*Tekst jest zapisem debaty, która odbyła się w ramach EKF 2024 w biurze Autopay.

 

Od 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej i większość społeczeństwa uznaje te lata za niezwykle udane. Jaka będzie Polska za 20 lat? Czy mamy jasność, w jakim kierunku zmierzamy? Jakiej polityki gospodarczej potrzebujemy, aby polskie firmy mogły się rozwijać szybciej? Na te kluczowe pytania miał odpowiedzieć jeden z paneli dyskusyjnych podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

W dyskusji prowadzonej przez Michała Smagowicza z THINKTANK uczestniczyli: Andrzej Antoń, współzałożyciel i CEO Autopay;  Małgorzata Bonikowska, politolożka, współzałożycielka i prezeska THINKTANK oraz prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych; Mariusz K. Kaczmarek, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Operacyjny Privatbank Ukraina; Katarzyna Zajdel-Kurowska, Dyrektorka ds. Zarządzania Aktywami i Doradztwa w Banku Światowym; Marta Życińska, Dyrektorka Generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.

Panelowi poświęconemu scenariuszom przyszłości dla Polski patronował Autopay – lider polskiego rynku płatności obsługujący miesięcznie 10 mln klientów. Z rozwiązań i produktów firmy korzysta też 50 tysięcy firm w Polsce.

Nowe cele na kolejne dekady

Transformacja ustroju i gospodarki po 1989 r. nie przebiegała bez perturbacji, ale generalnie wiadomo było, dokąd chcemy dojść i jakie cele osiągnąć. Dziś, po 35 latach wysiłku społeczeństwa i przedsiębiorców oraz po dwóch dekadach w strukturach Unii Europejskiej mamy prawo powiedzieć, że nam się udało. W tym czasie PKB Polski urosło dziesięciokrotnie, a z kraju znajdującego się wtedy pod koniec pierwszej setki gospodarek na świecie dziś śmiało dobijamy się do pierwszej dwudziestki.

Z analiz THINKTANK wynika, że ambicje przedsiębiorców w Polsce dotyczące kierunków rozwoju kraju i gospodarki wyraźnie rosną. Potrzebujemy jednak ambitnych, sprecyzowanych celów i klarownej strategii działania. Skoro jesteśmy obecnie szóstą gospodarką w Unii, to czemu za kolejne dwie dekady nie mamy być w okolicach podium?  Jeśli nasza gospodarka krąży wokół 21. miejsca na świecie, to dlaczego mamy nie postawić na naszą obecność w G-20? – pytał panelistów Michał Smagowicz.

Łatwo i dobrze to już było – mówiła dr Małgorzata Bonikowska. – Przez ostatnie 35 lat mieliśmy jasno postawione cele: wejść do UE i NATO, gonić kraje Zachodu. Wiedzieliśmy co robić i tylko sterowaliśmy tą łajbą lekko w lewo, lekko w prawo, ale kierunek i cel był jasny. Dziś nasze cele trzeba zdefiniować na nowo. I żeby je osiągnąć, trzeba m.in. przełamać bariery znane od lat. Potrzebne są nam stabilne i przejrzyste regulacje, klarowne podatki, odciążenie firm od obowiązków biurokratycznych.  

Przez wiele lat polskie firmy osiągały przewagę konkurencyjną najprostszymi metodami: niskim kosztem wynagrodzeń, wytwarzaniem produktów i usług taniej – zauważył Andrzej Antoń. – Ale w dobie globalizacji oraz naszych rosnących ambicji takie podejście nie wystarczy, by osiągnąć sukces na rynkach zagranicznych.

Jak wykonać kolejny skok?

Postawą sukcesu rozwojowego mniejszych państw były dotąd inwestycje w innowacje i dobrej jakości edukacja. To wnioski z analizy ostatnich 70 lat historii gospodarczej świata przeprowadzonej przez Bank Światowy – podkreśliła Katarzyna Zajdel-Kurowska. Jej zdaniem trzeba wyciągać wnioski z tych analiz i zdecydowanie postawić właśnie na innowacje i edukację. Mamy wielu znakomitych studentów studiujących na świetnych uczelniach zagranicznych. Ale oni po zdobyciu dyplomu nie wracają do kraju. Prawdopodobnie wróciliby, gdy w naszej gospodarce pojawiły się wystarczająco atrakcyjne dla nich wyzwania.

Także Marta Życińska akcentowała konieczność poprawienia naszego systemu edukacji. – Mamy świetną i mądrą młodzież, ale nie uczymy jej, jak skutecznie konkurować we współczesnym świecie. Mamy dobre uczelnie, ale nie uczą one tego, na co czekają przedsiębiorcy – stwierdziła.

Uczestnicy dyskusji wskazywali ponadto, iż barierą dla ambitnych planów rozwojowych jest w Polsce niski wskaźnik inwestycji. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby je pobudzić i jednocześnie ukierunkować na najnowsze technologie, w tym sztuczną inteligencję. A do tego niezbędna jest masowa edukacja cyfrowa dzieci i dorosłych. Odstajemy w tej dziedzinie od średniej Unii Europejskiej.

Mariusz K. Kaczmarek dodał, że Polacy powinni się baczniej przyglądać naszym sąsiadom z ogarniętej wojną Ukrainy. Jego zdaniem warto uczyć się od Ukraińców zwłaszcza kreatywności. Oni wykonali olbrzymi skok we wdrażaniu prostych i skutecznych technologii. Polska ma szansę wziąć udział w odbudowie Ukrainy i przyspieszyć dzięki temu własny rozwój. Wymaga to jednak od polskich przedsiębiorców otwartości na kooperację z firmami ukraińskimi.

Mamy wszelkie podstawy, by mierzyć wysoko.  Posiadamy kompetencje do kreowania silnych, stabilnych podmiotów gospodarczych i zwiększania ich obecności w Unii i poza jej granicami. Praca, jaką mamy przed sobą, jest jednak o wiele trudniejsza niż to, czego już dokonaliśmy. Nie możemy poprzestać na samozadowoleniu z obecnej pozycji, trzeba ruszyć dalej. Ponadto powinniśmy wziąć większą odpowiedzialność za Unię Europejską, bo jej wzmocnienie leży w naszym interesie – podsumował dyskusję Michał Smagowicz.

 

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie