Kwadrans z EKF – rozmowa Leszka Pawłowicza z Grzegorzem Cimochowskim, 7.05.2020

Dnia 7 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne Finanse w obliczu kryzysu. Profesor Leszek Pawłowicz (Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego) rozmawiał z Grzegorzem Cimochowskim (Partnerem, Liderem Doradztwa Strategicznego w Regionie Europy Środkowej oraz Liderem Sektora Usług Finansowych w Polsce, Deloitte) o tym, jak pracodawcy i pracownicy odnajdują się w nowej rzeczywistości i pracy zdalnej, jakie implikacje rodzi dynamiczny wzrost e-commerce w Polsce, oraz jak będziemy korzystać z rozrywek w nadchodzących latach.

„Branża e-commerce bardzo mocno przyspiesza” – uważa Cimochowski i zaznaczył, że z całą pewnością obecny trend trwale zmieni oblicze handlu detalicznego. Wg eksperta Deloitte trendy zakupowe w kanałach cyfrowych mogą pójść znacznie dalej niż tylko wymuszone zakupy w sieci. „Spopularyzuje się model click and collect – będziemy zamawiali produkty, które dobrze znamy i odbierali je w sklepach fizycznych, czyli nie będziemy chodzili do sklepów, żeby impulsywnie wybierać produkty. Będziemy je wybierać w przestrzeni cyfrowej, a do sklepu pójdziemy tylko i wyłącznie po odbiór.” Inną zmianą może być transformacja stacjonarnych sklepów w tzw. showroomy – „Co, jeżeli do galerii handlowej nie będziemy chodzili po to, aby wyjść z produktem, ale po to, aby go spróbować, przetestować, upewnić się, że to jest to czego chcemy, już na ostatnim etapie sprzedaży? Gdyby tak się zdarzyło, to sposób w jaki branża detaliczna funkcjonuje uległby gruntownym zmianom, a popyt na przestrzeń dla interakcji z klientem istotnie by się zmniejszył.”

Wg Cimochowskiego, przesunięcie zakupów do sieci oznaczałoby dużą zmianę nie tylko dla branży detalicznej, ale również dla banków. „Banki w Polsce i na świecie żyją z kredytów, które finansują konsumpcję. Jeżeli te kredyty nie będą oferowane w przestrzeni e-commerce niejako w tle, tj. przy samej finalizacji zakupu, to oznacza to ogromne wyzwanie dla sektora finansowego, bo miejsce to może zagospodarować ktoś inny. Jest to duże zagrożenie, ale i ogromna szansa – ten, kto stworzy standard kredytu e-commerce, ten wygra batalię o lwią część przychodów bankowości detalicznej w Polsce” – przewiduje ekspert.

Jak wzrost pracy zdalnej wpłynie na branże usługowe i bankowość? Cimochowski uważa, że pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła trend przeniesienia pracy ze stacjonarnej do zdalnej. „Wg badań przeprowadzonych niedawno w kilkudziesięciu krajach nawet 80% ludzi nie wyobraża sobie dziś tego, żeby mieli znowu pracować w biurach 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Oczekują oni, że co najmniej jeden dzień spędzą w domu. To oznacza, że praca częściowo przeniesie się do domów, kawiarni, przestrzeni co-workingowych” – uważa ekspert i zaznacza, że „popyt na przestrzenie biurowe, szczególnie w centrach miast, może znacząco spaść”.

Zmiany w systemie pracy będą w opinii Partnera Deloitte pozytywne, jako że pracodawcy zaoszczędzą na wynajmie przestrzeni, a pracownicy będą bardziej zadowoleni z pracy, a co za tym idzie też bardziej wydajni. „Badania wyraźnie pokazują, że efektywność pracy z domu jest w dłuższym terminie większa niż z pracy stacjonarnej” twierdzi Cimochowski. „To co zrobił COVID, czego nie udało się wcześniej osiągnąć, to udowodnił, że nie ma drastycznego spadku efektywności wśród pracowników pracujących zdalnie i rozwiał mit, mówiący, że jeżeli manager nie będzie mógł patrzeć pracownikowi na ręce, to ten pracownik będzie się obijał. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie tj. problem pracoholizmu w większym stopniu dotyka modeli pracy zdalnej, gdyż zaciera się granica między życiem prywatnym i zawodowym”. Co więcej, pozyskiwanie nowych talentów będzie dużo łatwiejsze dla pracodawców korzystających z pracy zdalnej ponieważ nie będą ograniczeni geograficznie.

Na przeszkodzie ku pewnej efektywności pracy zdalnej, stoi według Cimochowskiego to, że w obecnym czasie wszyscy domownicy przebywają przez większą część dnia w domu, łącznie z małymi dziećmi, które mogą rozpraszać pracujących zdalnie rodziców. W momencie, gdy sytuacja wróci do normy, tzn. otwarte zostaną szkoły i przedszkola, efektywność pracy zdalnej wzrośnie. Innym problemem może być to, że pracodawcy i pracownicy w Polsce dopiero uczą się, jak korzystać z pracy zdalnej. „Te osoby, które przeszły na zdalny model pracy od 5-6 tygodni nie są jeszcze tak efektywne, jak mogłyby być, gdyby pracowały w tym modelu już od kilku miesięcy czy lat”. Cimochowski uważa jednak, że praca zdalna będzie łączona z tą stacjonarną w modelu hybrydowym..

Całą rozmowę Leszka Pawłowicza z Grzegorzem Cimochowskim można obejrzeć tutaj:

Europejski Kongres Finansowy serdecznie zaprasza do obejrzenia kolejnej transmisji „Kwadransa z EKF”, już w następny czwartek – 14 maja 2020 o godzinie 16:00.
Paweł Jakubik (Członek Zarządu, Dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze, Microsoft Polska) będzie rozmawiał z Karolem Mazurkiem (Managing Director, Accenture, Polska).

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia transmisji.

 

Do zobaczenia w sieci!

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie