Dariusz Filar urodził się 18 lipca 1950 roku w Gdyni. Od początku działalności łączył dwie pasje: pisanie literatury pięknej i ekonomię.
W latach 70-tych i 80-tych tworzył głównie opowiadania i nowele science-fiction. Równolegle rozwijał karierę naukową. W 1973 r. ukończył studia w Uniwersytecie Gdańskim, a następnie był kolejno zatrudniony w macierzystej uczelni na stanowiskach od asystenta do profesora nadzwyczajnego (od 1992). W latach 1992-1995 prowadził zajęcia w Center for Russian and East European Studies (CREES) w University of Michigan, Ann Arbor (USA). Współpracował z Central European University. Jego specjalizacja naukowa obejmowała historię myśli ekonomicznej i makroekonomię.
Piastował funkcję głównego ekonomisty Banku Pekao S.A w latach 1999 – 2004. Następnie do roku 2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej NBP. Od marca 2010 do grudnia 2014 roku pracował w Radzie Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Przez wiele lat komentował rzeczywistość ekonomiczną jako publicysta – m.in. na łamach dzienników „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”. W 1983 roku był współzałożycielem drugoobiegowego wówczas „Przeglądu Politycznego” i nadal współpracuje z tym pismem w jego dzisiejszej postaci.
Dariusz Filar uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej (działał w biurze prasowym strajku) w sierpniu 1980 roku. Współorganizował I Kongres Liberałów w Gdańsku.
Najnowsza powieść Dariusza Filara pt. „Szklanki żydowskiej krwi” w 2021 roku uzyskała nominację do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.