Dariusz Filar

emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego
Dariusz Filar

bio

Dariusz Filar urodził się 18 lipca 1950 roku w Gdyni. Od początku działalności łączył dwie pasje: pisanie literatury pięknej i ekonomię.

W latach 70-tych i 80-tych tworzył głównie opowiadania i nowele science-fiction. Równolegle rozwijał karierę naukową. W 1973 r. ukończył studia w Uniwersytecie Gdańskim, a następnie był kolejno zatrudniony w macierzystej uczelni na stanowiskach od asystenta do profesora nadzwyczajnego (od 1992). W latach 1992-1995 prowadził zajęcia w Center for Russian and East European Studies (CREES) w University of Michigan, Ann Arbor (USA). Współpracował z Central European University. Jego specjalizacja naukowa obejmowała historię myśli ekonomicznej i makroekonomię.

Piastował funkcję głównego ekonomisty Banku Pekao S.A w latach 1999 – 2004. Następnie do roku 2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej NBP. Od marca 2010 do grudnia 2014 roku pracował w Radzie Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Przez wiele lat komentował rzeczywistość ekonomiczną jako publicysta – m.in. na łamach dzienników „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”. W 1983 roku był współzałożycielem drugoobiegowego wówczas „Przeglądu Politycznego” i nadal współpracuje z tym pismem w jego dzisiejszej postaci.

Dariusz Filar uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej (działał w biurze prasowym strajku) w sierpniu 1980 roku. Współorganizował I Kongres Liberałów w Gdańsku.
Najnowsza powieść Dariusza Filara pt. „Szklanki żydowskiej krwi” w 2021 roku uzyskała nominację do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Zobacz debaty:

Dariusz Filar

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy10 - 12 czerwca 2024

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie