Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Programowej EKF
Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Programowej EKF
“Europejski Kongres Finansowy brał udział w 49 międzynarodowych konsultacjach dotyczących sektora finansowego. W przygotowanie stanowisk EKF zaangażowanych było ok. 500 ekspertów”
Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej
Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej
“Z ostrożnym optymizmem możemy patrzeć w przyszłość (…) W okresie styczeń- kwiecień dochody państwa były o ponad 17 mld wyższe niż w ubiegłym roku. Świadczy to o ożywieniu (…) Naszym celem będzie dalsze wzmacnianie inwestycji przy utrzymaniu dobrego stanu finansów publicznych”
Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
“Reakcja rządów i banków centralnych na pandemię na całym świecie przyniosła dobre rezultaty, które widać w ożywieniu gospodarki”
“Można zakładać, ze w III kwartale polska gospodarka odrobi straty spowodowane przez pandemię. W pespektywie pięciu kwartałów udało się straty odrobić”
“Wraz z wchodzeniem programów odbudowy włączy się do konsumpcji a także eksportu kolejny silnik – inwestycje”
“Jesteśmy bardzo dobrze spozycjonowani jako kraj, żeby bardzo szybko powrócić do bardzo silnego tempa wzrostu przekraczającego 5 proc. w najbliższych latach”
“Ważne, żeby kolejna fala inwestycyjna nie dotyczyła tylko twardej infrastruktury, ale tego, co jest ważne dla przyszłej gospodarki, czyli wiedzy”
“Grozi nam inflacja aktywów, która może spowodować nierównowagi (…) Warto stopniowo normalizować politykę pieniężną”
“Z kryzysu przechodzimy bardzo szybko w etap boomu gospodarczego po tym jak poszkodowane sektory wracają do pełnej działalności gospodarczej”
“Ważne, żeby kolejna fala inwestycyjna nie dotyczyła tylko twardej infrastruktury, ale tego, co jest ważne dla przyszłej gospodarki, czyli wiedzy”Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan
Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan
“Największym problemem wymienianym przez przedsiębiorców wciąż, od wielu lat jest niestabilność prawa i nieprzewidywalność systemu podatkowego “
“Dlaczego przedsiębiorcy nie inwestują? Bo nie wiedzą w jakich warunkach (podatkowych i prawnych) przyjdzie im te inwestycje konsumować”
“Inwestycje prywatne pojawią się tylko wtedy, gdy będziemy mieli stabilny system podatkowy, finansowy i prawny”
“Motorem polskiego rozwoju muszą być nie tylko inwestycje państwa (…) państwo, które dobrze wyszło z roli “nocnego stróża” w okresie pandemii, nie musi być teraz “prezesem” każdej fabryki o nazwie “Polska” (…) przedsiębiorczości prywatnej nie zastąpi państwo”
“Nasza konkurencyjność relatywnie wciąż taniej siły roboczej nie będzie znaczyła nic, jeśli nasze produkty będą ostemplowane symbolem „czarnej” energii”Ludwik Kotecki, Dyrektor Instytutu Odpowiedzialnych Finansów
Ludwik Kotecki, Dyrektor Instytutu Odpowiedzialnych Finansów
“Po recesji w zeszłym roku należy oczekiwać odbicia wzrostu PKB do 4,7 proc. w tym roku, a nawet do 5,1 proc, w roku przyszłym. Głównym motorem będą popyt zewnętrzny i konsumpcja. Inwestycje mają dopiero w przyszłym roku wzrosnąć o 8,2 proc.”
“Nasi makroekonomiści prognozują podwyższoną inflację w tym roku 4 proc. w przyszłym 3,5 proc., a w kolejnym 3,2 proc, czyli powyżej celu inflacyjnego NBP”
“Zagrożenia wymieniane przez ekspertów to wciąż kwestia pandemii, nawrotu zakażeń i lockdownów. Ale wśród najważniejszych jest tez oczekiwany wzrost obciążeń podatkowych i parapodatkowych. Za pomoc udzieloną przez państwo w zeszłym roku trzeba będzie zapłacić w podwyższonych podatkach i wyższych składkach. Mniej będzie środków na rozwój”
“Rekomendacje ekspertów EKF dla polityki makroekonomicznej sprowadzają się do przywrócenia normalności. Ich zdaniem należy poprawić Krajowy Plan Odbudowy, żeby stał się strategią wspierania przedsiębiorczości. Potrzebna jest odpowiednia policy mix, żeby warunki normalizacji polityki budżetowej i pieniężnej były komunikowane w sposób jasny. Eksperci rekomendują przygotowanie długoterminowej strategii rozwoju obejmującej stabilnośc danin publicznych, efektywne wydłużenie wieku emerytalnego, aktywizację biernych zawodowo i efektywna politykę migracyjną”Leszek Pawlowicz, Koordynaror Europejskiego Kongresu Finansowego
Leszek Pawlowicz, Koordynaror Europejskiego Kongresu Finansowego
“Zagrożenia dla bezpieczeństwa finansowego zmieniły się w porównaniu do zeszłej edycji i na czoło wysunęła się polityka NBP i bardzo niskie stopy procentowe. O jeden most za daleko. Trzecia obniżka stóp (w maju zeszłego roku) miała bardzo wątpliwe uzasadnienie”
“Wśród ryzyk dla stabilności systemu finansowego eksperci EKF wymieniają na pierwszym miejscu to wynikające z polityki pieniężnej NBP, na drugim – ryzyko prawne związane z kredytami we frankach szwajcarskich. Dopiero na trzecim jest przewidywane ryzyko pogorszenia się portfela kredytowego w związku z pandemią”
“Jeśli ktoś nie ma zaufania do lokowania oszczędności w polskim złotym, jest to podważanie wiarygodności, a właściwie niszczenie funkcji tezauryzacji polskiego złotego. To jest zagrożenie dla stabilności”Michał Gajewski, Prezes Zarządu Santander Bank Polska
Michał Gajewski, Prezes Zarządu Santander Bank Polska
“Odbudowa gospodarki po pandemii jest bardzo ściśle powiązana z transformacją środowiskową i transformacją cyfrową (…) W Polsce transformacja “zielona” może pochłonąć do 2050 roku 380 mld euro. To dla nas ogromna szansa”
Włodzimierz Kocoń, Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
Włodzimierz Kocoń, Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
“Rola banku rozwoju (jak BGK) nie sprowadza się do bycia dystrybutorem środków publicznych, ale do angażowania w finansowaniu banków komercyjnych”
Wojciech Hann, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska
Wojciech Hann, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska
“To nie pieniądze są problemem w dobie olbrzymiej nadpłynności. Projekty i pomysły są wyzwaniem oraz to jak projekty ekologiczne ustrukturyzować”
Iwona Kozera, Partner Zarządzający EY Consulting, EY Polska
Iwona Kozera, Partner Zarządzający EY Consulting, EY Polska
“Kryzys uwidocznił zachodzące zmiany społeczne. Wiele osób stawia swoje wartości i dbanie o środowisko w centrum swoich preferencji zakupowych. Banki także mają szansę odzwierciedlenia w swoim rozwoju celów społecznych”
Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego
Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego
“Bankom udało się w okresie pandemii zmniejszyć liczbę osób wykluczonych cyfrowo. Upowszechnienie się usług cyfrowych i budowa świadomości, że rozwiązania cyfrowe są wygodne i bezpieczne zostaną już z nami”
Zbigniew Jagiełło, Członek Rady Nadzorczej Polskiego Standardu Płatności
Zbigniew Jagiełło, Członek Rady Nadzorczej Polskiego Standardu Płatności
“To przez banki w czasie pandemii przeszła fala usług cyfrowych. 86 proc. wypłat ostatniej transzy świadczenia 500+ dokonane zostało już elektronicznie”
“Jesteśmy na początku drogi w świadczeniu usług finansowych. Teraz klient detaliczny bierze kredyt konsumpcyjny, żeby sobie coś kupić. Ta sytuacja się powoli odwraca – sklep oferuje klientowi od razu usługę finansową związaną z nabyciem rzeczy. To oszczędność czasu dla klienta (…) Podobnie z oszczędnościami – otrzymuję pieniądze na mój rachunek, i od razu otrzymuję od banku model ich zagospodarowania oszczędności”Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB Banku
Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB Banku
“Sektor banków spółdzielczych pokazał, że małe banki wcale nie muszą być zapóźnione cyfrowo dzięki bankom zrzeszającym, będącymi punktem kontaktu dla nowoczesnych usług. W ten sposób demokratyzujemy usługi dostępne niedawno w bardzo zaawansowanych technologicznie instytucjach”
Cezary Stypułkowski, Prezes Zarządu mBanku
Cezary Stypułkowski, Prezes Zarządu mBanku
“Rozwiązania w bankowości muszą być budowane w oparciu o fundamenty, na których bankowośc stoi od setek lat, to 3S – security, stability, secrecy (bezpieczeństwo, stabilność, tajemnica bankowa). Te trzy elementy muszą być zadbane”
Stacy Ligas, CEO KPMG w Polsce
Stacy Ligas, CEO KPMG w Polsce
“Sektor bankowy zdał ma medal egzamin kryzysowy, banki zdobyły na renomie i na zaufaniu. Przypomniały jak ważną częścią sprawnego działania gospodarki są banki”
“Dzięki analizie danych banki mogą lepiej identyfikować potrzeby klientów, ale nie tylko potrzeby. Mogą oferować im to, co potrzebują, kiedy potrzebują i na takich warunkach, żeby byli w stanie ofertę zaakceptować”Dan Breznitz, profesor Innovation Studies Uniwersytetu w Toronto
Dan Breznitz, profesor Innovation Studies Uniwersytetu w Toronto
“Innowacje mają wpływ dzięki swojej trwałości, a nie przez to, że są przełomowe”
“Postępująca gospodarcza globalizacja spowodowała fragmentaryzację produkcji dóbr i usług. Innowacje na każdym etapie produkcji polegają na czymś innym”
“Różne regiony (świata) mają różne zdolności innowacyjne i potrzebują zróżnicowanej polityki w tym zakresie, odmiennych systemów edukacyjnych, finansowania”
“Z powodu powiązań miedzy globalnymi a lokalnymi środowiskami innowacji i w ramach tych lokalnych ekosystemów, innowacje jest niesłychanie trudno naśladować “
“W tworzeniu innowacji nie da się naśladować Doliny Krzemowej”
“Strategie innowacyjności powinny być osadzone w społeczności lokalnej, polityki powinny zaczynać się od pytania co jest dla tej społeczności celem”Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Premiera ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej
Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Premiera ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej
“Polska będzie mogła dysponować kwotą ok. 32 mld zł na cyfrową transformację z funduszy unijnych, a oprócz tego będzie miała dostęp do środków przeznaczonych dla całej Unii”
“Podstawą wypłaty środków unijnych na transformacje cyfrową będzie rozliczanie faktycznie uzyskanych efektów, a nie kosztów, jak było to w poprzednich perspektywach budżetowych”Zygmunt Frankiewicz, Prezes Związku Miast Polskich
Zygmunt Frankiewicz, Prezes Związku Miast Polskich
“Krajowy Plan Odbudowy kładzie akcent na inwestycje rządowe i spółki Skarbu Państwa. Samorząd jest istotnie pomijany”
“Na Śląsku jest wciąż mnóstwo starego przemysłu, interesy polityczne związane z branżą górniczą opóźniają transformację. Perspektywy nie jawią się w jasnych kolorach, systemowo, systematycznie osłabiany jest samorząd terytorialny, najbardziej większych miast”Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, Dyrektor Zarządzająca obszarem IT w BIK
Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, Dyrektor Zarządzająca obszarem IT w BIK
“Platformy antyfraudowe wprowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej udaremniły wyłudzenia na ponad 330 mln zł”
dr Marta Penczar z Uniwersytetu Gdańskiego
dr Marta Penczar z Uniwersytetu Gdańskiego
“Eksperci EKF uważają, że zaprzestanie publikacji wskaźnika LIBOR, w tym LIBOR dla franka szwajcarskiego niesie ryzyko istotnych zakłóceń na rynkach finansowych Unii i wymaga to od Komisji Europejskiej wyznaczenia zamiennika”
Tomasz Mironczuk, Prezes Instytutu Rynków Finansowych
Tomasz Mironczuk, Prezes Instytutu Rynków Finansowych
“Komisja Nadzoru Finansowego coraz bardziej intensywnie informuje o tym, jakie są ryzyka związane z niskimi stopami procentowymi. Do tego należy się przygotować”
Aleksandra Wiktorow, b. Rzecznik Finansowy
Aleksandra Wiktorow, b. Rzecznik Finansowy
“Formalna ochrona klienta to często tylko pozorne działanie. Pokazujemy mu kilkadziesiąt stron napisanych w zawiły sposób, wiadomo, że ani nie przeczyta ani nie zrozumie, ale musi podpisać, że się z tym zapoznał. Wtedy instytucja finansowa czuje się zwolniona z odpowiedzialności”
Agata Kwaśniak, Dyrektor Klubu Odpowiedzialnych Finansów przy EKF
Agata Kwaśniak, Dyrektor Klubu Odpowiedzialnych Finansów przy EKF
“Jesteśmy na etapie, gdzie widzimy, że ochrona konsumenta nie jest skuteczna, ale także prowadzi do zachowań patologicznych i hazardu moralnego samych konsumentów. Idziemy drogą działań, które mogą okazac się przeciwskuteczne”
“Edukacja finansowa w pewnym podstawowym zakresie powinna być w interesie państwa”Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego
Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego
“Regulatorzy starają się, produkują mnóstwo dokumentów, które banki mają obowiązek wpisać do kontraktów z klientem. To działalność nieefektywna”
Jakub Sawulski, Kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym
Jakub Sawulski, Kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym
“Fundusze private equity inwestują zwykle w dojrzałe biznesy, gdy tymczasem jest duża potrzeba finansowania tego typu jest w biznesach średniej wielkości, rodzinnych, w firmach, które potrzebują wsparcia merytorycznego w rozwijaniu biznesu”
Tomasz Janik Wiceprezes DECCO, Prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego
Tomasz Janik Wiceprezes DECCO, Prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego
“Wiele polskich firm rozgląda się za kapitałem, odważnym zainwestowaniem w ich możliwości produkcyjne, a nie chcą się sprzedać inwestorom branżowym (…) To moment wyjątkowy dla polskich firm (…) i mógłby sprzyjać rozwojowi private equity “
Katarzyna Przewalska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów
Katarzyna Przewalska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów
“To dobry czas, żeby spojrzeć na bariery regulacyjne i zastanowić się, które przeszkadzają rozwojowi funduszy private equity i venture capital. Chcielibyśmy, żeby regulacje nie były nadmiarowe”
Przemysław Głębocki, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych
Przemysław Głębocki, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych
“Fundusze private equity i venture capital zainwestowały w 2020 roku w Europie 88 mld euro, z czego 2 proc. trafiło do Europy Środkowej i Wschodniej, gdy w tym czasie do Irlandii i Wielkiej Brytanii trafiło 25 proc.”
Zobacz również
29-08-2024
Pożądane kompetencje, optymalna liczebność i tryb wyboru członków rad nadzorczych w spółkach kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa – propozycje ACG
1) Jakie powinny być kompetencje członków rad nadzorczych i jaki mix tych kompetencji jest pożądany? Kompetencje członków rad nadzorczych...
Czytaj więcej28-08-2024
Charakterystyka wymogów kwalifikacyjnych, procesów nominacji, liczebności i wynagradzania członków rad nadzorczych w spółkach z udziałem państwa w wybranych krajach UEa)
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem: https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2024/08/CG-w-wybranych-krajach-Europy_25-08-2024...
Czytaj więcej