Rozmowa Jana Krzysztofa Bieleckiego z Przemkiem Gdańskim – 21.05.2020

„Wydaje mi się, że na sektor finansowy należy spojrzeć po pierwsze z większą niż to bywało wcześniej sympatią, doceniając jego wysiłki w trakcie pandemii, a po drugie z pozytywną nadzieją, że wspólnie z rządem pomożemy gospodarce realnej stanąć na nogi.”

21 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”, którego uczestnikami byli: Jan Krzysztof Bielecki (Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego) oraz Przemek Gdański (Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska). Tematem przewodnim rozmowy była działalność banków podczas pandemii COVID-19 oraz nowe wyzwania i możliwości stojące przed polskimi bankami w obliczu obecnej sytuacji.

Pierwszym pytaniem prowadzącego spotkanie do Przemka Gdańskiego, było pytanie o to, jak wyglądało dostosowanie się do nowej rzeczywistości pracy na początku pandemii i z jakimi wyzwaniami musiał się zmierzyć BNP Paribas Bank Polska. Gdański zaznaczył, że pomimo iż firmy miały mało czasu na przygotowanie się do pandemii, to proces przeniesienia się do pracy zdalnej eskalował bardzo szybko – „Pierwszy i najważniejszy ruch był skierowany wobec pracowników – zapewnienie bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewnienie ciągłości działań banku. Mnie samego zaskakuje wciąż fakt, że w ciągu bardzo krótkiego czasu z banku funkcjonującego tradycyjnie, w biurach, w gabinetach przeszliśmy na moduł pracy zdalnej”. Największym wyzwaniem było wg Gdańskiego przygotowanie się do obsługi programów pomocowych, a w szczególności Tarczy Finansowej PFR-u, aby w sposób płynny móc dystrybuować środki pomocowe i subwencyjne.
Prezes BNP Paribas uważa, że sektor bankowy zdał egzamin w pierwszej fali kryzysu bardzo dobrze, na „piątkę z malutkim minusikiem”. „Uważam, że jest to bardzo ważne, aby świadomość tego faktu była powszechna. Ten kryzys różni się od globalnego kryzysu finansowego lat 2008-2009 tym, że o ile tamten był spowodowany nie zawsze odpowiedzialnym działaniem sektora finansowego w Stanach, o tyle w tym przypadku sektor absolutnie nie zawinił, a przeciwnie – ma ogromne szanse, żeby być jednym z podstawowych motorów pomagających realnej gospodarce z tego kryzysu się wydobyć” – zaznaczył Gdański.

„Jest duża szansa, że pewne wykształcone mechanizmy działania i zachowania w trakcie lockdownu, czyli e-commerce, bankowanie z domu, wykorzystywanie zdalnych kanałów digitalnych czy bezgotówkowych instrumentów płatniczych zostanie z nami na dłużej. Banki powinny zatem przyspieszać rozwój bankowości zdalnej w każdym jego aspekcie, usprawniać i uprzyjemniać kanały zdalnej komunikacji z klientami, inwestować w technologie” – stwierdził Gdański i podkreślił, że dostęp do najnowszych technologii może w najbliższym czasie stać się jednym z najważniejszych wyróżników banków, jako że korzystanie z usług bankowych za pomocą komputera, laptopa czy telefonu to bardzo wygodne, a zarazem bezpieczne rozwiązanie. Istnieje jednak wciąż duża grupa klientów, którzy nie czują się komfortowo korzystając z bankowości internetowej, zatem wg Gdańskiego banki powinny inwestować w edukację swoich klientów i nakłanianie ich do zmiany nawyków.

Ten rok będzie wg Gdańskiego bardzo trudny dla całej gospodarki, a odtworzenie zeszłorocznych wyników absolutnie nie będzie możliwe, „to, co możemy zrobić to starać się minimalizować skutki tej sytuacji, jednocześnie dbając o klientów i okazując im empatię i zrozumienie. Odpowiedzialny bank z jednej strony musi działać bardzo racjonalnie, jeśli chodzi o podejście do ryzyka, ale z drugiej strony musi i powinien szukać sposobów, żeby swoim klientom pomóc przeżyć ten kryzys, a innym umożliwić przetrwanie go w miarę dobrej formie”.

Całą rozmowę Jana Krzysztofa Bieleckiego i Przemka Gdańskiego można obejrzeć tutaj:

 

Rozmowa Leszka Pawłowicza z Pawłem Borysem – 21.05.2020

„Z interwencjonizmem jest jak z lekarstwem: jeżeli jest dobrze dozowane, to leczy, a jeżeli jest nadużywane, to ma bardzo silne skutki uboczne”

21 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”, którego uczestnikami byli: prof. Leszek Pawłowicz (Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego) oraz Paweł Borys (Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju). Tematem przewodnim rozmowy była obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa oraz przewidywania związane z kryzysem gospodarczym i okresem wychodzenia z niego. Eksperci rozmawiali również o odbudowie wartości gospodarki i przedsiębiorstw po kryzysie i o roli Polskiego Funduszu Rozwoju w tym procesie.

Czy można skutecznie ochronić zdrowie obywateli bez odbudowy gospodarki? Wg Pawła Borysa wybór odpowiedniej strategii walki z pandemią to jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed którym stoi rząd Polski od początku pandemii koronawirusa. „Niektóre kraje, takie jak Szwecja, czy Wielka Brytania na początku próbowały robić wszystko, aby uniknąć ścisłych epidemicznych restrykcji, w celu ochrony gospodarki, aby uniknąć dużych kosztów. Przykład Wielkiej Brytanii pokazał, że rząd pod presją opinii publicznej oraz rosnącej liczby zachorowań musiał szybko wycofać się z tej strategii. Na razie w tej trudnej decyzji pomiędzy gospodarką a zdrowiem wygrywa człowiek. Rządy skoncentrowały się na tym, aby opanować epidemię”.
Borys uważa, że skala kryzysu jest potężna, a jego skutki będą wielowymiarowe. „Poza kwestią ratowania miejsc pracy i przedsiębiorstw jest też inny wymiar, są obawy również o to, że podczas tzw. wyprzedaży kryzysowej, kapitał z dalekiego wschodu może wykupić upadające firmy. Jest też wymiar obrony interesów gospodarki europejskiej. Mamy też do czynienia z bezprecedensową skalą interwencjonizmu państwowego”. Prezes PFR zaznaczył, że trudno określić jak daleko może posunąć się rząd, aby ratować potencjał gospodarki, a jednocześnie nie wprowadzić zbyt wielu nowych mechanizmów do gospodarki i nie naruszyć w sposób negatywny jej potencjału rozwoju. „Z interwencjonizmem jest jak z lekarstwem: jeżeli jest dobrze dozowane, to leczy, a jeżeli jest nadużywane, to ma bardzo silne skutki uboczne” – stwierdził Paweł Borys.

Jednym z pytań Leszka Pawłowicza do Pawła Borysa było pytanie o to, jak Polska radzi sobie z kryzysem. Prezes PFR sądzi, że strategia Polski dotycząca walki z kryzysem jest bardzo dobra w porównaniu do innych krajów i polega na tym, że „staramy się leczyć przyczynę, a nie objawy”. Wg eksperta, w sytuacji, kiedy prawie 60% sektorów gospodarki odczuwa bardzo silny spadek przychodów, a wiele firm ponosi znaczące straty, to naturalną konsekwencją są albo bankructwa, albo masywny wzrost długu tych przedsiębiorstw. Odpowiedzią na wzrost długów nie powinny być dalsze zadłużenia – „większość krajów w Europie koncentruje się na systemach gwarancji dla banków, aby banki kredytowały te firmy. Tu jednak sam kredyt nie wystarczy. Powinniśmy obniżyć poziom długu firm, aby wyszły one z kryzysu, poprzez mechanizm subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju” – uważa Borys.

Widzowie programu byli ciekawi, co będzie głównym motorem napędowym wyjścia z recesji dla Polski – konsumpcja, inwestycje, czy może eksport. Paweł Borys przewiduje, że jeżeli bezrobocie znacząco nie wzrośnie, to konsumpcja powinna być tym czynnikiem, który będzie stabilizował koniunkturę w Polsce. Inwestycje prywatne w nadchodzącym czasie spadną, ale „mogą one być w pewnym stopniu rekompensowane inwestycjami publicznymi” – twierdzi ekspert. „Najtrudniejszym elementem w mojej opinii będzie eksport. Sprzedaż samochodów w Europie mocno spada, a jest ona bardzo znacząca dla polskiego eksportu. (…) Dopiero wtedy, kiedy popyt odbuduje się w gospodarce europejskiej, będziemy mogli mówić, że wracamy na ścieżkę wzrostu” – podkreśla prezes PFR.

Całą rozmowę prof. Leszka Pawłowicza i Pawła Borysa można obejrzeć tutaj:

 

Europejski Kongres Finansowy serdecznie zaprasza też do obejrzenia kolejnych transmisji Kwadransa z EKF. Już w najbliższy wtorek, 26 maja, prof. Leszek Pawłowicz będzie rozmawiał z Piotrem Tomaszewskim (Prezesem Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). Z kolei w czwartek, 28 maja, gośćmi Kwadransa z EKF będą: Marek Tejchman( Zastępca Redaktora Naczelnego DGP) i Leszek Skiba (Prezes Zarządu Banku Pekao SA).

Do zobaczenia w sieci!

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie