Ostatnie 5 lat to bardzo aktywny okres dla portfeli inwestycyjnych. Pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie miały istotny wpływ na poziom aktywów w TFI. Najwięksi gracze rynkowi odnotowali spadki sięgające jednej czwartej wartości portfela.
W kontrze do początku lat 20-stych stanął ostatni rok. Było zauważalne bardzo istotne odbicie wartości aktywów w zarządzaniu TFI w Polsce. Wzrost aktywów osiągnął 51 mld PLN (20% r/r, całkowite AuM osiągnęły poziom 320mld PLN). W pierwszym kwartale 2024 r. ten trend jest kontynuowany (AuM 339mld PLN na koniec marca ’24).
Ostatnie lata to również istotny wzrost znaczenia i penetracji rynkowej strategii alternatywnych względem funduszy inwestycyjnych. Coraz liczniejsi brokerzy kryptowalut i social-trading czy wielo-produktowe cyfrowe platformy zdobywają większe ilości klientów.
Banki nadal są w uprzywilejowanej pozycji ze swoją wysoką penetracją rynku, wiedzą o kliencie i ustabilizowanymi modelami dystrybucji produktów inwestycyjnych. Zgromadzony kapitał, zarówno finansowy jak i intelektualny, ludzki oraz cyfrowy nie powinny być wymówką do spowolnionego działania. Demokratyzacja technologii, wyraźne trendy rynkowe oraz dramatyczna zmiana pokoleniowa powinny być bardzo silnym bodźcem do rozpoczęcia dyskusji m.in. o tym w jaki sposób zbudować trwałe relacje z klientami jednocześnie wyróżniając się wśród innowacyjnej cyfrowej konkurencji? Jakie taktyki zagwarantują sukces w niepewnych i turbulentnych czasach? Na te i inne zagadnienia postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji na Europejskim Kongresie Finansowym.