Pozycja Polski w rankingu konkurencyjności centrów finansowych od lat systematycznie spada. W najnowszym wydaniu Global Financial Centres Index, opublikowanym w marcu 2024 roku, Warszawa zajęła odległą 96. lokatę wśród 121 centrów finansowych na świecie.
Jednym z kluczowych obszarów podlegających ocenie w rankingu jest przyjazne otoczenie regulacyjne: regulacje nie tylko bezpośrednio określają sposób działania instytucji finansowych oraz mechanizmy ochrony konsumentów i wierzycieli, ale mają też wpływ na ocenę atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Czy polskie ramy regulacyjne są wystarczająco przejrzyste, stabilne i przewidywalne, by budzić zaufanie inwestorów? Czy pobudzają innowacje w sektorze finansowym i zachęcają do wyboru Polski jako jurysdykcji wydającej zezwolenia na prowadzenie działalności na rynku finansowym i kapitałowym?
Jaki zakres swobody określania ram działalności na rynku kapitałowym pozostawiają regulacje Unii Europejskiej i czy nowe inicjatywy dotyczące unii rynków kapitałowych (CMU) dają szansę na poprawę konkurencyjności polskiego rynku kapitałowego?
Kluczowe zagadnienia:
- Jakie są kluczowe bariery regulacyjne dla rozwoju rynku finansowego w Polsce?
- Jak zapewnić by regulacje poprawiały konkurencyjność polskiego sektora finansowego i zwiększały jego atrakcyjność dla podmiotów świadczących usługi finansowe w skali globalnej?
- Jakie lekcje dla uczestników rynku i organów nadzoru płyną z wdrażania Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, a jakie z benchmarkingu względem innych jurysdykcji? Jak zdefiniować nowe strategie rozwoju dla Polski jako centrum finansowego?
- Czy w szybko zmieniającym się krajobrazie światowych centrów finansowych i zaostrzonej rywalizacji można pozwolić sobie jeszcze na goldplating regulacji unijnych? Jak uniknąć peryferyjności Polski w nowym porządku gospodarczym?
- Czy polskie otoczenie regulacyjne ma szansę stać się atrakcyjną alternatywą dla podmiotów zagranicznych?
- Jakie zmiany o charakterze strategicznym proponuje Grupa ds. Rynku Kapitałowego w ramach Future Finance Poland?
Cel debaty
Celem debaty będzie sformułowanie rekomendacji EKF w obszarze poprawy ram regulacyjnych, które uatrakcyjnią Polskę jako jedno z kluczowych dla inwestorów centrum finansowych.