Na światowym rynku mamy nadmiar pieniądza. Jednym z istotnych inwestorów są fundusze private equity.
Fundusze dostarczają przedsiębiorstwom kapitału na rozwój, zwiększają efektywność, restrukturyzują, standaryzują, konsolidują i lewarują. Z drugiej strony zwiększają ryzyko funkcjonowania tychże przedsiębiorstw, ale również ich otoczenia. W przypadku inwestycji na rynku publicznym, siłą rzeczy korzystają z asymetrii informacji.

Wszystkie działania inwestycyjne z natury rzeczy obarczone są ryzykiem. W przypadku private equity akceptowany poziom ryzyka jest z zasady wyższy niż u innych uczestników rynku. Czy w takim razie wielkie fundusze nie zamieniają rynku w swego rodzaju kasyno? Albo z innej strony – nadmiar standaryzacji i efektywność za wszelką cenę mogą prowadzić do wyjałowienia gospodarki. Już teraz wielu z nas ubiera się w sieciach odzieżowych, jada w sieciach restauracyjnych, sypia w sieciach hotelowych… Wieje nudą. Kapitał poprzez swoją siłę wchodzi w interakcje z regulatorem.

Fundusze osiągają spektakularne sukcesy, ale mogą również działać destrukcyjnie. Przykładem tego typu kryzysowych działań na polskim rynku był przypadek GetBack S.A., którego skutki w różnych wymiarach trwają do dziś. Czy wyciągnęliśmy wnioski z tego doświadczenia? Jeśli tak, to jakie? Jak działa nasz system nadzoru? Jaki wpływ na giełdy mają działania funduszy private equity?

Kluczowe zagadnienia:

• Jak budować wartość w private eqiuty? Model idealnej inwestycji.
• Infrastruktura prawna i otoczenie private equity. Warunki konieczne dla rozwoju sektora.
• Mechanizmy nadzoru i kontroli. Czy jest potrzeba zdefiniowania granic ryzyka i ograniczania swobody inwestowania przez fundusze private equity?
• Rynek publiczny, a private equity. Sposoby kohabitacji.
• Wirecard, GetBack – co poszło nie tak?

 

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główny Partner Medialny
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy10 - 12 czerwca 2024

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie