Podstawowym celem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest działanie na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego, gwarantowanie depozytów, ale także przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji instytucji finansowych zagrożonych bankructwem. Swego rodzaju testem dla polskich instytucji odpowiedzialnych za zagwarantowanie stabilności tego systemu, był w ostatnim czasie proces ratowania Getin Noble Bank.
Jakie wnioski dla sektora płyną z resolution GNB? Jak dużym wyzwaniem, wymagającym kooperacji instytucji państwowych i podmiotów komercyjnych, było ratowanie stabilności polskiego systemu finansowego? Czy wprowadzenie do naszego porządku prawnego tego rodzaju rozwiązań w zakresie resolution jest skuteczne? I wreszcie, co jeszcze czeka upadłe banki oraz ich klientów, a także polski system finansowy?
W gronie przedstawicieli najważniejszych instytucji biorących udział w przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank oraz na rok po zakończeniu najbardziej złożonego resolution w Unii Europejskiej, porozmawiamy o największych wyzwaniach związanych z tym procesem, szczególnej roli organów nadzoru, ale również obawach oraz przyszłości w zakresie wyznaczania standardów dla tego rodzaju procesów w Europie oraz brania przykładu z Polski, która jest doskonałym dowodem na to, że Europa właśnie od nas powinna uczyć się jak ratować banki.