„Biznes mówi wykorzystajmy każdą szansę, żeby znaleźć nowych klientów, żeby sprzedać im produkty, których potrzebują, z drugiej strony jest natomiast ryzyko, które mówi: popatrzmy co się dzieje za oknem, jak się to przełoży na spłacalność kredytów.”

28 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kwadrans z EKF – Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”, którego uczestnikami byli: Marek Tejchman (Zastępca Redaktora Naczelnego Dziennika Gazety Prawnej) oraz Leszek Skiba (Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.). Tematem przewodnim rozmowy była rola i możliwości banków w odbudowie wartości przedsiębiorstw w czasie kryzysu i w okresie wychodzenia z niego.

W jaki sposób banki mogą zachować relacje z kluczowymi klientami i myśleć o rozwoju, a z drugiej strony zachować rentowność? Wg Skiby w obecnej sytuacji wszystkie banki zastanawiają się co zrobić ze swoją polityką kredytową – „z jednej strony biznes, czyli ci, którzy odpowiadają za dochody banku, biznes mówi: wykorzystajmy każdą szansę, żeby znaleźć nowych klientów, żeby sprzedać im produkty, których potrzebują, z drugiej strony jest ryzyko, które mówi: popatrzmy co się dzieje za oknem, jak to się przełoży na spłacalność kredytów – to jest realny problem. Banki są zawsze uderzane jako pierwsze, ich wycena spada, ponieważ będą one miały niespłacone kredyty, które są efektem upadających firm”.

Kolejne pytanie do Prezesa Zarządu Pekao S.A. było o to, w jakich sektorach banki chciałyby rozwinąć swoją działalność w obecnym czasie i w przyszłości. Skiba podkreślił, że część branż doskonale radzi sobie w czasie pandemii, tak jak np. branża kurierska, farmaceutyczna, czy e-commerce. „Jest dla nas bardzo ważne, aby być obecnym w tych obszarach” powiedział Skiba i zaznaczył, że przekierowanie ruchu konsumenckiego do sieci może być jednym z wielu trendów, które pozostaną w przyzwyczajeniach klientów na długo po pandemii. Z drugiej strony, ekspert uważa, że istnieje wiele branż, które są obecnie dużą niewiadomą, jak np. sektor nieruchomości, a w szczególności nieruchomości komercyjnych. Ich sytuacja musi być szczegółowo zbadana, gdzie z pomocą przychodzi dział analityczny.

W jaki sposób sytuacja pandemiczna wpłynie na konsolidacje banków i na konkurencję między nimi? „Standardowo, w wielu krajach 5 największych banków to jest 70-80% aktywów, a w Polsce około 50%. Mamy zatem przestrzeń do tego, aby następowała konsolidacja. Wynika to z 2 czynników: pierwszym z nich jest fakt, iż w przypadku niskich stóp, zwrot z kapitału jest niski, a więc część inwestorów może uznać, że albo lepiej przenieść się do innego kraju, albo przenieść się do innego sektora. Drugi element, o którym warto pamiętać to czynnik związany z technologią. Banki są w dzisiejszych czasach w dużej mierze wielkimi firmami, które zatrudniają sztaby informatyków, którzy pracują nad aplikacjami bankowymi”.

Czy polskie banki poradzą sobie z konkurencją ze strony banków ze strefy euro? Skiba uważa, że polskie banki są przede wszystkim od tego, aby wspierać polskie firmy, a te doskonale radzą sobie na rynku europejskim. „Oczywiście trudno sobie wyobrazić abyśmy mieli firmę, która zdominuje przemysłowo całą Europę, ale lepiej mieć 20-50 średnich firm, które odnajdują się we współczesnym świecie, niż jedną, która może upaść i położyć całą gospodarkę danego kraju. Warto wspierać średnie firmy, które mają relacje z innymi firmami z Europy i całego świata, ponieważ rolą polskich banków jest to, aby wspierać internacjonalizację”.

Całą rozmowę Marka Tejchmana i Leszka Skiby można obejrzeć tutaj:

 

Europejski Kongres Finansowy serdecznie zaprasza też do obejrzenia kolejnej transmisji Kwadransa z EKF, już w najbliższy wtorek, 2 czerwca o godz.15:30, gdy Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Programowej EKF rozmawiać będzie ze Sławomirem S. Sikorą, Prezesem Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A.

Do zobaczenia w sieci!

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie