„Ostatnie dwa miesiące to okres z punktu widzenia działalności firm, największych i najbardziej dynamicznych zmian, przechodzących przez wszystkie obszary zarządzania. Dzisiaj wszyscy wiedzą, że zarządzanie płynnością jest super ważne” – tak rozpoczęła rozmowę Stacy Ligas, Senior Partner i CEO KPMG, która 30 kwietnia w ramach Kwadransa z EKF rozmawiała z Markiem Tejchmanem, zastępcą redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna.

Tematem przewodnim kolejnej transmisji z serii „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu” była działalność operacyjna firm, po wprowadzeniu obostrzeń, wynikających z pandemii COVID-19. Eksperci zmierzyli się z pytaniami o to, jak wygląda obecnie praca zdalna i czy może ona być równie efektywna, jak ta stacjonarna. Marek Tejchman pytał Stacy Ligas także o to, z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się pracodawcy, jak mogą oni wspierać swoich pracowników w obecnej sytuacji i jak epidemia wpłynie na sposoby prowadzenia biznesu.

Według Stacy Ligas ostatnie dwa miesiące były czasem ogromnych zmian zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Zorganizowanie pracy zdalnej wymaga od przedsiębiorców zmierzenia się z wyzwaniami technologicznymi, aby dostęp do informacji pozostał równie płynny, jak wcześniej. Zarządzanie efektywnością pracy i jakością usług jest kolejnym wyzwaniem. „Sposób, w jaki dzielimy zadania, jak monitorujemy i rozliczamy wykonywanie poszczególnych zadań oraz dobra komunikacja i budowanie poczucia wspólnoty to elementy niezwykle ważne dla zapewnienia wysokiej jakości pracy” uważa Ligas.

Czy praca zdalna może być równie efektywna, co ta tradycyjna? W opinii CEO KPMG doświadczenia wielu firm pokazują, że pracodawcy są pozytywnie zaskoczeni efektywnością pracowników, którzy pracują z domu. „Rewolucja cyfrowa 4.0 to rozwiązanie, które obecnie doskonale się sprawdza. Nie było do tej pory takiej sytuacji, która wprowadziłaby rewolucję cyfrową tak szybko, jak obecna sytuacja związania z koronawirusem” twierdzi Stacy Ligas. Rozwiązania chmurowe doskonale zapewniają dostęp do danych i informacji z każdego miejsca, a różne aplikacje pozwalają na płynność komunikacji. Rozwiązania pozwalające na wprowadzenie pełnej rewolucji cyfrowej, takie jak automatyzacja procesów, czy robotyzacja są dostępne od dawna i cieszą się dużym zainteresowaniem, ale jak zaznaczyła Stacy Ligas, ich pełne wdrożenie hamują koszty, które wciąż pozostają relatywnie wysokie.

Wg. Prezes KPMG, pracodawcy w celu odpowiedniego wsparcia swoich pracowników powinni przede wszystkim zapewnić dobrą komunikację. „To co jest niesłychanie ważne, przy zapewnieniu efektywności, to również element kultury korporacyjnej oraz wdrożenie nowego systemu zarządzania i planowania. Nie zapominajmy również o tym, aby stale dopytywać pracowników o to, jakie są ich potrzeby” podkreśla CEO KPMG. „Widzimy również, że niezwykle ważne dla efektywności pracowników jest to, jak dobrze potrafią samodzielnie organizować sobie pracę i to, czy dysponują odpowiednim miejscem w domu, w którym mogą skupić się na powierzonych zadaniach”.

Zmiany, które obecnie obserwujemy w dużej mierze zostaną z nami na trwałe, ale zmiany te mogą być pozytywne. Ligas uważa, że „jest dużo dostępnych rozwiązań, które spowodują, że będzie nam się pracować lepiej, szybciej i bardziej efektywnie. Z olbrzymim optymizmem patrzę na te zmiany i wydaje mi się, że jest to dokładnie to, czego oczekuje nowe pokolenie”.

Jednakże oprócz wielu pozytywnych zmian w przedsiębiorstwach, które ułatwiają pracę i podnoszą jej efektywność, możemy również spodziewać się negatywnych skutków obecnej pandemii, w szczególności na rynku pracy. „Gospodarki światowe z pewnością wchodzą w okres recesji. Nie wiemy tylko, czy będzie to recesja pogłębiona, czy nie” twierdzi ekspertka i przewiduje, że rynek pracy znacząco się zmieni, na niekorzyść pracowników. Wg Stacy Ligas w najbliższym czasie prawdopodobnie czeka nas rynek pracodawcy.

Całą rozmowę Marka Tejchmana i Stacy Ligas można obejrzeć na stronie.

Europejski Kongres Finansowy serdecznie zaprasza do obejrzenia kolejnej transmisji „Kwadransa z EKF”, już dziś w czwartek 7 maja o 16.00! Prof. Leszek Pawłowicz (Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego) będzie rozmawiał z Grzegorzem Cimochowskim (Partnerem, Liderem Doradztwa Strategicznego w Regionie Europy Środkowej oraz Liderem Sektora Usług Finansowych w Polsce, Deloitte).
Do zobaczenia w sieci!

Zobacz również

Współorganizatorzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny
Partnerzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Patronat honorowy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy instytucjonalni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni partnerzy medialni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie