„Ostatnie dwa miesiące to okres z punktu widzenia działalności firm, największych i najbardziej dynamicznych zmian, przechodzących przez wszystkie obszary zarządzania. Dzisiaj wszyscy wiedzą, że zarządzanie płynnością jest super ważne” – tak rozpoczęła rozmowę Stacy Ligas, Senior Partner i CEO KPMG, która 30 kwietnia w ramach Kwadransa z EKF rozmawiała z Markiem Tejchmanem, zastępcą redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna.

Tematem przewodnim kolejnej transmisji z serii „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu” była działalność operacyjna firm, po wprowadzeniu obostrzeń, wynikających z pandemii COVID-19. Eksperci zmierzyli się z pytaniami o to, jak wygląda obecnie praca zdalna i czy może ona być równie efektywna, jak ta stacjonarna. Marek Tejchman pytał Stacy Ligas także o to, z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się pracodawcy, jak mogą oni wspierać swoich pracowników w obecnej sytuacji i jak epidemia wpłynie na sposoby prowadzenia biznesu.

Według Stacy Ligas ostatnie dwa miesiące były czasem ogromnych zmian zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Zorganizowanie pracy zdalnej wymaga od przedsiębiorców zmierzenia się z wyzwaniami technologicznymi, aby dostęp do informacji pozostał równie płynny, jak wcześniej. Zarządzanie efektywnością pracy i jakością usług jest kolejnym wyzwaniem. „Sposób, w jaki dzielimy zadania, jak monitorujemy i rozliczamy wykonywanie poszczególnych zadań oraz dobra komunikacja i budowanie poczucia wspólnoty to elementy niezwykle ważne dla zapewnienia wysokiej jakości pracy” uważa Ligas.

Czy praca zdalna może być równie efektywna, co ta tradycyjna? W opinii CEO KPMG doświadczenia wielu firm pokazują, że pracodawcy są pozytywnie zaskoczeni efektywnością pracowników, którzy pracują z domu. „Rewolucja cyfrowa 4.0 to rozwiązanie, które obecnie doskonale się sprawdza. Nie było do tej pory takiej sytuacji, która wprowadziłaby rewolucję cyfrową tak szybko, jak obecna sytuacja związania z koronawirusem” twierdzi Stacy Ligas. Rozwiązania chmurowe doskonale zapewniają dostęp do danych i informacji z każdego miejsca, a różne aplikacje pozwalają na płynność komunikacji. Rozwiązania pozwalające na wprowadzenie pełnej rewolucji cyfrowej, takie jak automatyzacja procesów, czy robotyzacja są dostępne od dawna i cieszą się dużym zainteresowaniem, ale jak zaznaczyła Stacy Ligas, ich pełne wdrożenie hamują koszty, które wciąż pozostają relatywnie wysokie.

Wg. Prezes KPMG, pracodawcy w celu odpowiedniego wsparcia swoich pracowników powinni przede wszystkim zapewnić dobrą komunikację. „To co jest niesłychanie ważne, przy zapewnieniu efektywności, to również element kultury korporacyjnej oraz wdrożenie nowego systemu zarządzania i planowania. Nie zapominajmy również o tym, aby stale dopytywać pracowników o to, jakie są ich potrzeby” podkreśla CEO KPMG. „Widzimy również, że niezwykle ważne dla efektywności pracowników jest to, jak dobrze potrafią samodzielnie organizować sobie pracę i to, czy dysponują odpowiednim miejscem w domu, w którym mogą skupić się na powierzonych zadaniach”.

Zmiany, które obecnie obserwujemy w dużej mierze zostaną z nami na trwałe, ale zmiany te mogą być pozytywne. Ligas uważa, że „jest dużo dostępnych rozwiązań, które spowodują, że będzie nam się pracować lepiej, szybciej i bardziej efektywnie. Z olbrzymim optymizmem patrzę na te zmiany i wydaje mi się, że jest to dokładnie to, czego oczekuje nowe pokolenie”.

Jednakże oprócz wielu pozytywnych zmian w przedsiębiorstwach, które ułatwiają pracę i podnoszą jej efektywność, możemy również spodziewać się negatywnych skutków obecnej pandemii, w szczególności na rynku pracy. „Gospodarki światowe z pewnością wchodzą w okres recesji. Nie wiemy tylko, czy będzie to recesja pogłębiona, czy nie” twierdzi ekspertka i przewiduje, że rynek pracy znacząco się zmieni, na niekorzyść pracowników. Wg Stacy Ligas w najbliższym czasie prawdopodobnie czeka nas rynek pracodawcy.

Całą rozmowę Marka Tejchmana i Stacy Ligas można obejrzeć na stronie.

Europejski Kongres Finansowy serdecznie zaprasza do obejrzenia kolejnej transmisji „Kwadransa z EKF”, już dziś w czwartek 7 maja o 16.00! Prof. Leszek Pawłowicz (Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego) będzie rozmawiał z Grzegorzem Cimochowskim (Partnerem, Liderem Doradztwa Strategicznego w Regionie Europy Środkowej oraz Liderem Sektora Usług Finansowych w Polsce, Deloitte).
Do zobaczenia w sieci!

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie