W 2023 r. skala inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce wzrosła do ok. 3,6 proc. PKB. Dobre wyniki będą widoczne również w bieżącym roku. Duże zainteresowanie inwestorów widać od czasów pandemii, gdy przerwane łańcuchy dostaw, próbowano pozszywać korzystając z polskich poddostawców, którzy zajmowali miejsce tych azjatyckich.

Tymczasem polski sektor bankowy jest umiarkowanie atrakcyjny dla zagranicznych instytucji finansowych. Ze względu na duże ryzyko regulacyjne i prawne, zagraniczne banki niechętnie inwestują w Polsce, natomiast polskie banki z tych samych względów są często wyceniane poniżej wartości.

VeloBank jest pierwszą od wielu lat udaną transakcją M&A w sektorze, poprzedzoną sprawnym procesem resolution, docenionym przez Komisję Europejską. Zdrowy, zwinny, rozpędzony w transformacji organizacyjnej i technologicznej bank ma apetyt na dalszy rozwój i duże wzrosty.

Czy transakcja zakupu VeloBanku przez amerykański fundusz, będąca elementem rosnących inwestycji zagranicznych w Polsce, razem z KPO i transformacją energetyczną będą kołem zamachowym gospodarki? Czy Polska otwiera się na nowe M&A? Czy i jak nabywca wykorzysta potencjał nowoczesnej instytucji finansowej w atrakcyjnej inwestycyjnie części Unii Europejskiej?

Kluczowe zagadnienia debaty:

  • Czy Polska jest magnesem dla zagranicznych inwestorów?
  • Kto i dlaczego lokuje swoje pieniądze w naszym kraju – perspektywa inwestora.
  • Dalszy rozwój sektora bankowego na tle prognoz gospodarczych kraju.
  • Nowe marki vs. konsolidacja na rynku bankowym. Scenariusze, szanse i wyzwania.
  • Czego nauczyliśmy się w procesie resolution i jak możemy to wykorzystać w przyszłości.
Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie