W jaki sposób zapewnić systemowe wsparcie uchodźcom, przebywającym w Polsce? Jak powinna wyglądać polityka państwa polskiego wobec uchodźców? Jaki model współpracy pomiędzy administracją rządową, samorządem terytorialnym i partnerami społecznymi sprawdziłby się najlepiej? Które rozwiązania i doświadczenia innych państw europejskich można przenieść na nasz grunt?
Agresja Rosji na Ukrainę wywołała kryzys i napływ uchodźców o skali bezprecedensowej w powojennej historii Europy. Główny ciężar tego kryzysu humanitarnego spoczął na Polsce. Konsekwencje wojny w Ukrainie dotkną właściwie wszystkich dziedzin życia politycznego, gospodarczego i społecznego. Opanowanie tej sytuacji wymaga więc działań w wielu wymiarach i w różnych perspektywach czasowych.
Integracja jest procesem społecznym. Przede wszystkim oznacza sposób adaptacji do społeczeństwa gospodarzy, w połączeniu z dążeniem do zachowania odrębności i tożsamości kulturowej uchodźców. To „wrastanie” w nową społeczność powinno odbywać się w sposób scalający – tak aby rozszerzony system w dalszym ciągu funkcjonował harmonijnie i skutecznie.
Zapraszamy na debatę ekspertów, w której zarysowane zostaną kluczowe wyzwania dotyczące procesów integracyjnych, z którymi mierzą się samorządy.
Podczas debaty przedstawione zostaną sprawdzone metody działań integracyjnych, zastosowane w innych krajach.