Trzeci i ostatni dzień #EKF2024 za nami. Najważniejszy był kończący Kongres okrągły stół z udziałem prezesów zarządów kluczowych banków w Polsce. Wnioski ze spotkań ekspertów przygotowujących debatę koncentrowały się wokół kwestii wdrażania nowych technologii takich jak AI, ich wpływu na codzienny biznes (z nadzieją na podnoszenie rentowności), kwestie bezpieczeństwa fizycznego i cyberbezpieczeństwa banków, oraz ich Klientów. Trwająca wojna w Ukrainie i codzienne ataki na systemy informatyczne zmieniły perspektywę sektora na te kwestie. Przedstawiciele banków generalnie narzekali na przeregulowanie wielu obszarów, w których działają, ale doceniają nowe dyrektywy – DORA i NIS2, bo podnoszą bezpieczeństwo. Celem sektora jest skuteczna ochrona przed fraudami i innymi nadużyciami.

Polska gospodarka cyfrowa odpowiada za ok. 10 proc. PKB. To pokazuje, że wciąż jesteśmy krajem o tradycyjnej gospodarce. Ale nowe technologie, zwłaszcza AI wkraczają coraz śmielej. Z raportu EY wynika, że ok 70% firm już w jakimś stopniu wykorzystuje AI dla swojej działalności biznesowej. Dlatego, obszar ten wymaga pilnego uregulowania. I to nie tylko w Polsce, ale w całej UE. Wszak działamy na jednolitym rynku. Bo sztuczna inteligencja może służyć zarabianiu dużych pieniędzy, ale może zostać wykorzystana przez przestępców.

Kwestia uregulowania relacji twórcy treści (media) i internetowych gigantów, takich jak Google połączył polskich wydawców i właścicieli portali. Oczekują silniejszego zaangażowania rządu w kwestie uregulowania zasad rozliczania się globalnych liderów z twórcami treści na całym świecie. Bez tego, za chwilę albo wartościowe treści będą dostępne za opłatami, co odetnie dużą grupę użytkowników albo użytkownicy będą skazani na treści niskiej wartości, tworzone przez AI.

Zdrowy system bankowy musi mieć umiejętność oczyszczania się w sytuacji zagrożenia upadłością jednego z banków. Proces resolution przeprowadzony przez BFG na aktywach Getin Nobel Bank zakończył się sukcesem. Nie zginęła ani jedna złotówka depozytu, żaden samorząd nie stracił środków, nie było gwałtownych wypłat z bankomatów. Powstał VeloBank, który przejął zdrową część aktywów i został przejęty przez nowego inwestora. Syndyk odzyskał już ponad miliard złotych, które służą zaspakajaniu wierzycieli.

Już 8 krajów UE ma wprowadzone obowiązkowe parytety płci dla spółek giełdowych. Sankcje obejmują m.in. kary finansowe, ale też unieważnienie wyboru członka rady nadzorczej czy zawieszenie zarządu. Celem jest wprowadzenie różnorodności w spółkach, która przynosi szersze spojrzenie na różne kwestie. Poprawia efektywność.

Młodzi widzą korzyści związane z tym, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Ale z badań wynika, że 45% młodych ludzi jest przeciw wejściu do strefy euro, 35% jest za, a 21% to niezdecydowani. W trakcie debaty oxfordzkiej 64% głosujących wypowiedziało się przeciwko przekształcaniu Unii Europejskiej w Stany Zjednoczone Europy.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie