Klimat się zmienia. Polskie miasta muszą się adaptować do zmian klimatu, bo jest to równoważne z ochroną zdrowia i ograniczaniem kosztów likwidacji skutków szkód w infrastrukturze i mieniu. To wymaga dziesiątków miliardów złotych inwestycji nie tylko, aby miasta lepiej funkcjonowały. Te inwestycje zwrócą się z naddatkiem, bo pozwolą uniknąć wielkich strat wywołanych deszczami nawalnymi, suszami, falami upałów, intensyfikacją powodzi i podtopień, czy wichurami. Te zjawiska już występują częściej i mają wyższą amplitudę. Europejski Zielony Ład zakłada, że Unia Europejska będzie zeroemisyjna w roku 2050. To będzie również wielkie wyzwanie dla polskich miast, bo szacunki wskazują, że ograniczanie emisji poza systemem ETS (np. budynki i mieszkalnictwo, transport, efektywność energetyczna) będzie trudniejsze. A to oznacza, że te dostosowania dokonywać się będą przede wszystkich w miastach. A więc te podwójne wyzwania, po pierwsze związane z adaptacją do zmian klimatu, a po drugie związane z ograniczaniem emisji w miastach skumuluje się w najbliższych latach i dziesięcioleciach. To również oznacza, że wyzwania finansowania nowych inwestycji i utrzymania w należytym stanie już istniejących nie mogą być podjęte przez same miasta nawet z pomocą środków publicznych europejskich, czy banków rozwojowych polskich i międzynarodowych. Rola inwestorów prywatnych i szerzej kapitału prywatnego musi te środki uzupełniać, aby tym wyzwaniom sprostać.

Pytania szczegółowe muszą dotyczyć również roli miast w przyszłości, jakie priorytety z tych wyzwań należy wybierać, czy związane z adaptacja do zmian klimatu, czy dążeniem do zeroemisyności (jeśli nie można podejmować ich równocześnie), jak współpracować z kapitałem prywatnym, czy np. formuła sprzedaży infrastruktury (wodnej, ciepłowniczej, tramwajowej itp.) i kontraktów lease-back jest rozwiązaniem dobrym na dzisiaj, i czy również w długim terminie? Czy nowe instrumenty finansowe takie jak zielone obligacje mogą stanowić uzupełnienie finansowania zeroemisyjnych projektów w miastach? Czy i jak wdrażać nowe rozwiązania zeroemisyjne np. wodorowe w powiązaniu z projektami komercyjnymi? Debata na EKF2020 dopiero otwiera poważną debatę na te tematy, które chcemy podejmować już w styczniu podczas Samorządowego Kongresu Finansowego.

Debata pod patronatem Prezydenta Miasta Sopotu
Debata organizowana we współpracy z Grupa Polenergia S.A.

Współorganizatorzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny:
Patronat honorowy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Medialni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres FinansowyEKF Online: 14 czerwca 2021
EKF Sopot: 13 - 15 września 2021

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie