ESG odnosi się do trzech kluczowych grup czynników: środowiskowych (Environment), społecznych (Social) i ładu korporacyjnego (Governance), branych pod uwagę przy mierzeniu zrównoważonego rozwoju oraz wpływu organizacji.
ESG staje obecnie na agendzie HR w wielu organizacjach, ponieważ tak jak HR koncentruje się na celu i wartościach oraz wymaga łączenia perspektyw różnorodnych interesariuszy. Zatem działania HR takie jak np. employer branding, rekrutacja, wynagrodzenia, systemy motywacyjne, sposób zarządzania, model pracy, rozwój pracowników czy diversity & inclusion, powinny być realizowane z uwzględnieniem perspektywy ESG, w szczególności S (Social), czyli interesów pracowników, klientów i lokalnych społeczności. Po ostatnich doświadczeniach pandemicznych i wojennych nowy wymiar zyskał też dobrostan pracowników, ponieważ zdrowie i emocje ludzkie mają ogromny wpływ na biznes, a zarządzanie nimi staje się nowym wyzwaniem dla pracodawców.
Nie bez znaczenia w realizacji celów jest tempo wdrażania zmian – żyjemy w szybko zmieniającym się świecie. HR potrzebuje szybko reagować na te zmiany. Nie jest to możliwe bez technologii i danych. Inspirację jak to robić, HR może czerpać ze świata biznesu, który wykorzystuje w coraz większym stopniu technologię i dostosowuje się do zmieniających się potrzeb konsumentów. Dla HR klientem są managerowie i pracownicy oraz interesariusze zewnętrzni. HR Transformation jest odpowiedzią na te wyzwania w postaci propozycji zmiany modelu funkcji HR, tak aby łączyła ona świat technologii i ludzi, wspierając innowacyjność i zrównoważony rozwój przedsiębiorstw.