Banki wyciągają cyfrową rękę do przedsiębiorstw

Pandemia spowodowała, że ogromna część naszego życia przeniosła się do sieci. Przyspieszyła cyfryzację usług finansowych. A jak jest w przedsiębiorstwach? Wciąż słabo. Banki – przynajmniej w pewnym zakresie – pomagają firmom we wprowadzaniu technologii cyfrowych – uważają uczestnicy Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Najbardziej syntetyczny obraz wykorzystania technologii cyfrowych przez polską gospodarkę daje ogólnoeuropejski indeks DESI, a zwłaszcza jego składowa „Integracja technologii cyfrowych”. Pokazuje ona, że w Polsce zaledwie 8 proc. przedsiębiorstw korzysta z analizy wielkich zbiorów danych, gdy przeciętnie w Unii – 12 proc. Z usług w chmurze korzysta 7 proc. polskich firm, wobec 18 proc. w Unii. To tylko nieliczne przykłady pokazujące pogłębiające się zapóźnienie. W kategorii „Integracja usług cyfrowych” Polska znalazła się na 25 miejscu na 28 państw Unii. Tak wyglądał nasz krajobraz tuż przed wybuchem pandemii.

– Sztuczna inteligencja, analiza wielkich zbiorów danych i blockchain to technologie, z których będzie korzystać bankowość. Dostarczamy takich platform także klientom korporacyjnym, którzy wykorzystują je do analiz, zdobywania informacji o kontrahentach, przekazywania sobie wzajemnie wiedzy – mówił podczas Kongresu Michał Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Wiele usług cyfrowych dla przedsiębiorstw świadczonych przez sektor finansowy zostało wprowadzone lub powstało właśnie w okresie pandemii i kolejnych lockdownów. Praca zdalna spowodowała konieczność przeniesienia kontaktów twarzą w twarz do narzędzi sieciowych. Ale to nie wszystko, bo powstało wtedy wiele cennych innowacji, z których obecnie trwale korzystają już firmy.

– Sektor bankowy przed pandemią miał świetne podstawy do przyspieszenia digitalizacji. W bankowości korporacyjnej momentalnie pojawiły się elektroniczne dokumenty, automatyczne zaciąganie danych, spotkania online. Momentalnie udało się je wdrożyć i stały się standardem – powiedziała Katarzyna Wasilewska, dyrektor skarbca w firmie farmaceutycznej Polpharma.

Systemy wielu banków połączyły się z systemami ERP klientów. ERP to zintegrowanie oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem, pozwalające m.in. na planowanie zasobów, w tym także zasobów finansowych. Dzięki paru kliknięciom dyrektor finansowy może sprawdzić na przykład jaka jest aktualna płynność przedsiębiorstwa „zaciągając” dane z wszystkich obsługujących firmę banków, zamiast logować się do każdego rachunku i spisywać salda do tabelki w Excelu.

– Digitalizacja w przedsiębiorstwach zaczyna być postrzegana jako działanie strategiczne, gdyż wszyscy zrozumieli, że to praktyczna przyszłość gospodarki – mówił Piotr Alicki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.

–  Oczekiwania klientów co do cyfryzacji procesów bankowych, ich szybkości, sprawności, prostoty, przejrzystości i jakości obsługi są coraz wyższe – dodała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes banku Pekao.

Praca zdalna, cyfryzacja usług finansowych, sieciowe narzędzia komunikacji – pandemia uświadomiła, że wszystko to jest możliwe i staje się rzeczywistością znacznie szybciej niż ktokolwiek wcześniej przypuszczał. Ale równocześnie zbudowała świadomość ograniczeń cyfrowych narzędzi, a zwłaszcza w bankowości korporacyjnej.

 – Banki stały się cyfrowe, ale cyfryzacja nie zastąpiła bankowości relacyjnej z klientami korporacyjnymi. Wiele procesów jest cyfrowych, ale dla klientów nie zabraknie naszych doradców, którzy poszukują dla nich rozwiązań – powiedziała Magdalena Zmitrowicz.

Marta Łoza dyrektor zarządzająca w BNP Paribas Bank Polska mówiła, że analitycy biznesowi i kredytowi w tym okresie mieli wyjątkowo dużo pracy. I była to praca zarówno online jak też spotkania z klientami „w realu”. Przypomnijmy, że banki wprowadziły dla firm wakacje kredytowe, ale musiały się orientować, co się naprawdę z nimi dzieje.

I dodałą, że nawet lockdowny nie wyeliminowały potrzeby bezpośredniego kontaktu z klientami, co jest specyfiką bankowości korporacyjnej, a zwłaszcza tej dla dużych firm.

– Klienci korporacyjni oczekują produktów szytych na miarę, czasem budowa takiego produktu trwa kilka miesięcy. Z tego powodu digitalizacja usług dla nich jest ograniczona – powiedziała.

Grzegorz Białobrzeski, dyrektor Biura Klienta Strategicznego w PKO Banku Polskim uważa, że okres pandemii bardzo wyraźnie uświadomił bankom konieczność segmentacji klientów głównie pod względem ich potrzeb, a nie tylko rozmiarów przedsiębiorstwa. Jego zdaniem wyłącznie „cyfrowa bankowość” dla przedsiębiorstw jest kwestią czasu. Korzystać z niej będą wszystkie firmy, ale te o bardziej skomplikowanych potrzebach będą oczekiwały więcej.

– Bankowość korporacyjna będzie segmentować klientów. Dla największych klientów będzie to nadal bankowość relacyjna. Relacje z klientem będą w niej decydujące, choć wiele usług będzie cyfrowych, jak np. połączenie systemów bankowych z systemami ERP klientów – powiedział.

W 2020 roku banki utworzyły bardzo wysokie rezerwy w związku z oczekiwanym pogorszeniem się sytuacji przedsiębiorstw. Nie zmieniały jednak umów kredytowych, choć nakłaniały klientów by starali się o gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego. Spodziewana fala bankructw nie nastąpiła. W tym roku banki zaczęły te rezerwy rozwiązywać.

– Banki dobrze zareagowały na sytuację i podeszły ze zrozumieniem i niezbyt dużą nerwowością do specyficznej sytuacji klientów. Zawieszone zostały np. zapisy dotyczące kowenantów. Nie doszło do złamania umów kredytowych – powiedział Grzegorz Białobrzeski.

Wszystkie relacje z kongresu dostępne są na stronie: KLIKNIJ

 

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie