Drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego odbył się panel dyskusyjny pt. Wyzwania dla ekonomicznej edukacji

W dyskusji, którą poprowadził Paweł Zegarłowicz, Wiceprzewodniczący Rady Fundacji Kronenberga Banku City Handlowego, udział wezięli

 • Krzysztof Borusowski. Prezes Zarządu BEST S.A.
 • Maciej Horiszny, Członek Akademii EKF, student Politechniki Gdańskiej
 • Stanisław Mazur, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
 • Remigiusz Świątkowski. Członek Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego

Wystąpienia wprowadzające przedstawiające założenia rekomendacji studenckiej w odniesieniu do obszarów zarządzania finansami osobistymi, inwestowania oraz rozwoju zawodowego i przedsiębiorczości wygłosili: Adam Bogacki, Emilia Koniszewska oraz Maciej Horiszny, Członkowie Akademii EKF

Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu BEST S.A. podczas debaty podkreślał, że:

 • Jedną z największych klęsk III RP to brak odpowiedniego nacisku na dobrą edukację, szczególnie w obszarze powszechnej wiedzy o ekonomii.
 • Świadomość nie znaczy zawsze tego samego, co umiejętność. Młodzież powinna otrzymywać dobrą i rzetelną wiedzę, ale to nie oznacza, że mając to jesteście gotowi inwestować i uczestniczyć w rynku kapitałowym.
 • Rynek kapitałowy wymaga nie tylko świadomości, ale też doświadczenia, bo to nie jest rynek bezpieczny dla młodych ludzi.
 • W inwestowaniu i wzięciu udziału w rynku kapitałowym, istotna jest świadomość, ale jeszcze ważniejsze jest zrozumienie swoich braków.

Stanisław Mazur, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zwrócił uwagę, iż:

 • W dobie obskurantyzmu i dominacji populizmu nad rozumem, analiza wyzwań edukacji ekonomicznej jest niezmiernie istotna.
 • Kształtowanie wiedzy ekonomicznej w Polsce nie ma dobrej prasy, Polacy raczej słyną z romantycznego podejścia, a mniej z realnego i twardego podejścia do rozwijania gospodarki.
 • Mamy rozdźwięk pomiędzy tym, co uczelnie ekonomiczne oferują studentom, a czego oczekuje rynek kapitałowy, który zawsze rozwija się szybciej.
 • Analizując to, dlaczego niektóre narody rozwijają się dynamicznie i ekspansywnie, a niektóre wolniej, podlegając niejako marazmowi, widzimy, że u podstaw tej różnicy leży właśnie edukacja.
 • Funkcjonuje wykształcenie transmisyjne, czyli przekazywanie wiedzy, a powinien być model transformacyjny, czyli wspólnym dochodzeniu do wiedzy.
 • Potrzebujemy kultury eksperymentu i przestrzeni na ten eksperyment.

Video z panelu dyskusyjnego dostępne jest na stronie internetowej: https://www.efcongress.com/wideo/ oraz pod linkiem https://www.youtube.com/embed/qsKyEyYOMfI&start=5555

 

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Akademia EKF2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie