Polityka mieszkaniowa państwa, poprzez wsparcie finansowe, organizacyjne, społeczne i regulacyjne, ma na celu umożliwienie każdemu zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych oraz życie w godnych warunkach. Temat ten jest jednym z najczęściej dyskutowanych w przestrzeni publicznej i budzi niezmiennie emocje.

Z ostatnich danych dotyczących krajowych zasobów mieszkaniowych i tempa ich wzrostu wynika, że w kategorii liczby mieszkań na 1000 osób Polska powinna dojść do średniej unijnej w ciągu mniej więcej 2-3 lat. To są bardzo dobre wiadomości. Z drugiej jednak strony jesteśmy bombardowani informacjami, że popyt nadal przewyższa podaż, że mieszkania stają się coraz droższe, że wielu osób nie stać na kupno mieszkania, a rynek wynajmu jest nadal w powijakach. Przykładem jest chociażby przeprowadzony 6 maja w Warszawie protest przeciwko projektowi ustawy „Mieszkanie na start”, która w swoich założeniach ma pomagać młodym osobom w zakupie wymarzonego M.

W trakcie debaty nasi eksperci poruszą ten bardzo skomplikowany i wielowymiarowy problem. Chcemy zastanowić się jaka jest faktycznie sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym, jaka jest luka mieszkaniowa, czy mamy lukę czynszową? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytanie jakie mechanizmy są potrzebne do zwiększenia podaży, a także odpowiedniego zarządzenia popytem. Podejmiemy wątek ożywienia rynku wynajmu mieszkań, w tym wynajmu instytucjonalnego, a także wprowadzenia REITów. I wreszcie jak powinna wyglądać najlepsza i najbardziej skuteczna pomoc ze strony państwa?

Przygotuj się na ciekawą debatę, w trakcie której eksperci będą dyskutowali o przyszłości polskiej polityki mieszkaniowej, przedstawiając i zderzając ze sobą różnorodne perspektywy – rządową, społeczną, bankową oraz środowiska deweloperskiego.

Osobom zainteresowanym powyższą dyskusją chcemy umożliwić zadawanie pytań drogą mailową również przed panelem, a nie wyłącznie w trakcie dyskusji. Postaramy się uwzględnić je w dyskusji i jeśli czas pozwoli, odpowiedzieć na nie podczas panelu, a jeśli nie – pisemnie umieszczając odpowiedzi na stronie internetowej. Ewentualne pytania można nadsyłać pod adresem polityka.mieszkaniowa@efcongress.com nie później niż 5 czerwca.

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie