Tempo rozwoju technologii i zmiany regulacyjne o kluczowym wypływie na ICT (Information and Communication Technologies), należą do głównych czynników kształtujących realia funkcjonowania banków obecnie i w przyszłości. Zestawienie najistotniejszych zjawisk i trendów – obok tematów związanych z blockchain, sztuczną inteligencją, rozszerzoną rzeczywistością, Big Data czy komputerami kwantowymi – nie byłoby jednak kompletne bez uwzględnienia wyzwań związanych z pandemią.
Strategia i pozycja sektora bankowego jest silnie powiązana z technologią IT. Analiza zagadnień najsilniej wpływających na IT w sektorze bankowym, w horyzoncie kolejnych kilku lat i z uwzględnieniem perspektywy globalnych trendów oraz długoterminowych konsekwencji COVID-19, pozwoli na wypracowanie rekomendacji – zarówno dla sektora bankowego, jak i dla administracji rządowej – dotyczących rodzaju i zakresu wspólnych działań jakie powinny być podjęte sektorowo lub z perspektywy niezbędnego wsparcia rządowego. Dyskusja, mapa wyzwań oraz rekomendacja, opracowana po debacie, dotyczyć będą horyzontu lat 2020-2023.
Kluczowe zagadnienia:
- Wyzwania technologiczne w bankowości: blockchain, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, rozwiązania chmurowe, Big Data, komputery kwantowe.
- Diagnoza konsekwencji COVID-19 dla funkcjonujących modeli biznesowych – w kontekście procesów wewnątrz organizacji oraz na styku z klientami.
- Cyberbezpieczeństwo – współdziałanie w ramach sektora bankowego i poza nim.
- Automatyzacja pracy, wzrost zapotrzebowania na uzupełnienie kompetencji pracowników w cyfrowym i zdalnym środowisku pracy.