Energetyka jest kołem zamachowym gospodarki, które wpływa na poziom produktywności pozostałych sektorów. Polski system elektroenergetyczny mierzy się jednak z wieloma wyzwaniami, które nie pozwalają mu rozwinąć się w pełni. Elektrownie zasilane paliwami kopalnymi stanowią obecnie podstawę systemu, ale ich moce wytwórcze zmaleją do 2030 roku o około jedną trzecią, podczas gdy popyt na energię wzrasta. Stabilność polskiej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej jest niska i wymaga dostosowania do wysokiego udziału rozproszonych źródeł energii. Równolegle postępujące regulacje na poziomie Unii Europejskiej wpłyną na wzrost kosztów wytwarzania energii ze źródeł o wysokiej emisyjności.
Czy Polska wykorzysta swoją szansę i odblokuje dynamiczny rozwój gospodarczy oparty o wzrost produktywności, czy może dalsze opóźnienia w transformacji energetycznej okażą się niekorzystne dla polskiej konkurencyjności? Najnowszy raport McKinsey & Company, zatytułowany „Jak unieść ambicje Polski? U progu nowej ery”, który opublikowany zostanie na początku czerwca, przedstawia kluczowe rozwiązania, których wdrożenie pomogłoby utrzymać polski system energetyczny na drodze rozwoju. Będą one podłożem do dyskusji panelowej o przyszłości energetycznej Polski.
Kluczowe zagadnienia
- Perspektywy i wyzwania transformacji energetycznej – miksu źródeł wytwarzania energii, sieci przesyłowej, systemów magazynowania energii
- Implikacje wynikające z aktualizacji Polityki Energetycznej Polski
- Rola transformacji energetycznej w budowie przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki
- Mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych
- Bezpieczeństwo dostaw energii
- Finansowanie zielonej transformacji