Europa musi nadgonić technologiczny dystans, jaki dzieli nas od USA i Chin i przejść zieloną transformację. Od tego nie ma odwrotu – mówił podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie Jean Lemierre, przewodniczący rady nadzorczej BNP Paribas, największej europejskiej grupy bankowej. A Polska? Czy i kiedy będzie na to gotowa, i z jakimi wyzwaniami musi się jeszcze zmierzyć?

W wystąpieniu otwierającym XI EKF Tadeusz Kościński, minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, który przemawiał online, podkreślał dobre wyniki polskiej gospodarki po pandemii, które – jego zdaniem – nie byłyby możliwe, gdyby nie rządowe wsparcie antykryzysowe. Cały kłopot jest jednak z tym, co będzie jutro, a wielu wybitnych ekonomistów uważa, że Polska może nie wykorzystać swoich szans. I coraz bardziej się o to martwią.

Na te wyzwania zwrócił uwagę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Powiedział, że są to transformacja energetyczna, która będzie kosztować blisko 300 mld zł i transformacja cyfrowa. A oprócz tego pogarszająca się demografia. Inni ekonomiści dodają – jednym z największych wyzwań będzie dla nas inflacja.

– Gospodarka światowa jest na etapie odbudowy, ale jeszcze nie na etapie wzrostu. Pierwszą troską jest inflacja i to, czy będziemy cierpieć z jej powodu – mówił Jean Lemierre.

Wybitni ekonomiści, którzy byli w przeszłości odpowiedzialni za polską politykę fiskalną i politykę pieniężną mówią, że zadziwiające jest to, jak jedna i druga straciły w Polsce wiarygodność. Sytuacja finansów publicznych jest niejasna, a polityka pieniężna prowadzona przez NBP zupełnie nie odpowiada na zagrożenia inflacyjne.

Podwyższona inflacja po pandemicznej zapaści gospodarki jest zjawiskiem globalnym. Ale Polska to nie Ameryka i uzasadnianie „bliskich zera” stóp tym, że takie są również w USA jest – jak powiedział podczas EKF Leszek Balcerowicz, autor reform, które rozpoczęły polską transformację, były wicepremier i minister finansów, a także były prezes NBP – „po prostu śmieszne”.
– Mała strefa walutowa może ulec znacznie łatwiej destabilizacji niż duża strefa – dodał Marek Belka, były premier, wicepremier i minister finansów, oraz były prezes NBP.

Marek Belka mówił, że banki centralne mają dwojakiego rodzaju broń, żeby zachować stabilność cen. Pierwsza to stopy procentowe – gdy ceny rosną mogą je podnosić, żeby schłodzić gospodarkę podnosząc cenę pieniądza. Druga broń to pewnego rodzaju opowieść. Co jest jej treścią? To, jakiej inflacji oczekują. Jeśli ludzie i przedsiębiorstwa w tę opowieść wierzą, bankom centralnym udaje się zarządzać oczekiwaniami inflacyjnymi. Jeśli jednak są zbyt mało wiarygodne – oczekiwania inflacyjne wymykają się im spod kontroli.

– Opowieść NBP służąca utrzymywaniu oczekiwań inflacyjnych jest od podstaw niewiarygodna i nie ma sensu – powiedział były wicepremier i były członek decydującej o wysokości stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Hausner.

– Nie wystarczy opowiadać historii o mniejszej inflacji. Za tym powinny iść jakieś czyny – dodał Leszek Balcerowicz.

Tym bardziej, że – zdaniem Leszka Balcerowicza – wyższe stopy w Polsce wcale nie zahamowałyby ożywienia gospodarczego. Obawy o to, że podwyżki stóp utrudnią ożywienie to argument używany przez banki centralne, ale w Polsce przedsiębiorstwa i tak nie inwestują. Barierą nie jest dla nich cena pieniądza, tylko brak zaufania do prowadzonej polityki gospodarczej.
Koszt pakietu klimatycznego Fit for 55, zakładającego redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w Unii do 2030 roku jest szacowany na ok. 340 mld euro rocznie. Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska mówiła o działaniach podejmowanych przez bank w zakresie zielonej transformacji, zaznaczając, że cechują się one bardzo wysoką rangą inwestycyjną.

– Nasze działania związane z zielonym finansowaniem zielonych inwestycji są już szersze i wychodzące poza Unię Europejską, ale do skutecznej realizacji naszych działań potrzebne nam jest wsparcie i świadomość rządów – dodał Jacek Kubas, dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Zdaniem Józefa Wancera, honorowego przewodniczącego rady BNP Paribas Bank Polska należy edukować i zmienić mentalność decydentów – państwowych i samorządowych – którzy powinni zdać sobie sprawę, że nie ma więcej czasu by czekać z zieloną transformacją. Zmiany klimatu wywołują już coraz większe katastrofy.

– Niestety świadomość odnośnie zmian klimatycznych i ich wpływu na inwestycje jest niska, a często też tematy te w ogóle nie są priorytetem – mówiła przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas Bank Polska Lucyna Stańczak-Wuczyńska.

Polskie miasta wiedzą już dobrze, jakie czekają je w związku z zielona transformacją wyzwania. Nie wiedzą natomiast, czy sobie poradzą. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, zaznaczyła, że wiele miast potrzebuje do rozpoczęcia transformacji finansowania, tymczasem większość samorządów nie jest w stanie zaciągnąć kredytów. W dodatku wielu mieszkańców miast właśnie jest pogrążonych w „ubóstwie energetycznym” – ogrzewają mieszkania tym, co jest najtańsze.

Minister Tadeusz Kościński zapewniał, że tzw. Polski Ład ma uczynić polskie firmy bardziej innowacyjnymi, a przez to jest odpowiedzią na wyzwania dynamicznie zmieniającej się światowej gospodarki. Zmiany technologiczne następują błyskawicznie, ale na dużą skalę wcale nie widać ich w polskich przedsiębiorstwach, a także w państwowych spółkach.

– Już jesteśmy w przyszłości i w czasach nowych technologii. Nie ma odwrotu – mówiła Magdalena Dziewguć, prezes Google Cloud Polska.

O tym, czym są innowacje mówił Dan Breznitz profesor Uniwersytetu w Toronto i doradca rządu Kanady. Napisana przez niego ostatnio książka, której polska premiera odbyła się w czasie EKF „Innowacje w praktyce – jak budować dobrobyt w świecie, który nie przebacza” znajduje się na liście 15 bestselerów ekonomicznych, nominowanych do tegorocznej nagrody „Financial Times”. Nagroda ma zostać przyznana w grudniu.

– Czym naprawdę są innowacje? To nie gadżety technologiczne. To kompletne procesy zaczynające się od wizji a kończące na dystrybucji ich efektów (…) Wzrost oparty na innowacjach jest jedyną drogą do osiągnięcia długoterminowego, stabilnego dobrobytu – mówił.

Innowacji nie da się naśladować, przeszczepiać z jednego ekosystemu do innego. Mają często zupełnie inne modele, wykorzystujące różne możliwości działania, możliwości finansowe, powiązania globalne, dają też rozmaite wyniki. Powstają dzięki splotowi tradycji i technologii, unikalnych wartości konkretnego ekosystemu i szczególnych powiązań wszystkich kooperantów będących jego uczestnikami, w lokalnej społeczności. Innowacje trzeba zaczynać od wizji lokalnej społeczności w przyszłości.
Tymczasem Polska tkwi w modelu gospodarczym opartym na niskich płacach i konkurencji zewnętrznej osiąganej dzięki niskim cenom. Temu ma służyć słaby złoty, za czym opowiada się NBP. Polityka gospodarcza wspiera konsumpcję, a to wcale nie służy długoterminowemu stabilnemu wzrostowi, opartemu o wysoką jakość produktów i usług. I oczywiście nie służy rozpowszechnianiu się technologii, inwestycjom i innowacjom.

– Tkwimy w modelu biznesowym opierającym się na niskich cenach i płacach – mówił Marek Belka.

– Powinniśmy walczyć o trwały, i jakościowo wysoki wzrost gospodarczy. Obecnie wzrost oparty jest na stymulowanej fiskalnie konsumpcji – powiedział Jerzy Hausner.

Byli decydenci gospodarczy zwracają uwagę aktualnym: nie przyglądajcie się bezradnie jak gospodarka traci szanse na to, żeby być konkurencyjną także w przyszłości. Uporządkujcie finanse publiczne i przywróćcie ich przejrzystość, zadeklarujcie, że będziecie walczyć z inflacją.

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie