Raport Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski mieści się w formule szeroko rozumianego niezależnego obywatelskiego doradztwa, które ma sprzyjać ułatwianiu i porządkowaniu dyskursu publicznego na temat pożądanych kierunków prowadzenia polityki gospodarczej i społecznej.
Główna korzyść z oceniania stanu państwa i gospodarki przy wykorzystaniu stosowanego W Indeksie interdyscyplinarnego zestawu wskaźników polega na tym, że przedstawione w nim diagnozy wynikają z badań empirycznych, a więc mają charakter zobiektywizowany. Indeks oferuje całościowy i zobiektywizowany obraz stanu państwa i gospodarki. Oferuje dzięki temu możliwość oceny, na ile rzeczywiste funkcjonowanie gospodarki i sfery publicznej odbiega od dominujących obiegowych opinii, które wpływają często na opinię publiczną i mogą wpłynąć decydentów.
Obraz, jaki wyłaniał się z badań przeprowadzanych na potrzeby poprzednich i obecnej edycji nie pozostawia wątpliwości, że Polska podążała od szeregu lat śladem Węgier w tworzeniu istniejącego tam w modelu państwa. A Węgry są znamiennym punktem odniesienia, ponieważ są one krajem, w którym zakończył się już proces demontażu demokracji i stworzono tam system silnie scentralizowanej, autorytarnej w swojej istocie władzy.
Prezentacja Raportu IWEP będzie w szczególności dotyczyć: praworządności, finansów publicznych oraz stabilności systemu finansowego. W tegorocznej III edycji Indeksu uwzględniono obok Polski – Czechy, Rumunię, Słowację i Węgry.