Z powodu niskich stóp będą jeszcze kłopoty

Z powodu niskich stóp będą jeszcze kłopoty – mówili podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, który rozpoczął się w Sopocie dwaj wybitni polscy bankowcy. Kłopoty mają już oszczędzający, gdyż ich pieniądze tracą na wartości, ale w przyszłości będą je mieli także ci, którzy zaciągają kredyty. A zwłaszcza kredyty hipoteczne – na 30 lat i na stope zmienną.

Zbigniew Jagiełło jest obecnie członkiem rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, którego dziełem jest BLIK – polski system płatności natychmiastowych. Przez wiele lat był prezesem największego polskiego banku PKO BP, a przy tym pomysłodawca BLIK-a

– Z BLIK-a zrobimy w ciągu dwóch- trzech najbliższych lat polska dumę jeśli chodzi o płatności. Niedługo wyjdziemy z tym standardem za granicę – powiedział podczas rozmowy ze Sławomirem Sikorą Zbigniew Jagiełło.

Sławomir Sikora był przez wiele lat prezesem banku Citi Handlowy, polskiej spółki globalnej instytucji finansowej, a obecnie jest przewodniczącym rady nadzorczej polskiego Citi.

– Dzisiejsze środowisko niemal zerowych stóp procentowych jest dla mnie nowym doświadczeniem – mówił w rozmowie ze Zbigniewem Jagiełłą.

Zwracał uwagę, że „zerowe” stopy przy wysokiej inflacji uderzają mocno w oszczędzających, którzy nie znajdują sposobu jak chronić wartość swojego kapitału. Ale będą szokiem także dla kredytobiorców.

– Stopy procentowe, które są obecnie zerowe nie nadążają za inflacją i kiedyś będą znowu wyższe. Ważne, żeby ludzie mili świadomość, jakie będą tego konsekwencje – powiedział Sławomir Sikora.

Zbigniew Jagiełło dodał, że dotyczy to zwłaszcza kredytów hipotecznych, które zaciągane są nawet na 30 lat. Sam należał do grona bankowców, którzy opowiadali się za wprowadzeniem kredytów hipotecznych na stałą stopę.

– Kredyt hipoteczny na zmienną stope na 20-30 lat nie jest produktem, którym instytucja finansowa jest w stanie zarządzać. Nie jest w stanie się przed zmiana stopy zabezpieczyć się w takim terminie i zabezpieczyć się w związku ze zmianą sytuacji konsumenta. Sądzę, że będziemy mieli jeszcze większe problemy niż to jest przy frankach – powiedział Zbigniew Jagiełło.

 

 

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie