COVID-19 na sektorze bankowym odcisnął swoje negatywne piętno nie tylko w wymiarze ekonomicznym. Przeglądając fora internetowe czy komentarze pod artykułami w sieci, ale także podsumowując wzmożone aktywności takich instytucji jak Rzecznik Finansowy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy Rzecznik Praw Obywatelskich, wynurza się jeden obraz – banki są najgorsze na świecie (wcześniej były „tylko” złe, ale teraz są wręcz najgorsze). Czy jest to obraz medialny, czy rzeczywisty wśród klientów banków?

Ta przypięta bankom „łatka” wizerunkowa spowodowała, że nawet błyskawiczna odpowiedź sektora na lockdown wywołany pandemią koronawirusa – działania pomocowe skierowane do klientów, takie jak bankowe moratoria czy możliwość wykorzystania instrumentów udostępnianych przez sektor publiczny – nie spotyka się z aprobatą. Wręcz odwrotnie – stanowi kolejną okazję do hejtu.

Banki urastają do rangi skarbca Gringotta – panuje powszechne przekonanie, że dysponują nieograniczoną ilością złota, którym trzeba obdzielić wszystkich wokół. Zapomina się o tym, że obciążenie sektora bankowego w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie, co przy obecnej sytuacji i parametrach rynkowych, jest jeszcze bardziej odczuwalne. Z obietnic związanych choćby z mniejszymi zabezpieczenia z tytułu kredytów walutowych, nic już nie zostało. Do tego wzrasta liczba spraw w sądach skierowanych przeciwko bankom, podważających podstawowe prawa ekonomii.

Czyli banki muszą stawić czoła zarówno wizerunkowemu hejtowi, jak i instytucjonalnemu młotowi.

W trakcie wspólnej dyskusji chcemy poszukać odpowiedzi m.in. na pytania:

  • Czy bank jest dziś traktowany jako „instytucja zaufania publicznego” – dlaczego postrzeganie banków zmieniło się w ostatnich latach?
  • Antybankowa narracja – jacy klienci i dlaczego krytykują banki?
  • Dlaczego relacja konsument–bank na naszym rynku różni się od tej relacji na rynku europejskim?
  • Jak wygląda komunikacja banków versus oczekiwania klientów? Dlaczego mamy do czynienia z rozdźwiękiem, zwłaszcza w takich przypadkach, jak kredyty CHF, czy wakacje kredytowe? Czy bank zawsze będzie postrzegany jako „winny”, ponieważ domaga się spłaty zobowiązań?
  • Dlaczego polski sektor bankowy jest tak mocno obciążony? Czy konieczne są zmiany na tym polu, zwłaszcza teraz w kryzysie?
  • Jak zahamować proces podważania wiarygodności banków?
Współorganizatorzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy14 - 16 czerwca 2021
Termin alternatywny 13 - 15 września

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie