Transformacja bilansów banków związana z rozwojem zrównoważonego finansowania nabiera tempa. Jednocześnie informacje publikowane w raportach niefinansowych sugerują, że droga do osiągnięcia ambicji w zakresie dekarbonizacji oraz innych celów zrównoważonego wzrostu będzie wieloletnim wyzwaniem – wskaźnik zielonych aktywów (GAR) jest niewiele wyższy od zera. Czy wysiłki związane z rozwojem zrównoważonego finansowania są dalece niewystarczające? Może problem tkwi w obecnych definicjach miar narzuconych przez regulatorów?
Zapraszamy Państwa do dyskusji w celu zrozumienia szans i barier związanych z budowaniem portfeli zrównoważonych aktywów przez banki.
W trakcie debaty omówimy postępy banków w zwiększaniu udziału zielonego finansowania w portfelach, jak również szanse i bariery dotyczące rozwoju zrównoważonego finansowania. Skupimy się na potrzebach i świadomości klientów oraz tendencjach w tym zakresie. Omówimy również działania banków w zakresie wspierania zielonej transformacji. Zadamy pytania do uczestników debaty w zakresie działań banków w celu wspierania klientów w transformacji.
Ponadto poruszymy temat złożoności przepisów regulacyjnych w zakresie ESG oraz ich wpływu na raportowanie w zakresie zrównoważonego finansowania. W szczególności istotnym tematem będzie dostęp do rzetelnych danych niezbędnych do oceny elementów środowiskowych w stosunku do klientów oraz raportowania w tym zakresie.
Ostatnim omawianym tematem będzie dysproporcja pomiędzy regulacyjnym GAR a komunikowanymi przez banki działaniami na rzecz zrównoważonego finansowania i wynikające z niej ryzyko greenwashingu. Zadamy pytanie uczestnikom debaty dotyczące miar oceny stopnia zrównoważonego finansowania udzielanego przez banki.