• System produkcji żywności jest drugim, po energii, największym emitentem gazów cieplarnianych do atmosfery. Globalnie 1/3 emisji związania jest z produkcją i dystrybucją żywności, a około 70% z tych emisji pochodzi z rolnictwa. W rezultacie do efektywnie przeprowadzonej transformacji sektora niezbędne jest ograniczeniem śladu środowiskowego produkcji rolnej.
  • Potwierdzeniem tego są wartości emisji publikowane przez spółki produkcji żywności i sektora Retail, zgodnie z dyrektywą CSRD. W wielu wypadkach Scope 3 odpowiada za ponad 90% wszystkich emisji GHG danego podmiotu.
  • Zmiana sposobu użytkowania gruntów i przywracanie torfowisk i mokradeł to dwie głównych nature based solution w zakresie dekarbonizacji. Dźwignie te, w porównaniu do rozwiązań technicznych redukcji GHG z atmosfery są relatywnie proste, mniej kosztowne w zastosowaniu. Komisja Europejska szacuje, że w UE, praktyki rolnictwa regeneratywnego mogą zredukować emisje GHG z rolnictwa nawet o 40% do 2050 r.
  • Dla banków, do efektywnego finansowania transformacji tak ważnego sektora dla gospodarki (przychody sektora produkcji żywności stanowią 18% przychodów działu produkcji przemysłowej), konieczne jest pogłębione zrozumienie łańcucha wartości i dostarczenie rozwiązań realnie wpisujących się w dźwignie dekarbonizacji.
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie