Warszawa ma apetyt, żeby być znacznie większym centrum finansowym, a na razie jest dość skromnym. Na liście największych 120 tego typu hubów na świecie zajmuje dopiero 59 miejsce, a wyprzedza ją estoński Tallin czy nawet marokańska Casablanca. Jakie są szanse, żeby Warszawa poprawiła swoją pozycję? Odpowiedzi na to pytanie udzielali podczas Europejskiego Kongresu Finansowego eksperci Mastercard.

– Nowoczesne centrum finansowe to dostęp do innowacji, bardzo przyjazne środowisko regulacyjne, dostęp do talentów – mówił podczas debaty EKF Bartosz Ciołkowski z Mastercard.

– Obecnie 120 miast jest wyróżnianych jako centra finansowe. Warszawa zajmuje zaledwie 59 miejsce, a jeśli nie podejmiemy działań, to zaczną nas wyprzedzać inne ośrodki – dodał.

Eksperci Mastercard przygotowali porady, w jaki sposób Warszawa mogłaby poprawić swoja pozycję. Uważają, że centrum finansowe to zestaw skoordynowanych działań podejmowanych przez wszystkich uczestników rynku, zarówno po stronie prywatnej, jak i publicznej.

Na to, żeby Warszawa stała się konkurencyjnym rynkiem dla Londynu czy Nowego Jorku szanse są niewielkie. Ale konieczna jest promocja zagraniczna oraz to, żeby dane miejsce było z czegoś znane. Na przykład Dublin jest potentatem jeśli chodzi o ubezpieczenia samolotów, a Tallin rośnie na globalnego lidera jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny w Mastercard Europe zwrócił uwagę, że wiele innowacyjnych usług, jak np. płatności zbliżeniowe zostało po raz pierwszy wprowadzone właśnie w Polsce. Teraz ogromną wartością naszego kraju są centra wsparcia biznesu. Dlatego ambicje w rozwoju powinny wykorzystywać już dokonane osiągnięcia i na nich budować.

Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego uważa, że Polska powinna zidentyfikować takie obszary, w których rynek może się znacząco rozwinąć oraz poszukiwać nowych nisz. Ale nie za cenę rozluźniania regulacji.

– Nie powinniśmy iść w kierunku obniżania wymogów regulacyjnych czy licencyjnych – powiedział.

Polski rynek ma już wiele atutów, a w niektórych obszarach jest już silny. Magdalena Dziewguć, manager krajowy Google Cloud Poland przypomina, że kiedy światowy gigant ogłaszał plany dotyczące lokalizacji chmury w Polsce, Polska nawet nie mieściła się w rankingach kompetencji chmurowych na świecie.

– Dziś Warszawa jest już najważniejszym centrum badawczo-rozwojowym chmury Googla w Europie – powiedziała.

Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów zwróciła uwagę, że polski rynek kapitałowy jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Tę sytuację można wykorzystać i dzięki niej budować pozycję regionalnego hubu finansowego.

Polska będzie potrzebować ogromnej ilości kapitału na sfinansowanie zielonej transformacji gospodarki – uważa Paulina Skrzypińska, wiceprezes ds. innowacji w BNP Paribas Bank Polska. To także kolejna szansa dla polskiego rynku finansowego.

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie