1. Zarządzanie ryzykiem to proces identyfikacji, oceny i kontroli zagrożeń dla kapitału i zysków organizacji. Zagrożenia zaś wynikają z różnych źródeł, w tym m.in. z niepewności gospodarczej, zobowiązań prawnych, czy problemów technologicznych i wizerunkowych. Skuteczny program zarządzania ryzykiem pomaga rozważyć pełen zakres zagrożeń, z jakimi boryka się organizacja. Od czego jednak powinniśmy zacząć tworzenie takiego programu?
2. Technologie cyfrowe wprowadzają nowe zagrożenia dla firm, ale mogą również usprawnić zarządzanie ryzykiem, udostępniając nowe możliwości i odblokować opcje uważane za niewykonalne w przeszłości. W jaki sposób technologie pomagają lepiej identyfikować ryzyko?
3. Jak uwzględnić geopolitykę w strategii technologicznej. Geopolityka technologii i danych stanowi bardzo duże ryzyko, które dotyka firmy we wszystkich sektorach i regionach. Chociaż dyrektorzy generalni dostrzegają wpływ technologii i innowacji cyfrowych na ich firmy, pomijają często wpływ geopolityki. Jakie kluczowe ryzyka geopolityczne należy uwzględnić w swojej strategii technologicznej i podejściach do zarządzania ryzykiem?
4. Transfer ryzyka ma coraz większy zakres i jego instrumenty (ubezpieczenia i odpowiednie umowy) coraz częściej są wykorzystywane do ochrony przed szerszym wachlarzem zagrożeń – cyberatakami, zmianą klimatu, zagrożeniami geopolitycznymi, terroryzmem, zakłóceniami działalności i nie tylko. Jakiego rodzaju usługi wchodzące w skład “transferu ryzyka” są nam dziś najbardziej potrzebne?