• System produkcji żywności jest drugim, po energii, największym emitentem gazów cieplarnianych do atmosfery. Globalnie 1/3 emisji związania jest z produkcją i dystrybucją żywności, a około 70% z tych emisji pochodzi z rolnictwa. W rezultacie do efektywnie przeprowadzonej transformacji sektora niezbędne jest ograniczeniem śladu środowiskowego produkcji rolnej.
  • Potwierdzeniem tego są wartości emisji publikowane przez spółki produkcji żywności i sektora Retail, zgodnie z dyrektywą CSRD. W wielu wypadkach Scope 3 odpowiada za ponad 90% wszystkich emisji GHG danego podmiotu.
  • Zmiana sposobu użytkowania gruntów i przywracanie torfowisk i mokradeł to dwie głównych nature based solution w zakresie dekarbonizacji. Dźwignie te, w porównaniu do rozwiązań technicznych redukcji GHG z atmosfery są relatywnie proste, mniej kosztowne w zastosowaniu. Komisja Europejska szacuje, że w UE, praktyki rolnictwa regeneratywnego mogą zredukować emisje GHG z rolnictwa nawet o 40% do 2050 r.
  • Dla banków, do efektywnego finansowania transformacji tak ważnego sektora dla gospodarki (przychody sektora produkcji żywności stanowią 18% przychodów działu produkcji przemysłowej), konieczne jest pogłębione zrozumienie łańcucha wartości i dostarczenie rozwiązań realnie wpisujących się w dźwignie dekarbonizacji.
Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie