Europejski Kongres Finansowy zebrał opinie kluczowych ekspertów i instytucji z polskiego rynku finansowego na temat projektu wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) dotyczących zdolności banku do przywrócenia swojej pozycji finansowej. Na podstawie zebranych opinii ekspertów EKF opracował syntetyczne stanowisko, które przekazał do EBA.
Dyrektywa dot. restrukturyzacji i postępowania naprawczego wymaga, by banki uwzględniały w swoich planach naprawczych opis ogólnej zdolności do naprawy (ORC), przy czym ORC oznacza stopień, w jakim bank mógłby przywrócić swój kapitał i płynność w wyjątkowych, ale prawdopodobnych sytuacjach kryzysowych poprzez wdrożenie opcji naprawczych w przypadku różnych scenariuszy poważnych trudności makroekonomicznych i finansowych. ORC jest kluczowym elementem planowania naprawczego, który wskazuje na zdolność banku do przywrócenia swojej pozycji finansowej. Właściwe organy nadzorcze mają oceniać plany ORC.
Wobec braku szczegółowych ram i konkretnych wytycznych dotyczących odpowiednich kroków leżących u podstaw ustalenia ORC, banki opracowały wiele różnych praktyk. W związku z tym EBA przygotował projekt wytycznych skierowanych zarówno do banków, jak i właściwych organów nadzorczych, w celu osiągnięcia zharmonizowanego podejścia do określania oraz oceny ORC, w tym zapobieżenia tendencji do przeceniania swojej ORC, a tym samym swojej odporności przez banki.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym stanowiskiem: