niecierpliwością oczekujemy na spotkanie z jej członkami. Chcielibyśmy z tego miejsca podziękować promotorom za pomoc i przekazane rekomendacje uczestników oraz wszystkim studentom za zgłoszenia do programu. Po zespołowych recenzjach przesłanych zgłoszeń, wybranych zostało 100 członków Akademii EKF 2023.
Członkowie Akademii EKF 2023 to studenci uczelni wyższych w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, którzy w dużej mierze nie brali jeszcze udziału w inicjatywach AEKF w poprzednich edycjach. Znacząca większość uczestników to studenci studiów 2 stopnia oraz doktoranci, którzy wiążą swoją przyszłość z obszarami bankowości i rynków kapitałowych, analityki danych, doradztwa finansowego czy strategicznego.
Recenzenci prac wskazali 47 ich zdaniem najciekawszych, spójnych esejów prezentujących własne przemyślenia podparte nowatorskimi i autorskimi argumentami, które dostały się do ostatniego etapu konkursu. Spośród wybranych tekstów jury konkursowe pod przewodnictwem Małgorzaty O’Shaughnessy, byłej Dyrektor zarządzającej regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa, wskaże autorów którzy wezmą udział w debacie inauguracyjnej spotkanie Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie. Dyskusja studentów w debacie będzie ostatnim etapem w procesie wyłonienia zwycięzcy konkursu.
Członkowie tegorocznej edycji Akademii EKF zostali poproszeni o napisanie esejów konkursowych na jeden z pięciu zadanych przez Partnerów EKF tematów. Zapraszamy do zapoznania się z tytułami prac.
Premiera książki pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europe będzie miała miejsce podczas czerwcowego Europejskiego Kongresu Finansowego.
Obszar 1: Czy wejście Polski do strefy euro może nastąpić w tej dekadzie? Jaka powinna być rola instytucji finansowych i publicznych w procesie edukowania społeczeństwa oraz przeprowadzenia reform przybliżających Polskę do przyjęcia euro?
- Patryk Augustyniok, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Euro w Polsce – abstrakcja czy realny obraz następnej dekady?
- Bartłomiej Beruś, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Dlaczego kryteria konwergencji to nie wszystko? Potrzeba spojrzenia z innej perspektywy.
- Jakub Blicharski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Euro w Polsce – pieśń bliższej, czy dalszej przyszłości?
- Gabriel Chrostowski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Polska w strefie euro, czyli reformy, reformy i jeszcze raz reformy
- Wojciech Ficek, Uczelnia Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Euroland – europejski obszar (dez)integracji gospodarczej
- Łucja Daria Jakubus, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , Perspektywy wejścia Polski do strefy euro do roku 2030.
- Mateusz Myśliwiec, PPUZ w Nowym Targu, Drzwi szeroko zamknięte, czyli o Polsce w strefie euro słów kilka
- Kacper Nowak, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Eurozone- na co właściwie Polska czeka?
- Mateusz Pieróg, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, I tak źle, i tak niedobrze – czy w Polsce będzie kiedyś euro?
- Olga Ślusarz, Universiteit van Amsterdam, Przełamanie euro-letargu: Czas na transformacyjne zmiany
- Bartłomiej Wrona, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, A co powie rabin?
- Maria Zawadzka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Do 2030 r. Polska będzie w strefie euro! – Prawda czy fałsz?
Obszar 2: Czy polski konglomerat energetyczno-paliwowy pod szyldem Orlenu wzmocni czy osłabi konkurencyjność polskiej gospodarki?
- Karol Bałdyga, Szkoła Główna Handlowa, Polska gospodarka niesiona na skrzydłach białego orła
- Kamila Kinaszewska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, PKN Orlen i jego negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki
- Przemysław Koch, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Rozmiar ma znaczenie, czyli dlaczego „dobry zysk” Orlenu to szansa dla polskiej gospodarki
- Aleksandra Kopyściańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Orlen – dobry zielony duch czy rządowa marionetka?
- Iga Paszkiewicz, PKN Orlen: ON czy OFF?
- Julian Smółka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Czempionat. Jak polski konglomerat energetyczno-paliwowy może budować konkurencyjność polskiej gospodarki?
- Mikołaj Waszczeniuk, Maastricht University, Polski gigant pod szyldem Orlenu – podpora czy ciężar dla konkurencyjności krajowej gospodarki?
- Łukasz Wicki, Uniwersytet Warszawski, Bo do tanga trzeba dwojga, a Orlen chce tańczyć sam
Obszar 3: Kryzys energetyczny w Polsce i w Europie szansą czy wyzwaniem? Czy zielona transformacja jest odpowiedzią? Jaka powinna być w niej rola sektora finansowego, obywateli lub administracji?
- Alicja Boryń, Uniwersytet Jagielloński , Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro ~ Kryzys Energetyczny
- Aleksandra Kaczmarek, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Potencjał ukryty w odpadach komunalnych – kryzys energetyczny a odpowiednie zagospodarowanie odpadów
- Mateusz Kolenda, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Strategia w barwach zieleni
- Kamila Łąka, Uniwersytet Łódzki, Zielony Ład w Polsce w czasach kryzysu energetycznego z wykorzystaniem przykładu Bełchatowskiego Zagłębia Węgla Brunatnego – jedna zmiana, wiele korzyści
- Kamila Skurska , Uniwersytet Szczeciński, Zielone światełko w tunelu?
- Weronika Tomiak, Uniwersytet Łódzki/Uniwersytet Medyczny w Łodzi, “Green or Mean? Zielony potencjał a kryzys energetyczny w Polsce i Europie – czy mamy szansę na przejście transformacji?”
Obszar 4: Niepodległa i ekonomicznie silna Ukraina to priorytet również dla Polski. W jaki sposób możemy zapewnić Polsce znaczącą rolę w procesie odbudowy Ukrainy? Jaka powinna być w tym przedsięwzięciu rola polskich banków?
- Michał Andrzejewski, Bocconi University, Za naszą i waszą wolność – czyli o roli polskich instytucji w powojennej odbudowie Ukrainy
- Dawid Bieńko, Uniwersytet Rzeszowski, Szansa rozwojowa Polski, czyli o tym, jak wykorzystać potencjał naszego kraju w nowej sytuacji geopolitycznej.
- Wiktoria Błaszczykowska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Let’s make Ukraine great again!
- Alan Celmerowski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Ukraina – game changer dla rozkładu sił w Europie?
- Patryk Kordoń, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Razem, czyli o polskim udziale w odbudowie Ukrainy.
- Karolina Kuras, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Jak nie dopuścić do tego, żeby „dobry kryzys” się zmarnował?
- Aleksandra Nagel, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Odbudowa Ukrainy szansą dla Polskiej gospodarki
- Uladzislau Yankouski, Uniwersytet Gdański, Silna Polska to silna Ukraina
Obszar 5: Kierunek e-Polska – dostępność, użyteczność i przyjazność usług zdalnych i procesów opartych o technologie stale się poprawia. Jak rosnące kompetencje cyfrowe i sprzyjające trendy wykorzystać na rzecz społeczeństwa i gospodarki? Na jakie luki w procesach cyfrowych na styku państwo-przedsiębiorca-klient/obywatel należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
- Kamila Bartoszek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Projekt e-Polska – czy informatyzacja administracji publicznej jest kluczem do poprawy jakości życia obywateli?
- Eryk Franke, Politechnika Opolska, Rządowy benchmarking? Polska vs Ukraina
- Szymon Korcz, Uniwersytet Gdański, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych i Społecznych, Polska rewolucja cyfrowa trwa,
- Milena Kustroń, Uniwersytet Warszawski, “Nowa ropa”, czyli o tym od czego tak naprawdę zacząć rewolucje cyfrową
- Karolina Latek, Uniwersytet Gdański, Czy Wielki Brat będzie patrzył? – o cyfryzacji administracji i prawie do prywatności
- Katarzyna Latek, Uniwersytet Gdański, „Wyrok W imieniu Rzeczpospolitej…. -wysłane z iphone” – o cyfryzacji polskiego wymiaru sprawiedliwości
- Michalina Łapińska, Politechnika Białostocka, ChatGPT w edukacji – szanse i zagrożenia dla społeczeństwa
- Katarzyna Matuszak, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Sztuczna inteligencja remedium dla polskiego systemu ochrony zdrowia
- Zofia Polkowska, Szkoła Główna Handlowa, Profil e-Polska
- Alexander Sieradzki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Czy Polacy śnią o cyfrowych owcach?
- Natalia Studzińska, Politechnika Gdańska, Cyfrowy Challenger – Polska na tle rewolucji cyfrowej
- Karolina Twardowska, Uniwersytet Gdański, Śpiesz się powoli, czyli o budowie e-administracji w Polsce
- Agata Uzar, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, (e-)Polska dla Polaków – ale czy dla wszystkich?
Prace jury planujemy zakończyć z końcem maja. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas stacjonarnego Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.