„Świat innowacji on-premises można porównać do nowoczesnych silników benzynowych i diesla – oszczędne i mniej szkodliwe dla środowiska niż poprzednie wersje. Cloud computing to z kolei silniki elektryczne i wodorowe. To nasza przyszłość” – uważa Paweł Jakubik.

14 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”, którego uczestnikami byli: Paweł Jakubik (Członek Zarządu, Dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze, Microsoft w Polsce) oraz Karol Mazurek (Managing Director, Accenture Polska). Tematem przewodnim rozmowy była tzw. Polska Dolina Cyfrowa. Eksperci zmierzyli się z pytaniami o to, jak technologia chmurowa może katalizować innowacje, co oznacza rewolucja chmurowa dla polskich firm i dla przeciętnych obywateli oraz czy pracownicy są gotowi na nadchodzące zmiany. Rozmówcy dyskutowali również o inwestycji Microsoft w Polską Dolinę Cyfrową i jej przewidywanych efektach dla gospodarki.

Paweł Jakubik uważa, że inwestycja Microsoft w Polsce, dotycząca cloud computing, to zmiana paradygmatu tego, jak dostarczane są usługi informatyczne, niesie więc ona za sobą ogromne zmiany dla Polski. „Zamknęliśmy już erę fizycznych dyskietek, fizycznego instalowania licencji na naszych komputerach. Świat on-premises powoli przechodzi do przeszłości” – uważa ekspert i zaznacza: „to co mnie cieszy, to to, że ta umowa została ogłoszona w tym niezwykle trudnym czasie kryzysu. Przy tych wszystkich negatywnych informacjach, napływających każdego dnia, myślę, że chmura pozwoli polskim biznesom odbić się od dna – zarówno start-upom, małym, średnim, jak i dużym firmom”. Według Jakubika głównym założeniem przyświecającym inwestycji Microsoft było umożliwienie rewolucji tym rynkom, które wcześniej nie miały dostępu do chmury. Sektor bankowy, finansowy, jak i sektor administracji publicznej mogą wiele zyskać dzięki chmurze krajowej.

Co chmura może dać przeciętnemu Kowalskiemu? „Mówimy, że dane to tzw. nowe paliwo. Tłumacząc korzyści z chmury dla przeciętnego konsumenta musimy zacząć od danych. Świat generuje co roku niesamowitą ilość zbiorów big data. Cloud computing umożliwia ich przetwarzanie i ułatwia korzystanie z nich. Mimo, iż spora część funkcji chmury nie jest widoczna dla przeciętnego Kowalskiego, to może z nich korzystać – np. w postaci nowych funkcji bankowych. Dzięki rozwojowi technologii nowe funkcje udostępniane są w czasie rzeczywistym”.

Chmura jest wg Jakubika akceleratorem dla gospodarki – „wszędzie tam, gdzie się ona pojawia, liczymy pojawiające się nowe miejsca pracy w tysiącach, w postaci tworzenia kompetencji cyfrowych i projektów”. Rozwój technologiczny niesie również za sobą liczne programy edukacyjne i szkolenia online, zarówno dla pracowników, jak i studentów. „Wdrożenie narzędzi do pracy i nauki zdalnej pokazało, że coś się w przełamało, sektor administracji publicznej również może pójść w tym kierunku. E-podatki, e-poczta, e-urząd, e-ZUS to usługi, które są przyszłością polskiej administracji, a chmura może się bardzo przyczynić do ich upowszechnienia” – sądzi ekspert.

Całą rozmowę Pawła Jakubika i Karola Mazurka można obejrzeć tutaj:

 

Europejski Kongres Finansowy serdecznie zaprasza też do obejrzenia kolejnych transmisji Kwadransa z EKF, już w czwartek 21 maja, o godzinie 16:00 Gośćmi Kwadransa z EKF będą: Paweł Borys (Prezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju) i prof. Leszek Pawłowicz (Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego), zaś o godzinie 17:00 rozmawiać będą: Przemek Gdański (Prezes Zarządu, BNP Paribas Bank Polska S.A. )i Jan Krzysztof Bielecki (Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego).

Do zobaczenia w sieci!

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główny Partner Medialny
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy10 - 12 czerwca 2024

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie