9 czerwca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”, którego uczestnikami byli: Grzegorz Kuliszewski (Dyrektor Sprzedaży Usług, IBM) i Sebastian Ptak (Prezes Zarządu Blue Media S.A.). Eksperci rozmawiali m.in. o wyzwaniach związanych z pandemią COVID-19, pracy zdalnej i jej efektywności, trendach zakupowych w obecnych czasach, przyszłości bankowości w Polsce czy o offshoringu.

Jak wygląda praca zdalna w IBM – firmie patrzącej na kryzys przede wszystkim z perspektywy rynku amerykańskiego? „Szczególnie w obszarze sprzedaży byliśmy przyzwyczajeni do pracy zdalnej – wielu naszych sprzedawców z założenia pracowało zdalnie. Muszę przyznać, że nie wszystko działa idealnie. Utrzymywanie kontaktów z partnerami i klientami, z którymi relacje nawiązaliśmy już wcześniej, w tej formie działa. Budowanie nowych relacji jest jednak bardzo utrudnione – przekaz wideo, czy telefoniczny utrudnia nawiązanie relacji, ponieważ budowanie zaufania staje się trudne. To jest dla mnie największe wyzwanie” – twierdzi Grzegorz Kuliszewski. Prezes Blue Media S.A. również zaznacza, że brak kontaktu fizycznego w pracy jest sporym utrudnieniem i wyzwaniem. „Całkowicie się zgadzam, że dotarcie do nowego klienta wiąże się z budową zaufania, a chociaż technologia wiernie oddaje nasz głos i obraz, to nie oddaje wielu innych sygnałów, które wysyłamy. Kiedy np. przyjeżdżam na spotkanie z Sopotu do Warszawy, to naturalnym pytaniem jest to, jak minęła podróż, co umożliwia nawiązanie small talku. W przypadku połączenia internetowego gubimy ten element ludzki” – uważa Sebastian Ptak.

Czy możliwy jest powrót do „starej rzeczywistości” po zakończeniu pandemii? Wg Kuliszewskiego ci, którzy uważają, że kiedykolwiek wrócimy do znanych nam realiów mylą się – „Sposób prowadzenia biznesu będzie z pewnością zupełnie inny. Dobrym przykładem jest tutaj kongres IBM, który co roku odbywał się w maju w San Francisco. Kiedy przenieśliśmy go do sieci, to okazało się, że nie tylko było na nim dużo więcej ludzi, niż na wersji stacjonarnej, ale statystyki oglądalności nagrań z tego kongresu wciąż rosną, mimo iż odbył się on wiele tygodni temu. Kiedyś nie miałoby to miejsca – nagrania z kongresów były dostępne w Internecie, ale nikt ich nie oglądał”.

Kolejne pytanie dotyczyło pracy zdalnej i tego, czy wydajność pracowników znacząco spadła. Prezes Blue Media S.A. zaznacza, że w jego firmie obowiązuje podejście zadaniowe – „Rozumiemy, że niektórzy pracownicy są tzw. rannymi ptaszkami i zaczynają pracę o 6 rano, ale mamy również pracowników, którzy wolą rozpoczynać pracę o 11. Czasy covidowe spowodowały, że nie jesteśmy w stanie określić, gdzie kończy się praca a zaczyna dom. Tu zaczyna się też dyskusja o work-life balance – uważam, że jeżeli czujemy, że jedna sfera życia zaczyna przejmować znaczącą kontrolę nad drugą, to powinniśmy zacząć się martwić”. Ptak podkreśla jednak, że decyzja co do organizacji pracy w domu powinna należeć do pracowników – „Godziny pracy są wtedy, kiedy wykonujemy zadania. Jeżeli chcemy pracować od 22 do 5 rano, bo lepiej skupiamy się w nocy, to czemu nie?”.

Czy trend transakcji online utrzyma się i będziemy odchodzić od płatności gotówkowych? „Muszę przyznać, że zgadzam się ze zdaniem szefa banku centralnego Szwecji, który powiedział, że likwidacja gotówki to zamach na demokrację” – uważa Ptak i podkreśla, że jego zdaniem „musi zostać jakaś strefa, która jest rozliczana w sposób poza systemowy, dla bezpieczeństwa obywateli. Ja sam mam jednak w portfelu tylko tyle, aby przetrwać, gdyby wszystkie systemy padły. Siłą rzeczy wszyscy dygitalizujemy się jeszcze bardziej i mnóstwo osób, które do tej pory nie korzystało z cyfrowych zdobyczy zaczyna korzystać z systemów elektronicznych. Jest to też pewne niebezpieczeństwo, ponieważ w bardzo krótkim okresie czasu wiele osób, które nie korzystało z systemów elektronicznych przechodzi bardzo przyspieszony kurs korzystania z Internetu, co powoduje, że cyberprzestępcy są bardziej aktywni.”

Całą rozmowę Grzegorza Kuliszewskiego i Sebastiana Ptaka można obejrzeć tutaj:

Europejski Kongres Finansowy zaprasza do uczestnictwa w EKF Online – pierwszej konferencji EKF przeprowadzonej w całości w sieci! Zapraszamy od 15 do 17 czerwca, udział bezpłatny, więcej szczegółów na stronie.

Rejestracja dostępna tutaj.

Do zobaczenia!

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie