Organizator
Centrum Myśli Strategicznych
Celem ustanowionej 5 sierpnia 2015 roku Fundacji „Centrum Myśli Strategicznych” jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej o charakterze publicznym obejmującej aktywności w zakresie:
- działalności społecznej, naukowej, edukacyjnej i oświatowej prowadzonej na rzecz rozwoju polskiej gospodarki, dobrego prawodawstwa oraz świadomości gospodarczej społeczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej;
- działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
- działalności integracyjnej środowisk zawodowych, przede wszystkim w ramach środowisk ekonomistów, inżynierów i prawników;
- stwarzania warunków rozwoju naukowego i osobowościowego młodych pokoleń;
- współpracy naukowej z jednostkami zagranicznymi o podobnym profilu i misji.
Rozwiń pełny opis
Patronat Honorowy
Rzecznik Finansowy
..
Rzecznik Finansowy stanowi wyspecjalizowany organ ochrony praw klienta podmiotów rynku finansowego, który ustanowiony został w 2015 roku i jest następcą prawnym Rzecznika Ubezpieczonych. Rzecznik Finansowy pomaga indywidualnym klientom w sporach z podmiotami rynku finansowego w sprawach dotyczących oferowanych usług i sposobu ich realizacji.
Kompetencje Rzecznika Finansowego opierają się przede wszystkim na dążeniu do załatwienia sporu na drodze pozasądowej w drodze poradnictwa, interwencji oraz mediacji.
Rzecznik Finansowy wspiera klientów podmiotów rynku finansowego także na etapie postępowania sądowego poprzez wydanie tzw. istotnego poglądu, wystąpienie z pozwem o zaniechanie nieuczciwej praktyki rynkowej, złożenie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego oraz skierowanie wniosku do Sądu Najwyższego o wydanie uchwały w sprawie wyjaśnienia rozbieżności w orzecznictwie.
Wśród działań systemowych na rzecz ochrony praw klientów podmiotów rynku finansowego prowadzona jest działalność informacyjna i edukacyjna w zakresie zwiększania świadomości finansowej społeczeństwa. Rzecznik Finansowy wydaje poradniki i inne materiały dotyczące spraw ubezpieczeniowych i bankowych, a także organizuje webinary oraz konferencje poświęcone aktualnym zagadnieniom praw klienta podmiotów rynku finansowego.
Rozwiń pełny opis
Partner Generalny
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego i największą Spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. To jedyna polska firma, która znalazła się w koszyku dużych spółek indeksu FTSE Russell. Akcje banku od lat są ulubionymi papierami inwestorów giełdowych. Powodem są bardzo dobre wyniki i świetne perspektywy rozwoju.
Wartość aktywów Banku na koniec września 2024 r. zwiększyła się do 512 mld zł. Zysk netto Grupy PKO Banku Polskiego po trzech kwartałach 2024 r. wyniósł 6,9 mld zł. Liczba klientów wzrosła do 12,1 miliona. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów, kredytów oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która została aktywowana przez klientów 8,3 mln razy, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce
Partnerzy Strategiczni
Deloitte
Deloitte to marka używana przez około 415 000 specjalistów zatrudnionych w niezależnych firmach na całym świecie, współpracujących w toku świadczenia usług rewizji finansowej, atestacyjnych, doradztwa gospodarczego, finansowego, w zakresie zarządzania ryzykiem i podatkami oraz usług pokrewnych na rzecz wybranych klientów. Firmy te są członkami Deloitte Touche Tohmatsu Limited, prywatnej spółki z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji, zarejestrowanej w Anglii i Walii (zwanej „DTTL” lub „Deloitte Global”). DTTL, wyżej wymienione firmy członkowskie oraz podmioty z nimi powiązane tworzą „organizację Deloitte”. Każda firma członkowska DTTL wraz ze swoimi podmiotami powiązanymi świadczy usługi w określonych obszarach geograficznych i podlega przepisom prawa oraz regulacjom branżowym kraju lub krajów, na terenie których działa.
Każda firma członkowska DTTL ma indywidualną strukturę organizacyjną, odpowiadającą przepisom prawnym, regulacjom, praktyce zwyczajowej i innym czynnikom kraju prowadzenia działalności i może świadczyć usługi profesjonalne na jego terytorium za pośrednictwem swoich podmiotów powiązanych. Nie wszystkie firmy członkowskie DTTL i podmioty z nimi powiązane świadczą pełną gamę usług. Zgodnie z zasadami i regulacjami dotyczącymi rachunkowości budżetowej, pewne usługi mogą być niedostępne dla klientów korzystających z usług atestacyjnych. DTTL i wszystkie firmy członkowskie wraz ze swoimi podmiotami powiązanymi są prawnie odrębnymi, niezależnymi jednostkami, które nie mogą podejmować decyzji ani zobowiązań za inne jednostki wobec osób trzecich. DTTL, jej firmy członkowskie i podmioty z nimi powiązane ponoszą odpowiedzialność wyłącznie za własne działania i zaniechania, a nie za działania i zaniechania innych firm członkowskich. Organizacja Deloitte jest globalną siecią niezależnych firm, nie stanowi spółki cywilnej ani innego rodzaju podmiotu gospodarczego. DTTL nie świadczy usług na rzecz klientów.
Deloitte świadczy najwyższej jakości usługi rewizji finansowej, doradztwa gospodarczego i podatkowego niemal 90 procent firm z rankingu Fortune Global 500® i tysiącom spółek prywatnych. Nasi specjaliści działają w wielu branżach kształtujących dzisiejszy rynek, wypracowując wymierne, trwałe wyniki, które zwiększają zaufanie publiczne do rynków kapitałowych, inspirują klientów do podejmowania ambitnych decyzji biznesowych i wspierają rozwój gospodarczy i społeczny. Czerpiąc z ponad 175 lat doświadczenia zdobytego na rynku, Deloitte prowadzi działalność w ponad 150 krajach na całym świecie. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób ok. 415 tysięcy naszych pracowników wywiera pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie, w którym żyją i pracują, zachęcamy do odwiedzenia strony www.deloitte.comRozwiń pełny opisGrupa BIK
Grupa BIK jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce, wspiera bezpieczeństwo instytucji finansowych i ich klientów. Łączy cechy nowoczesnej firmy technologicznej z atrybutami instytucji zaufania publicznego.
W skład Grupy BIK wchodzą Biuro Informacji Kredytowej S.A., Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor S.A. oraz Digital Fingerprints S.A.
Grupa BIK działa na rzecz całego systemu bankowego w Polsce, a ponadto jej dane są istotnym elementem w procesach biznesowych innych sektorów. Posiada najwyższe kompetencje w zakresie analizy danych i nowoczesnych technologii, służy jako ważne narzędzie do oceny wiarygodności klientów dla rynku usług finansowych.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK), którego akcjonariuszami są wiodące banki w Polsce oraz Związek Banków Polskich (ZBP), działa w oparciu o Ustawę Prawo bankowe. BIK jako jedyna tego typu instytucja w kraju zarządza unikalną bazą, do której dane o kredytach i pożyczkach oraz dane leasingowe i faktoringowe systematycznie przekazuje blisko 750 instytucji, w tym wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze, SKOK-i oraz prawie wszystkie instytucje pożyczkowe, firmy leasingowe i faktoringowe. BIK posiada najwyższe kompetencje w zakresie Analiz rynkowych i nowoczesnych technologii. Wspiera bezpieczeństwo instytucji finansowych i ich klientów, wdrażając systemowe rozwiązania antyfraudowe, do których należą Platforma Antyfraudowa BIK, Platforma Blockchain, Platforma Cyber Fraud Detection, Platforma Weryfikacji Behawioralnej. Od 2024 r. działa także Platforma ESG BIK. Od kilkunastu lat BIK jest aktywnym członkiem międzynarodowego Stowarzyszenia ACCIS, zrzeszającego największą grupę rejestrów kredytowych na świecie.
Grupa BIK zapewnia dostęp do jeszcze szerszej informacji poprzez współpracę z Rejestrem Dłużników BIG InfoMonitor – spółką, która działa zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm (informacje negatywne) oraz informacje o zobowiązaniach płaconych w terminie (informacje pozytywne). To jedyny z czterech BIG-ów w kraju, który ma wyłączny dostęp do baz danych BIK i ZBP, dzięki czemu dostarcza przedsiębiorcom najszerszą wiedzę o wiarygodności finansowej kontrahentów na rynku.
Grupę BIK wzmacnia polski fintech Digital Fingerprints i jego innowacyjna technologia. Spółka świadczy usługi w dziedzinie cyberbezpieczeństwa związane z uwierzytelnianiem użytkownika. Dzięki mechanizmom z obszaru weryfikacji behawioralnej dostarcza innowacyjne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i bez wpływu na użytkownika (UX). Usługi oferowane przez Digital Fingerprints są zgodne z wymogami RODO, spełniają warunki PSD2, są uznane przez EBA jako silny czynnik uwierzytelniania (SCA). System ciągłej weryfikacji behawioralnej, stanowi technologię wykorzystaną w Platformie Weryfikacji Behawioralnej BIK.
Rozwiń pełny opis
Partnerzy
Accenture
Accenture to wiodąca, globalna firma świadcząca profesjonalne usługi na rzecz światowych liderów biznesu, organizacji rządowych i pozarządowych. Wspiera klientów w zakresie cyfryzacji, optymalizacji działalności operacyjnej, zwiększania rentowności, a także wzmacniania działań o charakterze prospołecznym, dostarczając skalowalne rozwiązania zapewniające szybkie i wymierne rezultaty.
Firma napędzana przez talenty oraz innowacje zatrudnia blisko 743 tys. pracowników obsługujących klientów w ponad 120 krajach. W świecie, w którym technologia jest nieodzownym elementem wprowadzania zmian, Accenture – znając doskonale zależności ekosystemów – jest jednym ze światowych liderów w zakresie ich implementacji. Łączy potencjał technologiczny oraz wiodącą pozycję w obszarach chmury obliczeniowej, przetwarzania danych i sztucznej inteligencji z wszechstronnym doświadczeniem branżowym, specjalistyczną ekspertyzą i globalnym zasięgiem.
Dzięki połączeniu szerokiej gamy usług, rozwiązań i aktywów w ramach obszarów Strategy & Consulting, Technology, Operations, Industry X oraz Song, zapewnia firmom wymierne wyniki. Potencjał Accenture wraz z kulturą współdzielenia osiągnięć i tworzenia wartości 360°, pozwalają wspierać klientów w procesie transformacji oraz budowaniu długotrwałych relacji biznesowych opartych na zaufaniu. To właśnie wartość 360°, którą tworzymy dla klientów, naszej organizacji, akcjonariuszy, partnerów i społeczności jest miarą naszego sukcesu. Odwiedź nas na naszej stronie.
Rozwiń pełny opisGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej.
KIR
KIR – technologiczny integrator rozwiązań wspierających budowę cyfrowej gospodarki.
Firma od ponad 30 lat odpowiada za utrzymanie i rozwój systemów rozliczeń międzybankowych. Buduje także usługi przeznaczone dla przedsiębiorstw komercyjnych i administracji publicznej.
Tworzy rozwiązania służące bezpiecznej wymianie informacji i otwartej bankowości – takie jak np. nowoczesne mechanizmy identyfikacji elektronicznej i usługi zaufania: zdalne potwierdzanie tożsamości – mojeID oraz kwalifikowany podpis elektroniczny – mSzafir. Wykorzystuje zaawansowane narzędzia kryptograficzne, rozwiązania chmurowe i algorytmy big data, które znajdują zastosowanie m.in. w analizach operacji finansowych na potrzeby administracji publicznej oraz w przeciwdziałaniu cyberprzestępczości i wyłudzeniom VAT. Udostępnia usługę Trwały Nośnik opartą na technologii blockchain i macierzach WARM. W oparciu o unikalne doświadczenie i najnowsze technologie firma projektuje i dostarcza usługi, które skutecznie pomagają partnerom biznesowym w uwalnianiu potencjału ich projektów i wdrażaniu innowacji. KIR wspiera digitalizację gospodarki, dbając o jakość, niezawodność i bezpieczeństwo usług cyfrowych.
Mastercard
Mastercard napędza gospodarki i wspiera rozwój społeczności w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. Wspólnie z naszymi klientami budujemy zrównoważoną gospodarkę, w której każdy może się rozwijać. Wspieramy szeroki wachlarz cyfrowych metod płatności, sprawiając, że transakcje są bezpieczne, proste, wygodne i szeroko dostępne. Dzięki połączeniu naszej technologii, innowacji, partnerstw oraz możliwości naszej sieci dostarczamy rozwiązania, które pomagają konsumentom, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu w pełni realizować swój potencjał.
VISA
Visa jest jednym ze światowych liderów płatności cyfrowych. Umożliwia transakcje płatnicze między konsumentami, sprzedawcami, instytucjami finansowymi i instytucjami rządowymi w ponad 200 krajach i terytoriach. Naszą misją jest połączenie całego świata za pośrednictwem najnowocześniejszej, wygodnej, niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej, wspierając tym samym rozwój ludzi, firm i całej gospodarki. Wierzymy, że gospodarki, które uwzględniają wszystkich na całym świecie, pomagają wzrastać każdemu. Uważamy, że zapewnienie dostępu do nich jest fundamentem przyszłości przepływu pieniędzy. Więcej informacji można znaleźć na Visa.pl.
Partnerzy medialni
Miesięcznik Finansowy Bank
Miesięcznik Finansowy BANK to profesjonalny magazyn środowiska bankowego, istniejący ponad 30 lat. Omawia zasadnicze problemy rynku finansowego w Polsce. Pomaga w unowocześnieniu sektora i kształceniu kadr. Pismo dedykowane jest osobom zawodowo lub prywatnie interesującym się rzetelną wiedzą ekonomiczną, które chcą się rozwijać.
Bank.pl
Bank.pl
BANK.pl to portal finansowy koncentrujący się w szczególności na o bankowości, kierowany do pracowników sektora finansowego, przedsiębiorców, indywidualnych, odbiorców produktów finansowych oraz samorządowców, a także osób zainteresowanych zawodowo i prywatnie tematyką finansowo-gospodarczą.
Portal należy do wydawcy „Miesięcznika Finansowego BANK”, którym jest Wydawnictwo Centrum Procesów Bankowych i Informacji.
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna to największy polski dziennik prawno-gospodarczy informujący o najważniejszych wydarzeniach i zjawiskach w gospodarce krajowej i zagranicznej, najnowszych zmianach w prawie, podatkach i finansach. DGP czyta codziennie 164,6 tysięcy osób. Jesteśmy liderem czytelnictwa wśród dzienników ekonomicznych (PBC, lipiec 2022 – czerwiec 2023). Dziennik Gazeta Prawna ma 3 serwisy internetowe, które znajdują się w czołówce serwisów dzienników ekonomicznych: (dane Mediapanel lipiec 2023): Gazetaprawna.pl – 3,2 mln RU, Dziennik.pl – 6,2 mln RU, Forsal.pl – 1,8 mln RU. DGP jest także liderem sprzedaży e-wydań wśród dzienników ogólnopolskich – osiągając w II kwartale 2023 r. wynik 15 860 egzemplarzy (dane audyt PBC za II kwartał 2023). Wydawcą Dziennika Gazety Prawnej jest spółka INFOR PL S.A.
Forsal.pl
Forsal.pl
Forsal.pl jest jednym z serwisów internetowych Dziennika Gazety Prawnej. Specjalizuje się w finansach, ekonomii i gospodarce. Znajduje się w czołówce serwisów dzienników ekonomicznych. Co miesiąc Forsal.pl odwiedza 1,32 mln RU (dane Gemius/PBI lipiec 2021). Właścicielem serwisu jest spółka INFOR PL SA.
ISB News
ISB News
…
PAP Biznes
PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywnie i wszechstronnie informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.
Rzeczpospolita
„Rzeczpospolita” to czołowy dziennik ogólnopolski, specjalizujący się w tematyce politycznej, gospodarczej i prawnej. Dzięki głębokim analizom i komentarzom jest niezbędnym źródłem wiedzy dla decydentów, liderów biznesu i ekspertów. Serwis rp.pl rozszerza ofertę dziennika o treści cyfrowe i multimedia, tworząc dynamiczną platformę do dyskusji i wymiany opinii. „Rzeczpospolita” została uhonorowana tytułem najbardziej opiniotwórczego medium prasowego dekady przez Instytut Monitorowania Mediów, co potwierdza jego wartość i wiarygodność jako kluczowego źródła informacji dla osób śledzących bieżące wydarzenia w Polsce.
Partnerzy instytucjonalni
Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego
frob
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
..
Towarzystwo Ekonomistów Polskich
…
Związek Banków Polskich
Związek Banków Polskich to samorządowa organizacja banków działająca na podstawie ustawy o izbach gospodarczych z 30 maja 1989 roku, powołana do życia w styczniu 1991 roku. Członkostwo w ZBP ma charakter dobrowolny i obejmuje banki działające na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, utworzone i działające na podstawie prawa polskiego.
Do zadań statutowych Związku należy reprezentowanie i ochrona wspólnych interesów jego członków m.in. w zakresie uregulowań prawnych dotyczących ustawodawstwa bankowego, a także wydawanie opinii i ekspertyz oraz delegowanie przedstawicieli do udziału w pracach instytucji doradczo-opiniodawczych dotyczących działania banków, uczestnictwo w charakterze ekspertów w pracach legislacyjnych komisji Sejmu i Senatu, współpraca z Narodowym Bankiem Polskim, rządem i właściwymi ministerstwami w zakresie funkcjonowania przepisów prawa odnoszących się do polskiego systemu bankowego, organizowanie wymiany informacji pomiędzy bankami, promocja sektora bankowego i jego usług, budowa infrastruktury międzybankowej, wspieranie standaryzacji produktów i usług bankowych, upowszechnianie wiedzy na temat bankowości, prowadzenie postępowania pojednawczego i sądownictwa polubownego dla banków, upowszechnianie zasad dobrej praktyki bankowej, popieranie kształcenia zawodowego i koordynacja programów szkoleniowych dla kadry bankowej. Zarząd ZBP, wybierany na 3-letnią kadencję przez Walne Zgromadzenie, kieruje bieżącą pracą Związku i reprezentuje go na zewnątrz. W skład Zarządu wchodzą: Prezes Związku oraz od 1 do 4 wiceprezesów Związku. Stały nadzór nad działalnością Zarządu sprawuje 16 osobowa Rada Związku.
Rozwiń pełny opis