Pędząca transformacja cyfrowa organizacji wymaga szeregu kluczowych kompetencji. Wśród najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów technologicznych, w których jednocześnie obserwujemy największą lukę w dostępności specjalistów IT, należy wyróżnić adopcję do chmury obliczeniowej, wdrażanie modeli i procesów DevOPS/DevSecOps, analizę i przetwarzanie Big Data/Data Lake, tworzenie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, projektowanie UI/UX czy też budowanie aplikacji mobilnych. Dobrem narodowym stają się również programiści. Problemem wielu organizacji, w tym polskiej bankowości staje się fakt braku dostępnych talentów na rynku, możliwości utrzymania ich w organizacji, czy też tocząca się walka o tych samych specjalistów między organizacjami. Wg. najnowszych badań między 14% a 20% polskich specjalistów IT będzie chciało zmienić pracę w roku 2022. W samym roku 2021 płace pracowników w branży IT zatrudnionych na stałe wzrosły o 22%, a kontraktowych o 34% i ten trend ciągle rośnie. Coraz więcej specjalistów IT pracuje zdalnie na rzecz podmiotów zagranicznych, zarabiając w EURO, co zmusza firmy działające w Polsce do globalnej rywalizacji o cenne talenty IT. Korzystanie z zasobów zewnętrznych w formie tzw. „body leasing” staje się nieefektywne.

Niniejsza sesja ma odpowiedzieć na następujące pytania:
• W jaki sposób organizacje adresują problem braku dostępnych specjalistów IT na rynku?
• Kiedy osiągniemy szczyt wynagrodzeń w branży IT?
• Jakie są alternatywne formy wynagradzania i budowania przywiązania do firmy (udziały, fundusze emerytalne, elastyczność wykonywania pracy)?
• Jak utrzymać talenty IT w sektorze?
• Czy to koniec tradycyjnego „body leasingu” w Polsce?
• Czy „wirtualne laboratoria rozwoju oprogramowania” mogą być odpowiedzią na potrzeby polskiego rynku?
• Jaka jest przyszłość i alternatywy dla klasycznych modeli zatrudniania specjalistów IT?
• Czy specjaliści IT z Ukrainy (bądź też uchodźcy czy imigranci ekonomiczni z innych krajów) zostaną z nami na dłużej i mogą częściowo wypełnić lukę na rynku pracy IT?
• Czym przyciągać talenty IT? Czym konkurowac z globalnymi możliwościami? Jak innowacyjna powinna być insytuacja aby być atrakcyjnym pracodawcą?
• Jak rozwijać nasze talenty? W jakie szkolenia dla talentów IT powinniśmy inwestować?
• Czy marka (brand) naszej firmy (np. banku) pomaga w rywalizacji o talenty w świecie technologii? Jak budowac tzw. „tech brand” a nie po prostu departament IT?

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie