Odbudowa Ukrainy już się zaczęła. Gdyby nie ona wasz prezydent, premier nie mogliby przyjechać do Kijowa, bo wszystkie drogi były zniszczone, przez czołgi, przez bombardowania. Wiele mostów zostało odbudowanych, włączając w to budynki i szkoły (…)

Natychmiastowe potrzeby oszacowane przez rząd wynoszą teraz 3,5 mld dolarów. Jaki jest udział w tym polskich inwestycji, udział biznesu? Myślę, że bardzo mały. Natychmiastowe potrzeby na najbliższą zimę oszacowane są na 17 mld dolarów. Na jak wielki udział polski biznes jest gotowy to wejść? Jestem pewien, że to okazja (…) Pytam o to, czy będziecie przygotowani, żeby w to wejść, kiedy okaże się że ryzyko wejścia jest dla was zarządzane.

Popyt na odbudowę jest wysoki, załóżmy, że 350 mld dolarów jak szacował to w czerwcu Bank Światowy. Na jaki odsetek, na jaki udział w tym rynku jesteście gotowi? Na 10 proc.? 35 mld dolarów? (…) Nie znajdziemy tu tych 35 mld dolarów, to oczywiste. Nie chodzi o to, żeby polskie banki sfinansowały te 35 mld dolarów, bo to będą pieniądze z międzynarodowych instytucji, ale pytanie, czy polskie banki będą pośrednikiem w tym procesie? Myślę, że nie. Lecz trzeba, żebyście byli do tego gotowi.

Na wysokim szczeblu wasz rząd prowadzi dyskusje bilateralne. To nie wszystko. Trzeba, żebyście usiedli przy stole z innymi graczami, stowarzyszeniami biznesowymi, bankowymi, partnerami z Unii Europejskiej, MFW i określili warunki, które dla waszego biznesu są konieczne, żeby inwestować lub mieć udział w odbudowie Ukrainy. To nie jest jeszcze zaprojektowane, to jest do zrobienia wraz z partnerami, Komisją Europejską.

Powinniście wziąć w tym aktywny udział, a nie siedzieć i czekać aż ktoś zrobi to za was. Trzeba zrobić wszystko, żeby być przygotowanym (…) Niemcy będą gotowi, Amerykanie nad tym pracują, polskie firmy też powinny nad tym pracować.

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie