9 czerwca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”, którego uczestnikami byli: Grzegorz Kuliszewski (Dyrektor Sprzedaży Usług, IBM) i Sebastian Ptak (Prezes Zarządu Blue Media S.A.). Eksperci rozmawiali m.in. o wyzwaniach związanych z pandemią COVID-19, pracy zdalnej i jej efektywności, trendach zakupowych w obecnych czasach, przyszłości bankowości w Polsce czy o offshoringu.
Jak wygląda praca zdalna w IBM – firmie patrzącej na kryzys przede wszystkim z perspektywy rynku amerykańskiego? „Szczególnie w obszarze sprzedaży byliśmy przyzwyczajeni do pracy zdalnej – wielu naszych sprzedawców z założenia pracowało zdalnie. Muszę przyznać, że nie wszystko działa idealnie. Utrzymywanie kontaktów z partnerami i klientami, z którymi relacje nawiązaliśmy już wcześniej, w tej formie działa. Budowanie nowych relacji jest jednak bardzo utrudnione – przekaz wideo, czy telefoniczny utrudnia nawiązanie relacji, ponieważ budowanie zaufania staje się trudne. To jest dla mnie największe wyzwanie” – twierdzi Grzegorz Kuliszewski. Prezes Blue Media S.A. również zaznacza, że brak kontaktu fizycznego w pracy jest sporym utrudnieniem i wyzwaniem. „Całkowicie się zgadzam, że dotarcie do nowego klienta wiąże się z budową zaufania, a chociaż technologia wiernie oddaje nasz głos i obraz, to nie oddaje wielu innych sygnałów, które wysyłamy. Kiedy np. przyjeżdżam na spotkanie z Sopotu do Warszawy, to naturalnym pytaniem jest to, jak minęła podróż, co umożliwia nawiązanie small talku. W przypadku połączenia internetowego gubimy ten element ludzki” – uważa Sebastian Ptak.
Czy możliwy jest powrót do „starej rzeczywistości” po zakończeniu pandemii? Wg Kuliszewskiego ci, którzy uważają, że kiedykolwiek wrócimy do znanych nam realiów mylą się – „Sposób prowadzenia biznesu będzie z pewnością zupełnie inny. Dobrym przykładem jest tutaj kongres IBM, który co roku odbywał się w maju w San Francisco. Kiedy przenieśliśmy go do sieci, to okazało się, że nie tylko było na nim dużo więcej ludzi, niż na wersji stacjonarnej, ale statystyki oglądalności nagrań z tego kongresu wciąż rosną, mimo iż odbył się on wiele tygodni temu. Kiedyś nie miałoby to miejsca – nagrania z kongresów były dostępne w Internecie, ale nikt ich nie oglądał”.
Kolejne pytanie dotyczyło pracy zdalnej i tego, czy wydajność pracowników znacząco spadła. Prezes Blue Media S.A. zaznacza, że w jego firmie obowiązuje podejście zadaniowe – „Rozumiemy, że niektórzy pracownicy są tzw. rannymi ptaszkami i zaczynają pracę o 6 rano, ale mamy również pracowników, którzy wolą rozpoczynać pracę o 11. Czasy covidowe spowodowały, że nie jesteśmy w stanie określić, gdzie kończy się praca a zaczyna dom. Tu zaczyna się też dyskusja o work-life balance – uważam, że jeżeli czujemy, że jedna sfera życia zaczyna przejmować znaczącą kontrolę nad drugą, to powinniśmy zacząć się martwić”. Ptak podkreśla jednak, że decyzja co do organizacji pracy w domu powinna należeć do pracowników – „Godziny pracy są wtedy, kiedy wykonujemy zadania. Jeżeli chcemy pracować od 22 do 5 rano, bo lepiej skupiamy się w nocy, to czemu nie?”.
Czy trend transakcji online utrzyma się i będziemy odchodzić od płatności gotówkowych? „Muszę przyznać, że zgadzam się ze zdaniem szefa banku centralnego Szwecji, który powiedział, że likwidacja gotówki to zamach na demokrację” – uważa Ptak i podkreśla, że jego zdaniem „musi zostać jakaś strefa, która jest rozliczana w sposób poza systemowy, dla bezpieczeństwa obywateli. Ja sam mam jednak w portfelu tylko tyle, aby przetrwać, gdyby wszystkie systemy padły. Siłą rzeczy wszyscy dygitalizujemy się jeszcze bardziej i mnóstwo osób, które do tej pory nie korzystało z cyfrowych zdobyczy zaczyna korzystać z systemów elektronicznych. Jest to też pewne niebezpieczeństwo, ponieważ w bardzo krótkim okresie czasu wiele osób, które nie korzystało z systemów elektronicznych przechodzi bardzo przyspieszony kurs korzystania z Internetu, co powoduje, że cyberprzestępcy są bardziej aktywni.”
Całą rozmowę Grzegorza Kuliszewskiego i Sebastiana Ptaka można obejrzeć tutaj:
Europejski Kongres Finansowy zaprasza do uczestnictwa w EKF Online – pierwszej konferencji EKF przeprowadzonej w całości w sieci! Zapraszamy od 15 do 17 czerwca, udział bezpłatny, więcej szczegółów na stronie.
Rejestracja dostępna tutaj.
Do zobaczenia!