W 2023 r. skala inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce wzrosła do ok. 3,6 proc. PKB. Dobre wyniki będą widoczne również w bieżącym roku. Duże zainteresowanie inwestorów widać od czasów pandemii, gdy przerwane łańcuchy dostaw, próbowano pozszywać korzystając z polskich poddostawców, którzy zajmowali miejsce tych azjatyckich.

Tymczasem polski sektor bankowy jest umiarkowanie atrakcyjny dla zagranicznych instytucji finansowych. Ze względu na duże ryzyko regulacyjne i prawne, zagraniczne banki niechętnie inwestują w Polsce, natomiast polskie banki z tych samych względów są często wyceniane poniżej wartości.

VeloBank jest pierwszą od wielu lat udaną transakcją M&A w sektorze, poprzedzoną sprawnym procesem resolution, docenionym przez Komisję Europejską. Zdrowy, zwinny, rozpędzony w transformacji organizacyjnej i technologicznej bank ma apetyt na dalszy rozwój i duże wzrosty.

Czy transakcja zakupu VeloBanku przez amerykański fundusz, będąca elementem rosnących inwestycji zagranicznych w Polsce, razem z KPO i transformacją energetyczną będą kołem zamachowym gospodarki? Czy Polska otwiera się na nowe M&A? Czy i jak nabywca wykorzysta potencjał nowoczesnej instytucji finansowej w atrakcyjnej inwestycyjnie części Unii Europejskiej?

Kluczowe zagadnienia debaty:

  • Czy Polska jest magnesem dla zagranicznych inwestorów?
  • Kto i dlaczego lokuje swoje pieniądze w naszym kraju – perspektywa inwestora.
  • Dalszy rozwój sektora bankowego na tle prognoz gospodarczych kraju.
  • Nowe marki vs. konsolidacja na rynku bankowym. Scenariusze, szanse i wyzwania.
  • Czego nauczyliśmy się w procesie resolution i jak możemy to wykorzystać w przyszłości.
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie