Europejski Zielony Ład i zmiany regulacyjne z nim związane dotyczą realnej gospodarki i sektora finansowego. Spółki i banki wprowadzają nowe standardy raportowania i ocen ryzyka finansowego. Zielona transformacja gospodarki z kolei wymaga wielkiego wysiłku inwestycyjnego. Niezbędne do niej są i urządzenia nowych technologii, i nowa infrastruktura, i przekształcona zielona energetyka. Te inwestycje wymagają wielkiej ilości surowców kopalnych, bo finalnie bez stali, cementu czy miedzi nie powstaną farmy fotowoltaiczne, wiatraki czy samochody elektryczne.

Czy banki finansując ‘zieloną transformację’ dostrzegają cały łańcuch tworzący produkt finalny (od wydobycia węgla i rud, aż po budowę farmy pv lub wiatrowej)? Czy regulacje ostrożnościowe i sprawozdawcze pozwalają inwestorom i nadzorcom uwzględniać specyfikę podmiotów z sektora wydobywczego? Jakie działania takie podmioty mogą podejmować, aby nowe ryzyka ograniczać? Przykładem przedsiębiorstwa z sektora wydobywczego, który musi zmierzyć się z tymi nowymi wyzwaniami, a który jest równocześnie kluczowy we wspomnianym łańcuchu, jest największy w UE producent węgla koksowego, krajowa Jastrzębska Spółka Węglowa.

 

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie