Warszawa ma apetyt, żeby być znacznie większym centrum finansowym, a na razie jest dość skromnym. Na liście największych 120 tego typu hubów na świecie zajmuje dopiero 59 miejsce, a wyprzedza ją estoński Tallin czy nawet marokańska Casablanca. Jakie są szanse, żeby Warszawa poprawiła swoją pozycję? Odpowiedzi na to pytanie udzielali podczas Europejskiego Kongresu Finansowego eksperci Mastercard.
– Nowoczesne centrum finansowe to dostęp do innowacji, bardzo przyjazne środowisko regulacyjne, dostęp do talentów – mówił podczas debaty EKF Bartosz Ciołkowski z Mastercard.
– Obecnie 120 miast jest wyróżnianych jako centra finansowe. Warszawa zajmuje zaledwie 59 miejsce, a jeśli nie podejmiemy działań, to zaczną nas wyprzedzać inne ośrodki – dodał.
Eksperci Mastercard przygotowali porady, w jaki sposób Warszawa mogłaby poprawić swoja pozycję. Uważają, że centrum finansowe to zestaw skoordynowanych działań podejmowanych przez wszystkich uczestników rynku, zarówno po stronie prywatnej, jak i publicznej.
Na to, żeby Warszawa stała się konkurencyjnym rynkiem dla Londynu czy Nowego Jorku szanse są niewielkie. Ale konieczna jest promocja zagraniczna oraz to, żeby dane miejsce było z czegoś znane. Na przykład Dublin jest potentatem jeśli chodzi o ubezpieczenia samolotów, a Tallin rośnie na globalnego lidera jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny w Mastercard Europe zwrócił uwagę, że wiele innowacyjnych usług, jak np. płatności zbliżeniowe zostało po raz pierwszy wprowadzone właśnie w Polsce. Teraz ogromną wartością naszego kraju są centra wsparcia biznesu. Dlatego ambicje w rozwoju powinny wykorzystywać już dokonane osiągnięcia i na nich budować.
Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego uważa, że Polska powinna zidentyfikować takie obszary, w których rynek może się znacząco rozwinąć oraz poszukiwać nowych nisz. Ale nie za cenę rozluźniania regulacji.
– Nie powinniśmy iść w kierunku obniżania wymogów regulacyjnych czy licencyjnych – powiedział.
Polski rynek ma już wiele atutów, a w niektórych obszarach jest już silny. Magdalena Dziewguć, manager krajowy Google Cloud Poland przypomina, że kiedy światowy gigant ogłaszał plany dotyczące lokalizacji chmury w Polsce, Polska nawet nie mieściła się w rankingach kompetencji chmurowych na świecie.
– Dziś Warszawa jest już najważniejszym centrum badawczo-rozwojowym chmury Googla w Europie – powiedziała.
Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów zwróciła uwagę, że polski rynek kapitałowy jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Tę sytuację można wykorzystać i dzięki niej budować pozycję regionalnego hubu finansowego.
Polska będzie potrzebować ogromnej ilości kapitału na sfinansowanie zielonej transformacji gospodarki – uważa Paulina Skrzypińska, wiceprezes ds. innowacji w BNP Paribas Bank Polska. To także kolejna szansa dla polskiego rynku finansowego.