Wojna w Ukrainie wywołuje skutki w skali globalnej i lokalnej w wielu obszarach – wpływa m.in. na rynki towarowe, handel, przepływy finansowe i poziom zaufania na rynku. Rynki finansowe są niestabilne w związku z rosnącą niepewnością i napięciami geopolitycznymi oraz kryzysem humanitarnym. Wiele gospodarek rozwijających się odnotowało odpływ kapitału i znaczny wzrost kosztów pożyczek.
Przyspieszono również zacieśnianie polityki pieniężnej w gospodarkach rozwiniętych, co zwiększyło podatność na napięcia finansowe w gospodarkach rozwijających się. Jeśli wojna będzie się przedłużać, może jeszcze bardziej osłabić globalny wzrost gospodarczy, doprowadzić do niedoborów niektórych artykułów żywnościowych, a także zwiększyć koszty finansowania i ryzyko kryzysów finansowych w niektórych gospodarkach.
- W jaki sposób sektor finansowy może przyczynić się do złagodzenia skutków wojny w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej?
- Czy polski sektor bankowy jest w stanie odpowiednio wspierać miliony uchodźców i czy jest gotowy na zmiany na rynku pracy?
- Wiodące banki na świecie już zastanawiają się, jak wspierać klientów detalicznych i komercyjnych w ciągu najbliższych kilku lat, przewidując ich zmieniające się potrzeby. Co mogłyby zrobić banki i inne instytucje finansowe w Polsce?
- Jak tworzyć oparte na danych strategie, które mogą pomóc w walce z inflacją i chronić przed kryzysem?