Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego odbywa się już 8 edycja Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego. W programie tegorocznej Akademii EKF m.in.
- debata otwarcia pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie
- debata oksfordzka nad tezą Polska nigdy nie znajdzie się w czołówce dziesięciu najbardziej innowacyjnych państw świat
- spotkania z liderami
- prezentacja opracowanej przez Członków Akademii rekomendacji dot. świadomości i edukacji ekonomicznej młodych Polaków
W ramach tegorocznej edycji otrzymaliśmy 130 rekomendacji studenckich spośród których na podstawie przesłanych esejów wyłonionych zostało 60 członków Akademii EKF 2021. Kandydaci przygotowali teksty na temat wybrany przez siebie z czterech poniższych obszarów zaproponowanych przez ekspertów wspierających Akademię EKF:
- Czy i jak konflikt z UE dotyczący praworządności zwiększa szanse długoterminowego wzrostu gospodarczego Polski
- Czy doświadczenia związane z okresem pandemii i wdrożone lub upowszechnione w tym czasie rozwiązania wpłyną, a jeśli tak to w jaki sposób, na procesy digitalizacji w kolejnych latach? Co zmieni się w pracy zdalnej, usługach on-line, e-commerce, systemach edukacji i opieki zdrowotnej, kontaktach obywateli i przedsiębiorców z administracją?
- Czy pandemia koronawirusa zmieni myślenie o tym co jest ważne w życiu
- Zielone inwestycje szansą na przyspieszenie odbudowy gospodarki polskiej po kryzysie związanym z Covid-19
Recenzenci prac ponadto wskazali 40 ich zdaniem najciekawszych, spójnych esejów prezentujących własne przemyślenia podparte nowatorskimi i autorskimi argumentami, które dostały się do ostatniego etapu konkursu. Spośród czterdziestu tekstów jury konkursowe pod przewodnictwem Małgorzaty O’Shaughnessy, byłej Dyrektor zarządzającej regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa, wskazało 5 autorów esejów, którzy zakwalifikowali się do finału konkursu i tym samym wezmą udział w debacie inauguracyjnej spotkanie Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego. W pracach jury konkursowego udział wzięli również:
- Piotr Alicki, Prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej
- Mariusz Andrzejewski, Kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu BEST S.A.
- Jakub Kiwior, Dyrektor Zarządzający Visa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej
- Iwona Kozera, Partner Zarządzający EY Consulting oraz Strategia & Transakcje w Polsce, Zastępca Partnera Zarządzającego EY Consulting w regionie EMEIA
- Sebastian Skuza, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
- Mirosław Szreder, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego
Na podstawie rankingu, do udziału w panelu otwierającym Akademię EKF 2021 pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie, zakwalifikowali się:
- Kamila Kiełczewska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, autorka eseju ,,Libertariański paternalizm – po co nam architekci decyzji?”
- Igor Tomecki, Uniwersytet Warszawski, autor eseju ,,Wpływ problemów związanych z praworządnością na długoterminowy wzrost gospodarczy Polski ‒ Polak mądry po szkodzie?”
- Natan Marczak, Uniwersytet Nowojorski, autor eseju ,,Nihil novi sub solem europaeum – czyli jak polska gospodarka utrzymastatus quo przy konflikcie o praworządność z Unią Europejską”
- Karol Bałdyga, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, autor eseju ,,Wodór, wiatr i energia słoneczna motorem napędowym Polski w drodze do powrotu na ścieżkę wzrostu po COVID-19”
- Patrycja Fyda, Politechnika Gdańska, autorka eseju ,,Pandemia a digitalizacja – przeszłość i przyszłość przedsiębiorców”