Kwadrans z EKF – rozmowa Leszka Pawłowicza z Grzegorzem Cimochowskim, 7.05.2020

Dnia 7 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne Finanse w obliczu kryzysu. Profesor Leszek Pawłowicz (Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego) rozmawiał z Grzegorzem Cimochowskim (Partnerem, Liderem Doradztwa Strategicznego w Regionie Europy Środkowej oraz Liderem Sektora Usług Finansowych w Polsce, Deloitte) o tym, jak pracodawcy i pracownicy odnajdują się w nowej rzeczywistości i pracy zdalnej, jakie implikacje rodzi dynamiczny wzrost e-commerce w Polsce, oraz jak będziemy korzystać z rozrywek w nadchodzących latach.

„Branża e-commerce bardzo mocno przyspiesza” – uważa Cimochowski i zaznaczył, że z całą pewnością obecny trend trwale zmieni oblicze handlu detalicznego. Wg eksperta Deloitte trendy zakupowe w kanałach cyfrowych mogą pójść znacznie dalej niż tylko wymuszone zakupy w sieci. „Spopularyzuje się model click and collect – będziemy zamawiali produkty, które dobrze znamy i odbierali je w sklepach fizycznych, czyli nie będziemy chodzili do sklepów, żeby impulsywnie wybierać produkty. Będziemy je wybierać w przestrzeni cyfrowej, a do sklepu pójdziemy tylko i wyłącznie po odbiór.” Inną zmianą może być transformacja stacjonarnych sklepów w tzw. showroomy – „Co, jeżeli do galerii handlowej nie będziemy chodzili po to, aby wyjść z produktem, ale po to, aby go spróbować, przetestować, upewnić się, że to jest to czego chcemy, już na ostatnim etapie sprzedaży? Gdyby tak się zdarzyło, to sposób w jaki branża detaliczna funkcjonuje uległby gruntownym zmianom, a popyt na przestrzeń dla interakcji z klientem istotnie by się zmniejszył.”

Wg Cimochowskiego, przesunięcie zakupów do sieci oznaczałoby dużą zmianę nie tylko dla branży detalicznej, ale również dla banków. „Banki w Polsce i na świecie żyją z kredytów, które finansują konsumpcję. Jeżeli te kredyty nie będą oferowane w przestrzeni e-commerce niejako w tle, tj. przy samej finalizacji zakupu, to oznacza to ogromne wyzwanie dla sektora finansowego, bo miejsce to może zagospodarować ktoś inny. Jest to duże zagrożenie, ale i ogromna szansa – ten, kto stworzy standard kredytu e-commerce, ten wygra batalię o lwią część przychodów bankowości detalicznej w Polsce” – przewiduje ekspert.

Jak wzrost pracy zdalnej wpłynie na branże usługowe i bankowość? Cimochowski uważa, że pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła trend przeniesienia pracy ze stacjonarnej do zdalnej. „Wg badań przeprowadzonych niedawno w kilkudziesięciu krajach nawet 80% ludzi nie wyobraża sobie dziś tego, żeby mieli znowu pracować w biurach 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Oczekują oni, że co najmniej jeden dzień spędzą w domu. To oznacza, że praca częściowo przeniesie się do domów, kawiarni, przestrzeni co-workingowych” – uważa ekspert i zaznacza, że „popyt na przestrzenie biurowe, szczególnie w centrach miast, może znacząco spaść”.

Zmiany w systemie pracy będą w opinii Partnera Deloitte pozytywne, jako że pracodawcy zaoszczędzą na wynajmie przestrzeni, a pracownicy będą bardziej zadowoleni z pracy, a co za tym idzie też bardziej wydajni. „Badania wyraźnie pokazują, że efektywność pracy z domu jest w dłuższym terminie większa niż z pracy stacjonarnej” twierdzi Cimochowski. „To co zrobił COVID, czego nie udało się wcześniej osiągnąć, to udowodnił, że nie ma drastycznego spadku efektywności wśród pracowników pracujących zdalnie i rozwiał mit, mówiący, że jeżeli manager nie będzie mógł patrzeć pracownikowi na ręce, to ten pracownik będzie się obijał. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie tj. problem pracoholizmu w większym stopniu dotyka modeli pracy zdalnej, gdyż zaciera się granica między życiem prywatnym i zawodowym”. Co więcej, pozyskiwanie nowych talentów będzie dużo łatwiejsze dla pracodawców korzystających z pracy zdalnej ponieważ nie będą ograniczeni geograficznie.

Na przeszkodzie ku pewnej efektywności pracy zdalnej, stoi według Cimochowskiego to, że w obecnym czasie wszyscy domownicy przebywają przez większą część dnia w domu, łącznie z małymi dziećmi, które mogą rozpraszać pracujących zdalnie rodziców. W momencie, gdy sytuacja wróci do normy, tzn. otwarte zostaną szkoły i przedszkola, efektywność pracy zdalnej wzrośnie. Innym problemem może być to, że pracodawcy i pracownicy w Polsce dopiero uczą się, jak korzystać z pracy zdalnej. „Te osoby, które przeszły na zdalny model pracy od 5-6 tygodni nie są jeszcze tak efektywne, jak mogłyby być, gdyby pracowały w tym modelu już od kilku miesięcy czy lat”. Cimochowski uważa jednak, że praca zdalna będzie łączona z tą stacjonarną w modelu hybrydowym..

Całą rozmowę Leszka Pawłowicza z Grzegorzem Cimochowskim można obejrzeć tutaj:

Europejski Kongres Finansowy serdecznie zaprasza do obejrzenia kolejnej transmisji „Kwadransa z EKF”, już w następny czwartek – 14 maja 2020 o godzinie 16:00.
Paweł Jakubik (Członek Zarządu, Dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze, Microsoft Polska) będzie rozmawiał z Karolem Mazurkiem (Managing Director, Accenture, Polska).

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia transmisji.

 

Do zobaczenia w sieci!

Zobacz również

Współorganizatorzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny
Partnerzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Patronat honorowy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy instytucjonalni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni partnerzy medialni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie