Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz iść dalej, idź razem – relacja z sesji Europejskiego Kongresu Finansowego pt. „Green and digital pathways for European recovery. Impact of recovery plans for economies and businesses”

Debata „Green and digital pathways for European recovery. Impact of recovery plans for economies and businesses”, odbyła się 13 września 2021 r., pierwszego dnia
XI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Rozmowę moderował Tomasz Marciniak, Parnet Zarządzający McKinsey & Company, a wzięli w niej udział Marek Belka, Poseł do Parlamentu Europejskiego 2019-2024, Francois Benaroya z BNP Paribas, Daniel Holz z Google Cloud, Jerzy Kwieciński z Banku Pekao, Tera Allas z McKinsey Global Institute oraz prof. Agnieszka Słomka- Gołębiowska.

Unia Europejska odbudowuje się po kryzysie pandemii. Na ten cel utworzyła fundusz Next Generation, który ma pomóc państwom członkowskim w walce ze skutkami COVID-19. Marek Belka, Poseł do Parlamentu Europejskiego 2019-2024 oraz Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2010 – 2016, uważa, że sposób, w jaki zaprojektowany jest fundusz, oraz w jaki sposób ma wspomagać 27 krajów należących do UE sprawiają, że to zupełnie nowe narzędzie. Oficjalnie jest to narzędzie jednorazowe, ale jak zdradza Belka, w rzeczywistości nikt w to nie wierzy. Środki udostępniane w ramach funduszu mają być pożyczone, ale pożyczka ma się opierać na stałym procesie, w ramach którego państwo najpierw wychodzi z propozycją projektu, potem następuje oceny, a efektem końcowym analizy jest decyzja. To, na czym zależy Komisji, to aby środki były wydane w odpowiedni sposób. Jeśli mechanizm oceny będzie działał prawidłowo, jest duża szansa, że tak się właśnie stanie. Z punktu widzenia finansowego, ma się to opierać na wyznaczaniu priorytetów i odpowiednim egzekwowaniu warunków. Kraje członkowski nie mogą użyć udostępnionych środków w sposób dowolny. Mają one mieć bardziej formę kredytów, nie grantów.

W drugiej części rozmowy, ekonomista – jako długoletni członek Parlamentu Europejskiego – zauważył, że instytucja ma duży pociąg, aby być częścią procesu ewaluacyjnego. Program na ten moment jest relatywnie krótki, a wdrażanie projektów zajmie realnie od 7 do 10 lat. Przytoczył także jako przykład Włochy, które otrzymały 48 miliardów euro za sprawą dobrego programu. Nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć czy Włosi zdołają go wdrożyć.

Do wypowiedzi Belki odniosła się Tera Allas, która uważa, że aby rozwiązać problem, trzeba go najpierw zidentyfikować. Podała przykład transformacji małych krajów (Estonii i Singapuru) oraz miast (Pittsburgha i Bilbao). W ramach wprowadzanych zmian, nie chodzi tylko o pieniądze, są one jednak punktem wyjścia i towarzyszą wielu miejscom oraz organizacjom, jak rządy, szpitale, uniwersytety czy biznesy. Jednocześnie zwróciła uwagę na podnoszenie umiejętności cyfrowych i ważne jest, aby rząd i instytucje dbały o ich rozwój. W Singapurze prowadzona była kampania, w które zaangażowane były różne organizacje, a jej celem było przekonanie lokalnych społeczności, że zmiana zaczyna się od nich.

Tematy cyfrowej i zielonej transformacji są też ważne z perspektywy biznesu. Francois Benaroya, Head of Central and Eastern Europe/Turkey, International Retail Banking w BNP Paribas, mówił o tym, jak prowadzą rozmowy z klientami o narodowym planie naprawczym i inflacji. Zwrócił też uwagę na problem, którego wiele osób nie ma świadomości, jak recykling metalu wykorzystanego przy fotowoltaice i komponentach farm wiatrowych. W tym miejscu Benaroy odwołał się do poprzedniego panelu dotyczącego polityki klimatycznej miast i istoty zmian dla przyszłych pokoleń.

O tym, jak maluje się sytuacja cyfrowej transformacji w Polsce i Europie, opowiadał z kolei Daniel Holtz, VP, DACH, Nordics & CEE w Google Cloud, który na co dzień odpowiedzialny jest za region Europy Północnej w zakresie ciągłego rozwoju rozwiązań i usług skierowanych do klientów w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii, Norwegii i Europie Środkowej. Jego zdaniem transformacja już zachodzi i Europa coraz bardziej dogania Stany Zjednoczone. Podobnie jednak, jak Tera Allas, podkreślił wagę podnoszenia umiejętności. Co prawda – jak uznał – we Wschodniej Europie jest wielu młodych ludzi, którzy mogą się pochwalić zarówno naukową, jak i technologiczną wiedzą, co plasuje Polskę i inne europejskie kraje na bardzo dobrym poziomie. Uważa, że to daje przewagę na etapie naprawy po pandemii. Opisał także technologię, nad którą pracuje Google Cloud i istotę szkoleń (Google Cloud w Unii Europejskiej przeszkoliło dotychczas 50 tys. osób w zakresie obsługi swoich narzędzi).

Głos podczas panelu zabrał także Jerzy Kwieciński, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej, który podzielił się refleksją na temat dotychczasowych projektów Unii Europejskiej, jak chociażby Strategia Lizbońska z 2000 roku, która miała uczynić Europę najbardziej konkurencyjną organizacją, czy Europe 2020 – strategia wzrostu społeczno-gospodarczego. Jego zdaniem, choć tamte nie przyniosły efektów, Next Generation określony jest konkretnym celem i ma szansę się powieść. Odniósł się także do spowolnienia gospodarczego, które jest największe od II Wojny Światowej. Unia Europejska akumuluje ogromne środki na – budżet na poziomie miliarda euro – który ma być przeznaczony na sektor publiczny. Pytanie brzmi jedynie, jak rozwiązania za te pieniądze będą wdrożone. Kwieciński wypowiedział się także na temat możliwości polskich banków, aby wykorzystać szansę na pobudzenie wzrostu i inwestycji w Europie. Twierdzi ona, że w Polsce mamy bardzo dobrze wyrobiony model, który nie opiera się tylko na rządzie, ale i sektorze prywatnym. Podaje też przykład Portugalii, która wykorzystywała wszystkie dostępne fundusze i – jego zdaniem – nawet przeinwestowała. Polska jest jednak na lepszym poziomie, niż Portugalia. Ma ona zdolność do wykorzystania szansy, mimo posiadania relatywnie małych banków w skali Europy.

Dużo do dyskusji wniosła także Agnieszka Słomka-Gołębiowska, Członek Rady Nadzorczej mBanku, która powiedziała, że aby fundusz zadziałał, potrzebna jest platforma dla instytucji finansowych i banków, która to udźwignie. Odwołała się do sześciu filarów wspomnianych wcześniej przez Francois Benaroya, m.in. cyfrowej transformacji, zdrowia i polityki nowych pokoleń, które banki powinny przełożyć klientom i przekonać ich, dlaczego warto. Wierzy ona, że banki mogą być na rynku wzorem do naśladowania. Dodatkowo, pandemia pokazała, że państwa potrafią współpracować z bankami – szczególnie w Polsce, gdzie banki są technologicznie rozwinięte. Pani Słomka-Gołębiowska swoją wypowiedź zakończyła myślą: jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz iść dalej, idź razem.

Po sesji głównej odbyła się krótka sesja pytań, w której uczestniczyła Agnieszka Słomka-Gołębiowska, która mówiła o zielonych aspiracjach i ryzyku klimatycznym, a także potrzebie znajomości klientów, aby móc rozbudzić w nich apetyt na zmiany.

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie