Najlepszymi instrumentami antykryzysowymi, w obecnej sytuacji, wydają się listy zastawne, które mogą być również wykorzystane do stymulowania oszczędności długookresowych. Mogą być również środkiem realizacji celów zrównoważonego rozwoju, a także transformacji energetycznej. Mimo nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, która weszła w życie 1 stycznia 2016, rynek listów zastawnych w Polsce nie rozwija się.

Ożywienie rynku listów zastawnych pozwoliłoby zrealizować trzy cele:

  1. stymulowanie długookresowych oszczędności i ochrona ich przed inflacją,
  2. zwiększenie bezpieczeństwa i wiarygodności systemu bankowego,
  3. zwiększenie wiarygodności polskiego rynku kapitałowego

W celu ożywienia rynku listów zastawnych należy po pierwsze zapewnić na nie popyt, a po drugie zagwarantować ich podaż.

Debata ma odpowiedzieć na pytanie: jak to zrobić?

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie